قیمت برج خنک کننده

قیمت-برج-خنک-کننده-98

قیمت برج خنک کننده همانند سایر دستگاه های صنعتی وابسته به پارامتر ها و شاخصه های متعددی می باشد، در این مطلب تک تک عوامل موثر بر قیمت برج خنک کننده را به صورت کامل بررسی می کنیم و به تشریح نکات مهم تأثیر گذار در کیفیت ساخت برج خنک کننده می پردازیم. هدف از خرید برج خنک کننده، استفاده از آب خنک جهت استفاده در فرآیند تولید می باشد. باید در نظر داشت که هزینه در نظر گرفته شده جهت برخورداری از این سیال خنک، فقط هزینه مربوط به خرید برج خنک کننده نمی باشد و هزینه های جانبی دیگری از جمله هزینه طراحی و اجرای لوله کشی، هزینه ساخت فوندانسیون برج خنک کننده ، هزینه تأمین آب و … را شامل می شود.

عوامل موثر بر قیمت برج خنک کننده

قیمت تمام شده یک برج خنک کننده صنعتی مجموع هزینه های ساخت اجزا تشکیل دهنده آن می باشد. اجزا اصلی یک برج خنک کننده استاندارد به ترتیب هزینه ساخت به این شرح است:

  • بدنه و سازه برج خنک کننده
  • پکینگ برج خنک کننده
  • سیستم متحرک برج خنک کننده ( به ترتیب هزینه شامل الکتروموتور، گیربکس یا پولی کاهنده دور، پروانه)
  • فلنج ها و اتصالات و تجهیزات جانبی

هزینه ساخت بدنه و سازه

همانطور که اشاره شد هزینه ساخت بدنه و سازه برج خنک کننده بیشترین بخش موثر بر قیمت می باشد که بسته به نوع متریال مورد استفاده، متغیر خواهد بود. به طور مثال در یک برج خنک کننده فایبرگلاس بدنه از جنس فایبرگلاس می باشد و بخش بسیار کمی از سازه از قطعات فلزی گالوانیزه ساخته می شود.

در هنگام خرید برج خنک کننده حتما ضخامت بدنه در نقاط مختلف اعم از فن استک، بدنه و از همه مهمتر تشت مورد توجه قرار گیرد. این ضخامت طبق استاندارد بسته به تناژ و ظرفیت دستگاه به طور میانگین بایستی در برج های خنک کننده فایبرگلاس متوسط در قسمت تشت حداقل دارای 10 میلیمتر ضخامت و مابقی نقاط بدنه تا 7 میلیمتر باشد. در نظر داشته باشید که ضخامت بدنه فایبرگلاس در تعداد لایه های کار شده الیاف شیشه و رزین مورد استفاده می باشد، میزان ضخامت بدنه بر قیمت برج خنک کننده کوچک تاثیر کمتری دارد.

بدیهی است که کیفیت و برند مواد خام مورد استفاده شامل رزین و الیاف شیشه استفاده شده نیز در هزینه ساخت بدنه فایبرگلاس در برج خنک کننده بسیار مهم است و بروی هزینه تمام شده دستگاه تفاوت ایجاد می کند. رزین بی کیفیت در دوام، کیفیت و مقاومت قطعه تأثیر گذار است و به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

متاسفانه دیده می شود که برخی از تولید کننده گان در ساخت قطعات از پودر سنگ و نا خالصی های دیگر جهت وزن و ضخامت بخشیدن مصنوعی به قطعات فایبرگلاس استفاده می نمایند که این اقدامی اشتباه در ساخت بدنه می باشد و موجب از بین رفتن مقاومت، تغییر شکل قطعه به مرور زمان، شکست و نشت آب و فرسودگی سریع آن خواهد شد.

در مورد قطعات فلزی مورد استفاده در ساخت بدنه حتما باید قطعات دارای پوشش گالوانیزه گرم به ضخامت مناسب باشد وگرنه که بسیار سریع زنگ می زند و از بین خواهد رفت.

هزینه تولید پکینگ برج خنک کننده

پکینگ در واقع قلب دستگاه است و سطح تماس میان آب و هوا را ایجاد می کند. در تولید پکینگ برج خنک کننده کیفیت مواد خام مورد استفاده اهمیت حیاتی دارد و بروی قیمت برج خنک کننده تأثیر گذار است. مواد پلیمری مورد استفاده در تولید نباید دارای نا خالصی بیش از اندازه باشد و فرآیند تولید باید به صورت دقیق انجام شود. پکینگ به دلیل تماس مداوم با آب و مواجه با رسوب، در فرسایش شدید قرار دارد و در صورت نداشتن کیفیت و ضخامت مطلوب به سرعت از بین خواهد رفت. پکینگ ها دارای انواع مختلفی هستند هر کدام کاربرد متفاوتی دارند، برای آب هایی با سختی بالا از نوع پکینگ اسپلش استفاده می شود که کمتر رسوب می گیرد و یا برای دماهای بالای 70 درجه سانتیگراد از جنس پلی پروپیلن در ساخت استفاده می شود.

در نوع پکینگ فیلمی فاصله برگه ها از هم ( به اصطلاح گام پکینگ ) دارای اهمیت است، هر چه برگ ها به هم نزدیکتر باشد تراکم بالاتر و در نتیجه وزن بلوک پکینگ بالاتر است و قیمت بالاتر خواهد بود. ضخامت پکینگ را هنگام خرید میتوانید اندازه گیری کنید ولی کیفیت واقعی آن به خصوص پکینگ پی وی سی به هیچ عنوان به صورت ظاهری قابل تشخیص نیست زیرا از ترکیب مواد مختلف تشکیل می شود ، بنابراین قیمت پکینگ برج خنک کننده نیز وابسته به متریال مورد استفاده در آن می باشد.

مسئله دیگر گام پکینگ مورد استفاده است که در واقع نشان دهنده میزان تراکم ورق ها است. هر چه گام پکینگ بیشتر باشد میزان تراکم کمتر در نتیجه راندمان برج خنک کننده پایینتر است. گام پکینگ متداول از 12 میلیمتر شروع شده تا 22 میلیمتر می باشد. انتخاب گام پکینگ مناسب به عهده متخصص طراحی برج خنک کننده می باشد ولی نسبت به این موضوع حساس باشید و در مورد آن از فروشنده بپرسید و آن ها را مقایسه کنید.

هزینه سیستم انتقال قدرت در برج خنک کننده

الکتروموتور یک برج خنک کننده به دلیل محل قرار گیری و تماس مداوم با بخارات آب باید کاملا عایق باشد، در مقابل تغییرات آب و هوا مقاوم باشد و آسیب نبیند. با توجه به تجربیات و مشاهدات، الکتروموتور زیمنس آی پی 55 کلاس اف موجود در بازار توصیه می شود.

انتخاب میان گیربکس یا کاهنده دور تسمه ای در بیشتر موارد به صورت سلیقه ای وابسته به نظر کارفرما و یا سازنده می باشد. گیربکس عملکرد مطمئن تر و با دوام دارد ولی از طرفی هزینه اولیه و هزینه نگهداری آن بسیار بالاتر از سیستم کاهنده دور و تسمه می باشد. به طور معمول در تولید برج خنک کننده به صورت پیش فرض از سیستم کاهنده دور و تسمه استفاده می شود.

فن برج خنک کننده از سه جنس پلی آمید، آلومینیوم و یا فایبرگلاس می تواند باشد، نوع فایبرگلاس دوام و مقاومت بالایی دارد و فن برج خنک کننده آلومینیومی نیز سبک تر از نوع فایبرگلاس و بسیار مقاوم است. پروانه از جنس پلاستیک ها به طور مشخص پلی آمید برای سایز های کوچکتر از 1 متر استفاده می شود و در دور های بالا بین 700 تا 900 دور در دقیقه طراحی می گردد. البته که مقاومت و دوام کمتری نسبت به نوع فایبرگلاس و آلومینیومی دارد.

فلنج ها و اتصالات و تجهیزات جانبی: فلنج ها به طور معمول از چدن است، اتصالات پیچ و مهره گالوانیزه استفاده می باشد، هر دو مورد بنا به صلاحدید می تواند از استیل باشد که بروی قیمت برج خنک کننده موثر است. در نظر داشته باشید که تجهیزات جانبی نیز باید کیفیت مطلوبی داشته باشند.

نکته آخر اینکه کولینگ تاور می تواند تجهیزات جانبی متنوعی داشته باشد از سیستم اینورتر بگیرید تا سوئیچ های کنترل ارتعاش و … که بروی قیمت تأثیر گذار است که این تجهیزات خاص را به دلیل اینکه معمولا تجهیزات ساخت خارج کشور هستند می توانید به طور مجزا از بازار قیمت بگیرید و مقایسه کنید.

قیمت برج خنک کننده
قیمت برج خنک کننده سال 1397

در جدول لیست میانگین قیمت برخی تناژ برج خنک کننده مختلف آورده شده است و فقط جهت اطلاع می باشد. متأسفانه برخی شرکت ها برج های خنک کننده با قیمت های بالا و کیفیت پایین عرضه می کنند و برخی هم قیمت متناسب و کیفیت قابل قبول، امید است که با مطالعه این مطلب دید بهتری نسبت به عوامل موثر بر قیمت برج خنک کننده داشته باشید و در صورت خرید انتخاب مناسبی داشته باشید. برج خنک کننده دست دوم را هم می توانید در این صفحه دنبال نمایید، در انتهای صفحه موارد فروش اعلام می گردد.

شرکت بادران تهویه صنعت همواره به حفظ حقوق مصرف کننده پایبند بوده و وظیفه خود می داند که به صورت کاملا بیطرفانه نسبت به آگاه سازی خریداران و همراهان گرامی اقدام نماید.

قیمت برج خنک کننده خشک، قیمت برج خنک کننده مدار بسته تابع هزینه کوئل است که با توجه به طراحی میزان کوئل مورد نیاز تعیین می گردد، بنابراین جهت استعلام قیمت و طراحی این نوع دستگاه با شرکت تماس حاصل فرمایید.

قیمت-برج-خنک-کننده-98
قیمت-برج-خنک-کننده-98

متاسفانه به دلیل نوسان قیمت ارز و موج افزایش قیمت ها، کولینگ تاور هم از این امر مستثنی نبوده است، بطورکیه قیمت ها به شدت افزایش داشته است. در جدول زیر قیمت حدودی برخی از انواع برج خنک کننده در سال 1399 آورده شده است.

قیمت-برج-خنک-کننده-99
قیمت-برج-خنک-کننده-99

(صفحه بادران تهویه صنعت در مدیوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *