برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس به نوعی از برج خنک کننده گفته می شود که در ساخت بدنه آن از جنس فایبرگلاس استفاده شده باشد. امروزه به دلیل مزایای فایبرگلاس، از آن به جای فلز در ساخت بدنه برج خنک کننده استفاده می شود، برج خنک کننده فایبرگلاس به دلیل جنس بدنه در مقابل رطوبت و نور آفتاب بسیار مقاوم می باشد به هیچ عنوان دچار زنگ زدگی و یا خوردگی نخواهد شد و در اشکال مختلف اعم از مدور، مکعب و در رنگ های متنوع ساخته می شود. قطعات فایبرگلاس در طول زمان مقاومت و استحکام خود را حفظ کرده و به هیچ عنوان دچار شکست نخواهند شد.

 

فایبرگلاس از رزین و الیاف شیشه تشکیل می شود، بسیار سبک است ( چگالی در حدود 2000 کیلوگرم در مترمکعب ) و  بسیار مستحکم ( در قیاس وزنی قوی تر از فلز ) است. برای قطعات و دستگاه هایی که در فضای آزاد و تحت شرایط آب و هوایی سخت نصب می گردند بسیار مطلوب است و قابلیت ساخت به هر شکل و اندازه را دارد. فایبرگلاس در قیاس با فلز و چوب انبساط کمتری و عمر بسیار بیشتری دارد.

 

انواع برج خنک کننده فایبرگلاس

 

برج خنک کننده فایبرگلاس مدور : برج خنک کننده گرد از جنس فایبرگلاس که به شکل مدور ( بطری شکل ) ساخته می شود. قطعات بدنه به صورت چند تکه و به وسیله پیچ و مهره متصل می گردند. این نوع برج خنک کننده از حدود 40 سال پیش وارد بازار شد ولی به دلیل طراحی ضعیف سیستم توزیع آب امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

برج خنک کننده فایبرگلاس مدور
برج خنک کننده فایبرگلاس مدور

 

برج خنک کننده فایبرگلاس مکعب: برج خنک کننده از جنس فایبرگلاس که به شکل مکعب مربع و یا مکعب مستطیل ساخته می شود. این برج می تواند به صورت برج با جریان متقاطع باشد و یا برج با جریان مخالف. برج خنک کننده فایبرگلاس مکعب بخش بیشتری از سهم بازار را در اختیار دارد.

 

برج خنک کننده فایبرگلاس
برج خنک کننده فایبرگلاس

 

در گذشته در ساخت برج خنک کننده از فلز و چوب استفاده می شد، ولی امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی در ساخت برج های خنک کننده از فایبرگلاس و انواع پلاستیک ها استفاده می شود. مهمترین مسئله در برج خنک کننده وجود رطوبت و خوردگی می باشد، قطعات به کار رفته طوری انتخاب می شوند که در مقابل زنگ زدگی و خوردگی در برج خنک کننده بالاترین مقاومت را داشته باشند. همانطور که در مقاله قیمت برج خنک کننده به طور مفصل اشاره کردیم مواد خام به کار رفته در ساخت قطعات فایبرگلاس و همچنین ضخامت ساخته شده بسیار اهمیت دارد و در صورت عدم رعایت می تواند تجربه بسیار بدی در استفاده از برج خنک کننده فایبرگلاس به جا بگذارد.

 

در نظر داشته باشید که برج خنک کننده فایبرگلاس دارای وزن کمتری نسبت به برج خنک کننده فلزی می باشد، در استحکام و مقاومت با آن برابری می کند و در برابر زنگ زدگی و خوردگی به شدت مقاوم می باشد،برج خنک کننده فایبرگلاس انعطاف پذیر و قابل ترمیم است و عمر و دوام طولانی تری نسبت به برج خنک کننده فلزی مشابه دارد.

 

در مجموع انتخاب نوع و جنس بدنه برج خنک کننده به عهده کارفرما و براساس معیار های مختلف تشخیص داده می شود، هر کدام از برج های خنک کننده کاربرد و استفاده مشخص دارند ولی برای استفاده معمول در کارخانجات برج خنک کننده فایبرگلاس پیشنهاد می گردد، در رابطه به قیمت و هزینه ها نیز در مقاله قیمت برج خنک کننده توضیحات کامل ارائه شده است. جهت مطالعه بیشتر می توانید به ” برج خنک کننده گالوانیزه ” و ” انواع برج خنک کننده ” مراجعه کنید.