برج خنک کننده مکعبی

برج خنک کننده مکعبی

برج خنک کننده مکعبی ، نوعی از برج خنک کننده می باشد که به بدنه آن به شکل هندسی مکعب ساخته می شود. این نوع برج خنک کننده دارای چهار وجه بوده و سطح مقطع آن می تواند به صورت مربع و یا مستطیل باشد. همانند دیگر برج های خنک کننده جنس آن بسته به نوع کاربرد، می تواند از جنس فایبرگلاس، فلز، چوب و یا بتن ساخته شود. نسبت به سایر اشکال برج خنک کننده، برج خنک کننده مکعبی به دلیل سادگی مفهوم و طراحی، بیشترین سهم را از بازار در اختیار دارد. در ادامه به بررسی انواع و قسمت های آن می پردازیم.

انواع برج خنک کننده مکعبی

این نوع برج خنک کننده همانطور که از اسم آن مشخص است ظاهری به مانند مکعب دارد. به طور کلی این نوع برج های خنک کننده در دو نوع ساخته می شوند:

  1. برج خنک کننده مکعبی جریان مخالف
  2. برج خنک کننده مکعبی جریان متقاطع

برج خنک کننده مکعبی جریان مخالف به برج خنک کننده ای می گویند که اول از همه بدنه مکعبی داشته باشد و در ثانی آب از بالا توزیع می شود و به سمت پایین ریزش می کند و هوا همزمان به وسیله فن از پایین به سمت بالا مکش می شود که مسیر جریان آب و هوا در خلاف همدیگر هستند بنابراین به این نوع برج خنک کننده به اصطلاع برج خنک کننده مکعبی جریان مخالف گفته می شود.

برج خنک کننده مکعبی
برج خنک کننده مکعبی

برج خنک کننده مکعبی جریان متقاطع به برج خنک کننده ای می گویند که بدنه مکعبی داشته باشد و در ثانی مسیر حرکت آب و هوا در دستگاه به صورت متقاطع باشد. آب از بالا به پایین و هوا از کنار وارد دستگاه می شود که به این نوع برج خنک کننده به اصطلاح برج خنک کننده مکعبی جریان متقاطع می گویند.

این نوع برج خنک کننده به دلیل طراحی و شکل هندسی ساده، سریعتر و آسان تر از انواع دیگر برج های ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد. دارای چهار وجه صاف می باشد، پروانه و فن استک در قسمت فوقانی قرار گرفته و در قیمت زیرین نیز تشت آب سرد قرار گرفته است.

برج خنک کننده مکعبی اگر از جنس فایبرگلاس ساخته شود برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی نامیده می شود، به طور کلی این نوع از برج های خنک کننده فضای کمتری اشغال می کنند زیرا می توانند به صورت مادولار در تناژ های بالا کنار هم قرار بگیرند، دارای فوندانسیون ساده هستند و قطعات آن به سادگی ساخته، حمل و نصب می گردد. جهت اطلاع از حدود قیمت آن می توانید به مطلب قیمت برج خنک کننده مراجعه کنید. همچنین به مطلب ” مقایسه برج خنک کننده مکعبی و مدور ” مراجعه فرمایید.