قیمت برج خنک کننده

قیمت-برج-خنک-کننده-98

قیمت برج خنک کننده همانند سایر دستگاه های صنعتی وابسته به پارامتر ها و شاخصه های متعددی می باشد، در این مطلب تک تک عوامل موثر بر قیمت برج خنک کننده را به صورت کامل بررسی می کنیم و به تشریح نکات مهم تأثیر گذار در کیفیت ساخت برج خنک کننده می پردازیم. هدف یک واحد صنعتی از خرید برج خنک کننده، استفاده از آب خنک جهت استفاده در فرآیند تولید می باشد. باید در نظر داشت که هزینه در نظر گرفته شده جهت برخورداری از این سیال خنک، فقط هزینه مربوط به خرید برج خنک کننده نمی باشد و هزینه های جانبی دیگری از جمله هزینه طراحی و اجرای لوله کشی، هزینه ساخت فوندانسیون برج خنک کننده ، هزینه تأمین آب تبخیر شده و پرت شده در برج خنک کننده و … را شامل می شود.

عوامل موثر بر قیمت برج خنک کننده:

قیمت تمام شده یک برج خنک کننده مجموع هزینه های ساخت اجزا تشکیل دهنده آن می باشد. اجزا اصلی یک برج خنک کننده استاندارد به ترتیب هزینه ساخت به این شرح است: بدنه و سازه برج خنک کننده، پکینگ برج خنک کننده، سیستم متحرک برج خنک کننده ( به ترتیب هزینه شامل الکتروموتور، گیربکس یا پولی کاهنده دور، پروانه)، فلنج ها و اتصالات و تجهیزات جانبی.

هزینه ساخت بدنه و سازه برج خنک کننده: همانطور که اشاره شد هزینه ساخت بدنه و سازه برج خنک کننده بیشترین هزینه موثر بر قیمت برج خنک کننده می باشد. بسته به نوع بدنه و سازه مورد استفاده جهت ساخت بدنه برج خنک کننده ، قیمت تمام شده دستگاه متغیر خواهد بود. به طور مثال در یک برج خنک کننده فایبرگلاس، بدنه از جنس فایبرگلاس می باشد و بخش بسیار کمی از سازه از قطعات فلزی گالوانیزه ساخته می شود.

در هنگام خرید برج خنک کننده فایبرگلاس یا فلزی حتما ضخامت بدنه در نقاط مختلف اعم از فن استک، بدنه و از همه مهمتر تشت برج خنک کننده را مورد پرسش و سنجش قرار دهید. یکی از علل تفاوت قیمت برج خنک کننده موجود در بازار، ضخامت بدنه برج خنک کننده می باشد. این ضخامت طبق استاندارد بسته به تناژ و ظرفیت دستگاه به طور میانگین بایستی در برج های خنک کننده فایبرگلاس در قسمت تشت حداقل دارای 10 میلیمتر ضخامت و مابقی نقاط بدنه تا 7 میلیمتر باشد. در نظر داشته باشید که ضخامت بدنه فایبرگلاس در تعداد لایه های کار شده الیاف شیشه و رزین مورد استفاده می باشد.

بدیهی است که کیفیت و برند مواد خام مورد استفاده شامل رزین و الیاف شیشه استفاده شده نیز در هزینه ساخت بدنه فایبرگلاس در برج خنک کننده بسیار مهم است و بروی قیمت تمام شده دستگاه تفاوت ایجاد می کند. بهتر است از سازنده در مورد مواد خام مورد استفاده در فرآیند تولید پرسش نمایید و برای بدنه درخواست ضمانت و گارانتی کنید. رزین ارزان قیمت در دوام، کیفیت و مقاومت قطعه تأثیر گذار است و به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

متاسفانه دیده می شود که برخی از تولید کننده گان نوپا و حتی برخی تولید کننده گان معتبر و قدیمی به دلیل ارزان تر شده قیمت برج خنک کننده، در ساخت قطعات از پودر سنگ و نا خالصی های دیگر جهت وزن و ضخامت بخشیدن مصنوعی به قطعات فایبرگلاس استفاده می نمایند که این اقدامی اشتباه در ساخت بدنه می باشد و موجب از بین رفتن مقاومت، تغییر شکل قطعه به مرور زمان، شکست و نشت آب و فرسودگی سریع آن خواهد شد.

در مورد قطعات فلزی مورد استفاده در ساخت بدنه حتما تأکید داشته باشید که قطعات دارای پوشش گالوانیزه گرم به ضخامت مناسب باشد وگرنه که بسیار سریع تر از آنچه فکر می کنید زنگ می زند و از بین خواهد رفت. به طور خلاصه بنابر مشاهدات، ضخامت دستگاه های عرضه توسط شرکت های مختلف در بازار تفاوت قیمت معنادار تقریبا 30 درصدی بروی قیمت برج خنک کننده ایجاد می نماید.

هزینه تولید پکینگ برج خنک کننده : پکینگ برج خنک کننده در واقع قلب برج خنک کننده است و سطح تماس میان آب و هوا را ایجاد می کند و موجب خنک شدن آب می شود، در یک دستگاه برج خنک کننده اگر اهمیت آن از بدنه دستگاه مهمتر نباشد کمتر از آن نیز نیست. در تولید پکینگ برج خنک کننده کیفیت مواد خام مورد استفاده اهمیت حیاتی دارد و بروی قیمت برج خنک کننده تأثیر گذار است. مواد پلیمری مورد استفاده در تولید نباید دارای نا خالصی بیش از اندازه باشد و فرآیند تولید باید به صورت دقیق انجام شود. پکینگ به دلیل تماس مداوم با آب و مواجه با رسوب، در فرسایش شدید قرار دارد و در صورت نداشتن کیفیت و ضخامت مطلوب به سرعت از بین خواهد رفت. پکینگ ها دارای انواع مختلفی هستند هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. به طور مثال برای آب هایی با سختی بالا از نوع پکینگ اسپلش استفاده می شود که کمتر رسوب می گیرد و یا برای دماهای بالا از جنس پلی پروپیلن استفاده می شود.

در نوع پکینگ فیلمی بسته به نوع دستگاه و ظرفیت آن به طور میانگین پکینگ با ضخامت 400 میکرون توصیه می گردد. در مورد مواد خام مورد استفاده در پکینگ و ضخامت آن از فروشنده پرسش کنید و حتما در مقابل پوسیدگی پیش از موعد از فروشنده ضمانت و گارانتی بخواهید. ضخامت پکینگ را هنگام خرید میتوانید اندازه گیری کنید ولی کیفیت واقعی آن به خصوص پکینگ پی وی سی به هیچ عنوان به صورت ظاهری قابل تشخیص نیست زیرا از ترکیب مواد مختلف تشکیل می شود ، بنابراین قیمت پکینگ برج خنک کننده نیز وابسته به متریال مورد استفاده در آن می باشد.

مسئله دیگر گام پکینگ مورد استفاده است که در واقع نشان دهنده میزان تراکم ورق ها است. هر چه گام پکینگ بیشتر باشد میزان تراکم کمتر در نتیجه راندمان برج خنک کننده پایینتر است. گام پکینگ متداول از 12 میلیمتر شروع شده تا 22 میلیمتر می باشد. انتخاب گام پکینگ مناسب به عهده متخصص طراحی برج خنک کننده می باشد ولی نسبت به این موضوع حساس باشید و در مورد آن از فروشنده بپرسید و آن ها را مقایسه کنید.

هزینه سیستم انتقال قدرت در برج خنک کننده : الکتروموتور یک برج خنک کننده به دلیل محل قرار گیری و تماس مداوم با بخارات آب باید کاملا عایق باشد، در مقابل تغییرات آب و هوا مقاوم باشد و آسیب نبیند. با توجه به تجربیات و مشاهدات، الکتروموتور زیمنس آی پی 55 کلاس اف موجود در بازار توصیه می شود.

انتخاب میان گیربکس یا کاهنده دور تسمه ای در بیشتر موارد به صورت سلیقه ای وابسته به نظر کارفرما و یا سازنده می باشد. گیربکس عملکرد مطمئن تر و با دوام دارد ولی از طرفی هزینه اولیه و هزینه نگهداری آن بسیار بالاتر از سیستم کاهنده دور و تسمه می باشد و به روی قیمت برج خنک کننده تقریبا تا 20 درصد تفاوت قیمت ایجاد می کند. به طور معمول در تولید برج خنک کننده به صورت پیش فرض از سیستم کاهنده دور و تسمه استفاده می شود.

فن برج خنک کننده به طور معمول می تواند پره های آن از سه جنس پلی آمید، آلومینیوم و یا فایبرگلاس باشد، نوع فایبرگلاس دوام و مقاومت بالاتری دارد و توصیه می گردد. به جز پروانه از جنس پلاستیک که ارزان است در دو نوع دیگر تفاوت قیمت معنا داری وجود ندارد و بروی قیمت برج خنک کننده تأثیر گذار نیست.

فلنج ها و اتصالات و تجهیزات جانبی: فلنج ها به طور معمول از چدن است، اتصالات پیچ و مهره گالوانیزه استفاده می باشد، هر دو مورد بنا به صلاحدید می تواند از استیل باشد که بروی قیمت برج خنک کننده موثر است. در نظر داشته باشید که تجهیزات جانبی نیز باید کیفیت مطلوبی داشته باشند.

نکته آخر اینکه برج خنک کننده فایبرگلاس می تواند تجهیزات جانبی متنوعی داشته باشد از سیستم اینورتر بگیرید تا سوئیچ های کنترل ارتعاش و … که بروی قیمت تأثیر گذار است که این تجهیزات خاص را به دلیل اینکه معمولا تجهیزات ساخت خارج کشور هستند می توانید به طور مجزا از بازار قیمت بگیرید و مقایسه کنید.

قیمت برج خنک کننده
قیمت برج خنک کننده سال 1397

در جدول لیست میانگین قیمت برخی تناژ برج خنک کننده مختلف آورده شده است و فقط جهت اطلاع می باشد. متأسفانه برخی شرکت ها برج های خنک کننده با قیمت های بالا و کیفیت پایین عرضه می کنند و برخی هم قیمت متناسب و کیفیت قابل قبول، امید است که با مطالعه این مطلب دید بهتری نسبت به عوامل موثر بر قیمت برج خنک کننده داشته باشید و در صورت خرید انتخاب مناسبی داشته باشید. شرکت بادران تهویه صنعت همواره به حفظ حقوق مصرف کننده پایبند بوده و وظیفه خود می داند که به صورت کاملا بیطرفانه نسبت به آگاه سازی خریداران و همراهان گرامی اقدام نماید.

قیمت-برج-خنک-کننده-98
قیمت-برج-خنک-کننده-98

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.