برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس چیست؟ به نوعی از کولینگ تاور گفته می شود که در ساخت بدنه آن از جنس فایبرگلاس استفاده شده باشد. امروزه به دلیل مزایای استفاده از فایبرگلاس، از آن به جای فلز در ساخت بدنه کولینگ تاور استفاده می شود که در مقابل رطوبت و نور آفتاب بسیار مقاوم می باشد به هیچ عنوان دچار زنگ زدگی و یا خوردگی نخواهد شد . کولینگ تاور از جنس کامپوزیت را می توان در اشکال مختلف اعم از مدور، مکعب و در رنگ های متنوع ساخته می شود. قطعات فایبرگلاس در طول زمان مقاومت و استحکام خود را حفظ کرده و به هیچ عنوان دچار شکست نخواهند شد.

انواع برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس مدور : کولینگ تاور از جنس فایبرگلاس که به شکل مدور ( بطری شکل ) ساخته می شود. قطعات بدنه به صورت چند تکه و به وسیله پیچ و مهره متصل می گردند. این نوع کولینگ تاور از حدود 40 سال پیش وارد بازار شد ولی به دلیل طراحی ضعیف سیستم توزیع آب امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

برج خنک کننده فایبرگلاس مدور
برج خنک کننده فایبرگلاس مدور

فایبرگلاس از رزین و الیاف شیشه تشکیل می شود، بسیار سبک است ( چگالی در حدود 2000 کیلوگرم در مترمکعب ) و  بسیار مستحکم ( در قیاس وزنی قوی تر از فلز ) است. برای قطعات و دستگاه هایی که در فضای آزاد و تحت شرایط آب و هوایی سخت نصب می گردند بسیار مطلوب است و قابلیت ساخت به هر شکل و اندازه را دارد. فایبرگلاس در قیاس با فلز و چوب انبساط کمتری و عمر بسیار بیشتری دارد.

برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی: کولینگ تاور از جنس فایبرگلاس که به شکل مکعب مربع و یا مکعب مستطیل ساخته می شود. این کولینگ تاور می تواند به صورت جریان متقاطع و یا جریان مخالف باشد.

برج خنک کننده فایبرگلاس
برج خنک کننده فایبرگلاس

در گذشته در ساخت برج خنک کننده از فلز و چوب استفاده می شد، ولی امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی در ساخت، امروزه از کامپوزیت و انواع پلاستیک ها استفاده می شود.

مهمترین چالش در کولینگ تاور مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی می باشد، قطعات به کار رفته طوری انتخاب می شوند که در مقابل زنگ زدگی و خوردگی در برج خنک کننده بالاترین مقاومت را داشته باشند.

در نظر داشته باشید که فایبرگلاس دارای وزن کمتری نسبت به فلز می باشد، در استحکام و مقاومت با آن برابری می کند و در برابر زنگ زدگی و خوردگی به شدت مقاوم می باشد،فایبرگلاس تا حدودی انعطاف پذیر و قابل ترمیم است و عمر و دوام طولانی تری نسبت به فلز دارد.

جهت مطالعه بیشتر می توانید به ” برج خنک کننده گالوانیزه ” مراجعه کنید. ( Fiberglass cooling towers )