افزایش راندمان برج خنک کن

افزایش راندمان برج خنک کننده

افزایش راندمان برج خنک کن به معنی بهینه سازی برج خنک کننده جهت افزایش ظرفیت خنک کاری ، کاهش مصرف انرژی ، کاهش مصرف آب ، افزایش طول عمر قطعات و کاهش هزینه های جاری می باشد. روش های بهینه سازی و افزایش راندمان برج خنک کن بسته به نوع برج خنک کننده متفاوت می باشد بنابراین اولین قدم آشنایی با نوع و مکانیزم برج خنک کننده می باشد. پس لازم است برج خنک کننده و راندمان برج خنک کننده را مشخص نمایید سپس با استفاده از اقداماتی که به شرح آن می پردازیم نسبت به بهینه سازی کولینگ تاور اقدام کنیم.

افزایش راندمان برج خنک کن
افزایش راندمان برج خنک کن

مجموعه اقدامات جهت افزایش راندمان برج خنک کن

به چند اقدام جهت افزایش راندمان برج خنک کن که در همه برج های خنک کننده قابل اعمال است میپردازیم:

تخلیه زیرآب برج خنک کننده از قسمت آب گرم :

بین دمای ورود و خروج از برج خنک کننده اختلاف دما وجود دارد که با نام رنج شناخته می شود. جهت جلوگیری از اتلاف انرژی بهتر است که تخلیه زیرآب برج خنک کننده از قسمت آب گرم ورودی به برج خنک کننده و قبل از خنک شدن آن باشد. معمولا تخلیه زیر آب برج خنک کن از ناحیه تشت آبسرد برج خنک کننده انجام می شود که اشتباه است. تخلیه زیرآب برج خنک کننده از ناحیه آب گرم به میزان 1 تا 2 درصد افزایش راندمان برج خنک کن و سیستم تهویه مطبوع را به دنبال خواهد داشت.

افزایش راندمان کولینگ تاور
افزایش راندمان کولینگ تاور

نصب آفتابگیر یا گریل برای برج خنک کننده :

معمولا قطعات و اجزای برج خنک کننده در معرض نور خورشید قرار دارند. همانطور که در مطلب جلبک در برج خنک کن اشاره کردیم ، تابش نور مستقیم آفتاب به آب کولینگ تاور موجب رشد جلبک در سیستم برج خنک کن خواهد شد. این رشد جلبک موجب آسیب به پکینگ برج خنک کننده که نقش اصلی انتقال حرارت را دارد می شود و موجب گرفتگی نازل برج خنک کننده ، قطعات و سیستم لوله کشی برج خنک کننده خواهد شد ، بنابراین راندمان برج خنک کن پایین خواهد آمد. پس برای افزایش راندمان برج خنک کن و جلوگیری از تشکیل جلبک ، در قسمت بالای برج خنک کن آفتابگیر یا گریل نصب نمایید که جلوی تابش مستقیم آفتاب به داخل برج خنک کننده را بگیرد ضمن اینکه باید توجه نمود که در مسیر خروج هوا و فشار هوا تداخل ایجاد نکند. بهتر است در هنگام نصب برج خنک کننده آن را در محلی که سایه بیشتری دارد نصب کنید ، زیر سایه ساختمان بهترین مکان می باشد.

عملیات آبی در برج خنک کننده:

سطوح انتقال حرارت و پکینگ برج خنک کننده باید به طور متناوب بررسی شود تا از تشکیل رسوب ، رشد جلبک و تخریب در امان باشد. تشکیل ذرات و رسوب موجب اختلال در عملکرد برج خنک کننده و کاهش راندمان آن تا 5 درصد خواهد شد. بنابراین راه آن انجام عملیات آبی در برج خنک کننده است که با بالا بردن نقطه اشباع تشکیل  رسوب و سختی آب برج خنک کننده را به تأخیر می اندازد.

افزایش راندمان برج های خنک کننده
افزایش راندمان برج های خنک کننده

استفاده از سیستم کنترل هوشمند:

همانطور که قبلا بررسی شد سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده با اندازه گیری لحظه ای دمای خروجی از برج خنک کننده با وسیله اینورتر دور موتور را کنترل می کند و در مصرف آب و انرژی به طور قابل ملاحظه ای صرفه جویی می نماید. همینطور این سیستم در هنگام راه اندازی به صورت نرم سیستم متحرک را راه اندازی می کند و در نتیجه از آسیب رسیدن به قطعات برج خنک کننده جلوگیری می کند.

افزایش راندمان برج خنک کن به معنی بهینه سازی برج خنک کننده جهت افزایش ظرفیت خنک کاری ، کاهش مصرف انرژی ، کاهش مصرف آب ، افزایش طول عمر قطعات و کاهش هزینه های جاری می باشد.

برای افزایش راندمان برج خنک کننده راه های تخصصی وجود دارد که نیاز به کارشناسی دقیق دارد زیرا تنظیمات و قطعات برج خنک کننده تغییر می کند و ممکن است نیاز به لوازم جانبی برج خنک کننده باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

بررسی و تغییر سیستم توزیع آب :

در یک برج خنک کننده هر چه سیستم توزیع آب در برج خنک کننده قطرات ریز تری تولید نماید و بروی سطوح انتقال حرارت توزیع کند راندمان برج خنک کننده بالاتر می رود. با پیشرفت تکنولوژی امروزه نازل هایی طراحی و ساخته شده است که آب را به صورت یکنواخت و به صورت قطرات ریز بروی پکینگ ها می پاشد. تغییر سیستم توزیع آب یا نازل برج خنک کننده باید توسط کارشناس طراحی برج خنک کننده صورت پذیرد.

بررسی توان الکتروموتور برج خنک کننده و تقویت فن:

میزان کشش آمپر الکتروموتور برج خنک کننده را اندازه گیری می کنیم. میزان آمپر مصرفی الکتروموتور باید به آمپر نامی نزدیک باشد ولی اگر فاصله معنا داری بین این دو وجود داشت و الکتروموتور آمپر کمتری می کشید ، می توان نسبت به تقویت فن برج خنک کننده اقدام کرد تا دبی هوای بیشتری را در برج خنک کن به جریان بیاندازد البته در نظر داشته باشید که افزایش دبی هوا در برج خنک کننده در محدوده استاندارد انجام شود تا افزایش پرتاب آب را به دنبال نداشته باشد. جهت تقویت فن و افزایش راندمان برج خنک کن می توان زاویه بلید ها را افزایش داد و یا به تعداد پره های آن اضافه نمود یا دور آن را بالا برد که باید مطابق نظر کارشناس انجام شود.

افزایش راندمان برج خنک کننده
افزایش راندمان برج خنک کننده

افزایش حجم یا تغییر نوع سطوح انتقال حرارت:

یکی دیگر از راه های افزایش راندمان برج خنک کن افزایش حجم سطوح انتقال حرارت و یا حتی تغییر نوع آن می باشد. لازم است با بررسی ابعاد برج خنک کن و همینطور ملاحظه فاصله پاشش آب تا پکینگ ها ، امکان اضافه نمودن سطوح انتقال حرارت را بسنجید ، مسلما در صورت افزایش حجم پکینگ به صورت اصولی راندمان برج خنک کننده افزایش خواهد یافت. قبلا اشاره کردیم که پکینگ برج خنک کننده دارای انواع مختلفی می باشد ، برخی پکینگ ها فواصل کمتری داشته و سطح تماس گسترده تری میان آب و هوا ایجاد می نمایند ، بنابراین با بررسی فشار استاتیکی در برج خنک کننده می توان نسبت به تغییر سطوح انتقال حرارت به نوعی با سطح تماس بیشتر اقدام نمود که افزایش راندمان برج خنک کن را به دنبال خواهد داشت. این اقدامات همگی باید زیر نظر کارشناس برج خنک کننده انجام شود تا در محدوده نسبت های استاندارد صورت پذیرد و آسیبی به عملکرد برج خنک کن وارد نشود. جهت مطالعه تکمیلی به مطلب ( increase cooling tower efficiency ) مراجعه فرمایید.