برج خنک کننده خشک

برج خنک کننده خشک

برج خنک کننده خشک به برج خنک کننده ای می گویند که در داخل آن کویل های فین دار به کار رفته است، آب گرم وارد کویل ها شده و همزمان فن ، هوا را از روی کویل ها عبور داده  و آب را خنک  می نماید. این نوع برج خنک کننده به نام ایرکولر شناخته می شود و در صنایع نفت و پتروشیمی کاربرد فراوان دارد. در برج خنک کننده خشک به دلیل عدم تماس مستقیم آب و هوا تبخیر وجود ندارد و خنک کاری تنها توسط عبور هوا انجام می شود ، بنابراین معیار خنک شدن حداکثر دمای خشک محیط می باشد، پس خروجی دمای این نوع برج خنک کن بالاتر از برج خنک کننده مرطوب می باشد. این نوع برج خنک کننده معمولا برای خنک کردن آب با دمای بسیار بالا استفاده می شود و در ابتدای سیکل خنک کاری قرار می گیرد.

برج خنک کن خشک
برج خنک کن خشک

مزایا و معایب برج خنک کننده خشک

مزایا : در برج خنک کننده خشک آب تبخیر نمی شود و نیاز به آب جبرانی ندارد، بنابراین آب سیستم رسوب نمی گیرد. استفاده از آن در محل هایی که دسترسی به آب وجود ندارد و یا هزینه آب بسیار بالا می باشد مقرون به صرفه است. زمانی که نیاز به خنک کاری آب بسیار گرم است ، می توان ابتدا با استفاده از برج خنک کننده خشک دمای آب را بدون تبخیر تا حدود دمای خشک رساند و سپس به وسیله برج خنک کننده مرطوب دمای آن را به دمای مرطوب رساند. به دلیل عدم گردش آب درون برج خنک کننده خشک ، فرسایش و زنگ زدگی به حداقل می رسد ، بنابراین دستگاه عمر طولانی دارد.

در برج خنک کننده خشک تماس مستقیم میان آب و هوا وجود ندارد، بنابراین تبخیر آب نیز وجود ندارد

برج خنک کننده خشک
برج خنک کننده خشک

معایب : مصرف برق بالا را می توان بزرگترین مسئله این برج های خنک کننده نامید ، در حقیقت در برج خنک کننده خشک نیاز به جریان هوای بالا که به وسیله یک یا چند فن تأمین شود ، داریم. سطح تماس کویل و هوا در این برج های خنک کننده باید بسیار بیشتر از برج های خنک کننده مدار بسته باشد ، بنابراین در این نوع برج های خنک کننده از کوئل های فین دار استفاده می شود. هزینه ساخت برج خنک کننده خشک به دلیل استفاده از حجم بالای کویل فین دار بالاتر از برج های خنک کننده معمولی و حتی مدار بسته می باشد و قیمت آن تقریبا 5 برابر برج خنک کننده معمولی است. در مسیر طولانی کویل آب دچار افت فشار می شود و نیاز به پمپ قویتر نسبت به سایر برج های خنک کننده می باشد. وزن و صدای این برج های خنک کننده نیز بسیار بالا می باشد.

جهت مطالعه بیشتر می توانید به برج خنک کننده مدار بسته مراجعه کنید.