سیستم کاهش دور تسمه برج خنک کننده

سیستم-کاهش-دور-تسمه-برج-خنک-کننده

سیستم کاهش دور تسمه برج خنک کننده ، قطعه ای است گرد شامل یک پولی ( چرخ یا قرقره ) ( Pulley ) و شفت که سرعت دورانی الکتروموتور را به سرعت دورانی پایین تر تبدیل کرده و به پروانه منتقل می نماید. الکتروموتور برج خنک کننده به طور معمول با سرعت دورانی 1450 دور در دقیقه تهیه می شود ، انتقال مستقیم این دور بالا به پروانه موجب شکست پروانه خواهد شد بنابراین باید این سرعت دوران بالا به سرعت دوران کمتر کاهش داد و به پروانه منتقل نمود. در بسیاری از دستگاه های صنعتی این تغییر سرعت دورانی به وسیله نسبت چرخ ها انجام می پذیرد. در برخی از کولینگ تاور ها کاهش سرعت دوران بوسیله گیربکس برج خنک کننده انجام می پذیرد.

سیستم-کاهش-دور-تسمه-برج-خنک-کننده
سیستم-کاهش-دور-تسمه-برج-خنک-کننده

بررسی سیستم کاهش دور تسمه برج خنک کننده

الکتروموتور ها معمولا در دور های بالا ساخته و طراحی می شوند و ساخت الکتروموتور در دور پایین مشکل و پر هزینه خواهد بود. بنابراین برای تطبیق دور موتور بالای این الکتروموتور ها با نیاز واقعی ، باید از قطعات تکمیلی مانند گیربکس یا سیستم کاهنده دور تسمه و پولی استفاده شود. وقتی از این سیستم استفاده می کنیم در حقیقت از قانون قرقره ها استفاده می کنیم ، در این روش دو قرقره یکی کوچک تر و دیگری بزرگتر است که سرعت دوران را کاهش و به گشتاور تبدیل می کند مانند همان چیزی که در دنده های ماشین به کار گرفته می شود.

قانون-کاهنده-دور
قانون-کاهنده-دور

بنابراین در یک برج خنک کننده به دلیل ملاحضات طراحی فن برج خنک کننده ، حداکثر دور بین 200 تا 500 دور در دقیقه است و باید سرعت دورانی الکتروموتور را از حدود 1450 دور در دقیقه به محدوده مجاز دوران پروانه تبدیل نمود. سرعت دوران با نسبت پولی ها تغییر می کند نسبت قطر پولی ها به یکدیگر نشان دهنده نسبت تبدیل سرعت می باشد.

سیستم-کاهش-دور-کولینگ-تاور
سیستم-کاهش-دور-کولینگ-تاور

هر چه قطر پروانه بیشتر باشد باید سرعت دوران پروانه کاهش یابد بنابراین هر چه طراحی سرعت دوران پروانه کمتر باشد استهلاک فن کاهش می یابد ، سر و صدا کاهش یافته و عمر آن بالا می رود. سیستم کاهش دور تسمه برج خنک کننده باید در دوره های زمانی مشخص گیریس کاری شود و در هنگام خراب شدن می توان بلبرینگ آن را تعویض نمود و مورد استفاده مجدد قرار داد.

کاهنده-دور-برج-خنک-کننده
کاهنده-دور-برج-خنک-کننده

جنس کاهنده دور موتور و کاهنده دور فن از چدن می باشد که دارای شفت بلند از فولاد گالوانیزه می باشد، می توان این قطعه را از برنج یا استنلس استیل نیز تهیه نمود، برای چرخش دو قسمت بروی هم از بلبرینگ استفاده می شود این بلبرینگ باید مقاومت و کیفیت کافی داشته باشد تا طی عملکرد دستگاه به مشکل نخورد. بازدید و گریس کاری کاهنده دور باید به صورت مداوم انجام شود و هرگونه صدای غیر عادی یا لقی مورد توجه قرار گیرد و نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام شود.