لوازم جانبی برج خنک کننده

لوازم جانبی برج خنک کننده

لوازم جانبی برج خنک کننده به تجهیزات تکمیلی برج خنک کننده جهت کنترل ، محافظت ، نظارت و نگهداری برج خنک کننده می گویند. این تجهیزات معمولا شامل سوئیچ های کنترل ارتعاش ، هیتر تشت برج خنک کننده ، سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده یا ترموستات برج خنک کننده ، ترتیب سنج برج های خنک کننده ، کنترل سطح آب و شیر های برقی و سنسور های دما و … می باشند. هر کدام از این لوازم جانبی برج خنک کننده برای هدف و کاربردی مشخص طراحی شده است که بنا به نیاز کاربر برج خنک کننده طراحی و مورد استفاده قرار می گیرند.

فهرست لوازم جانبی برج خنک کننده

همانطور که اشاره شد لوازم جانبی برج خنک کننده به صورت تکمیلی در برج خنک کننده نصب می گردند که در ادامه مطلب به بررسی فهرستی از لوازم جانبی برج خنک کننده می پردازیم:

سوئیچ کنترل ارتعاش

سوئیچ کنترل ارتعاش برج خنک کننده جهت جلوگیری از تخریب مکانیکی قطعات برج خنک کننده به هنگام بار یا ارتعاش بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که یکی از قطعات متحرک برج خنک کننده مانند فن برج خنک کننده دچار مشکل شود قبل از تخریب و آسیب رساندن به برج خنک کننده این قطعه شروع به ارتعاشات غیر عادی می کند که در صورت قرار دادن سوئیچ کنترل بلافاصله برج خنک کننده خاموش می شود و از تخریب بیشتر برج خنک کننده جلوگیری می شود و قبل از آسیب این فرصت را به کاربر می دهد که در زمان مناسب نسبت به تعمیرات برج خنک کننده با هزینه های به مراتب کمتر اقدام شود. سوئیچ کنترل ارتعاش معمولا در ناحیه فن و الکتروموتور برج خنک کننده قرار می گیرد تا نسبت به هر گونه ارتعاش حساس باشد و از جمله لوازم جانبی برج خنک کننده پرکاربرد می باشد.

لوازم جانبی برج خنک کننده
لوازم جانبی برج خنک کننده

هیتر تشت

هیتر تشت برج خنک کننده عبارتست از هیتر های برقی که در تشت آب سرد برج خنک کننده تعبیه می شوند تا از یخ زدن و شکستن تشت در فصول سرد سال محافظت کنند. همچنین این هیتر ها با گرم کردن آب تشت فضای داخل برج خنک کن را نیز گرم نموده و از یخ بستن قسمت های فوقانی از جمله فن و الکتروموتور جلوگیری می کنند. این هیتر ها باید به صورت مناسب و فلنجی نصب شود تا خطر برق گرفتگی ایجاد نکند و همچنین از قطعات ضد زنگ و بسیار مقاوم باشد تا به مرور زمان دچار مشکل نشود.

لوازم جانبی برج خنک کن
لوازم جانبی برج خنک کن
لوازم یدکی برج خنک کن
لوازم یدکی برج خنک کن

لوازم جانبی برج خنک کننده: پنل کنترل سطح آب

از دیگر لوارم جانبی برج خنک کننده پنل کنترل سطح آب برج خنک کننده است که به جای پر کن های معمولی قرار می گیرد و سطح آب را به دقت کنترل می کند. این پنل از یک سنسور سطح و شیر برقی تشکیل می شود که به هنگام کاهش سطح آب ، شیر به صورت اتوماتیک باز شده و آب جبرانی وارد حوضچه برج خنک کننده می شود.

لوازم جانبی کولینگ تاور
لوازم جانبی کولینگ تاور

سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده

یکی دیگر از لوازم جانبی برج خنک کننده کنترل هوشمند برج خنک کننده  است که کنترل سرعت دوران پروانه بر اساس دمای خروجی از کولینگ تاور را به عهده دارد. این سیستم از اجزاء اصلی اینورتر ، پی آی دی کنترلر  و سنسور تشکیل شده است. نحوه کار این سیستم به این شکل است که سنسور دمای آب خروجی از برج خنک کننده را اندازه گرفته و به صورت میلی ولت به پی آی دی کنترلر ارسال می کند سپس پی آی دی کنترلر آن را پردازش می کند و به صورت میلی آمپر به اینورتر فرمان می دهد تا سرعت دوران پروانه را به وسیله فرکانس بین صفر تا پنجاه هرتز تنظیم و به الکتروموتور فرمان دهد.

لوازم کولینگ تاور
لوازم کولینگ تاور

لوازم یدکی برج خنک کننده : ترموستات

ترموستات برج خنک کننده وسیله ای جهت کنترل دما و عملکرد برج خنک کننده می باشد. برای این کار سنسور دما بروی لوله آب خروجی از برج خنک کننده قرار می گیرد که دمای آب خروجی را به ترموستات اعلام می کند ، هنگامی که دمای آب خروجی از برج خنک کننده افزایش می یابد و به دمای تعیین شده بروی ترموستات می رسد ،  الکتروموتور برج خنک کننده را وارد مدار می کند و فن برج خنک کننده شروع به کار می کند و هوا را به جریان در می آورد و هنگامی که دما از دمای تعیین شده بروی ترموستات پایین تر می رود ترموستات الکتروموتور را از مدار خارج می کند تا مصرف انرژی کاهش یابد ، ترموستات از لوازم جانبی برج خنک کننده پر استفاده می باشد.

لوازم برج خنک کننده
لوازم برج خنک کننده

سیستم ترتیب سنج برج های خنک کننده

یکی دیگر از لوازم جانبی برج خنک کننده ، ترتیب سنج برج های خنک کننده سیستمی است که با کنترل دما به صورت متناوب و بر اساس ترتیب برج های خنک کننده موجود در مدار را روشن میکند تا تنها به یک یا چند برج خنک کننده فشار نیاید و دچار استهلاک نشود و همچنین وظیفه خنک کاری میان تمام برج های خنک کننده تقسیم شود. ترتیب سنج برج خنک کننده از نصب ترموستات ها و سیستم های کنترلی متعدد جلوگیری می کند ، موجب افزایش نظارت بر سیستم می شود و هزینه های نگهداری و استهلاک را پایین می آورد، جهت مطالعه بیشتر به مطلب ” تجهیزات تکمیلی برج خنک کننده ” مراجعه فرمایید. (Cooling tower spare parts)