خرید برج خنک کننده

5
(238)

خرید برج خنک کننده باید مطابق محاسبات انجام شود. این محاسبات با داشتن چهار پارامتر دبی آب در گردش، دمای ورود به برج خنک کننده، دمای خروج از برج خنک کننده و حداکثر دمای مرطوب محیط به دست می‌آید. قبلاً در مقاله روش انتخاب برج خنک کننده، به صورت کامل اشاره شد که انتخاب برج خنک کننده به دو روش استفاده از نرم افزار برج خنک کننده و استفاده از نمودار انتخاب برج خنک کننده به دست می‌آید که البته در این زمینه بهتر است قبل از خرید کولینگ تاور از یک کارشناس کمک گرفته شود.

پس از محاسبات طراحی برج خنک کننده، باید امکانات مورد نیاز و محل نصب برج خنک کننده مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته شود. در این مقاله از کارا فناور اطلس پارسی، نیز قصد داریم تا درباره خرید برج خنک کننده و نحوه انجام آن، مطالبی را بیان کنیم.

نحوه خرید برج خنک کننده

خرید برج خنک کننده
خرید برج خنک کننده

اولین قدم جهت خرید برج خنک کننده مشخص کردن نیاز خنک کاری در سیستم است. نیاز به خنک کاری در یک مجموعه در نهایت با تعیین دمای گرم و دمای سرد و حجم آب مورد نیاز صورت می‌پذیرد. در حالتی که دمای سرد طراحی شده بالاتر از حداکثر دمای مرطوب محیط باشد، می‌توان نسبت به انتخاب برج خنک کننده اقدام نمود. زیرا برج‌های خنک کن فقط می توانند تا 3 درجه بالای دمای مرطوب محیط، آب را خنک کنند.

در ادامه کار، نیاز است تا چهار پارامتر زیر را مشخص کنید:

 1. دمای ورود به برج خنک کننده
 2. دمای خروج از برج خنک کننده
 3. حداکثر دمای مرطوب محیط
 4. دبی آب در گردش

با داشتن این چهار پارامتر با استفاده از نمودار انتخاب برج خنک کننده یا نرم افزار انتخاب برج خنک کننده نسبت به تعیین ظرفیت برج خنک کن اقدام می‌کنیم. حال که تناژ برج خنک کننده را بدست آورده ایم به انتخاب و خرید برج خنک کننده می‌پردازیم.

جنس سازه برج خنک کننده

پیش از خرید کولینگ تاور، جنس سازه و اسکلت برج خنک کننده راباید مشخص کرد. از متریال‌‌های زیر در ساخت برج خنک‌ کننده استفاده می‌‌شود:

 1. فایبرگلاس
 2. گالوانیزه
 3. فولاد ضد زنگ
 4. بتن
 5. چوب

“لازم به ذکر است که ترتیب عمر سازه‌ های برج خنک کننده به ترتیب زیر است:”

برج خنک کننده بتنی > برج خنک کننده فایبرگلاس > برج خنک کننده فولاد ضد زنگ > برج خنک کننده گالوانیزه > برج خنک کننده چوبی

البته ساخت برج خنک‌ کننده چوبی منسوخ شده است و تنها برای جایی کاربرد دارد که نیاز به ساخت برج خنک کن ارزان و موقت است. برج خنک کننده بتنی معمولاً در ساخت تناژهای بالا مانند برج خنک‌ کننده نیروگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین در این بین، دو برج خنک کننده فایبرگلاس و برج خنک کننده فلزی بخش عمده بازار را در اختیار دارند. برج خنک‌ کن فایبرگلاس، عمر بالاتری از برج خنک‌ کن فلزی دارد و در مقابل رطوبت و خوردگی مقاوم‌تر است.

نوع برج خنک کننده

از موارد مهم در زمان سفارش، باید نوع برج خنک کننده مورد نیاز را مدنظر قرار دهید. بر این اساس برج‌های خنک‌ کننده به انواع زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 1. برج خنک کننده مدار بسته
 2. برج خنک کننده مدار باز
 3. برج خنک کنند هیبریدی
 4. برج خنک کننده خشک
 5. برج خنک کننده هلر

برج خنک کننده مدار بسته باید در سیستم‌هایی استفاده شود که نسبت به رسوب حساس هستند و تجهیزات گران قیمت دارند. همان طور که در مطلب برج خنک کننده مدار بسته به آن اشاره گردید تنها تفاوت برج خنک‌ کننده مدار بسته با برج خنک‌ کننده مدار باز، جلوگیری از رسوب در در مدار داخلی است.

نحوه خرید برج خنک کن
نحوه خرید برج خنک کن (برج خنک کننده مدار بسته)

برج خنک کننده مدار بسته، قیمت بالایی دارد و تقریبا سه برابر برج خنک کننده مدار باز است. برج خنک کننده هیبریدی ترکیبی از هر دو برج خنک کننده مدار بسته و مدار باز در یک یونیت می‌باشد. برج خنک کننده خشک هم برج خنک کننده‌ای است که آب از درون کوئل‌ها عبور کردهو از روی آن فقط هوا عبور می‌کند. برج خنک کننده هلرنیز معمولاً در نیروگاه کاربرد دارد.

نوع جریان در برج خنک کننده

خرید برج خنک کن
خرید برج خنک کن (مقایسهبرج خنک کننده جریان طبیعی با جریان اجباری)

از موارد دیگری که باید در زمان خرید برج خنک کننده مشخص شود، نوع جریان آب و هوا در برج خنک کن است. در نظر داشته باشید که 2 نوع برج خنک‌ کننده بر اساس نوع جریان وجود دارد:

 1. برج خنک کننده جریان متقاطع
 2. برج خنک کننده جریان مخالف

در برج خنک کننده جریان متقاطع، آب و هوا در مسیر متقاطع با یکدیگر تماس پیدا می‌‌کنند و در برج خنک‌ کننده جریان مخالف، آب و هوا در مسیر مخالف با هم تماس پیدا می‌کنند. معمولاً ساخت برج خنک‌ کننده جریان متقاطع پر هزینه‌تر از ساخت برج خنک کننده جریان مخالف است. البته هر کدام مکانیزم و کاربرد متفاوتی دارند، ولی می‌توان گفت در مجموع برج خنک‌ کننده جریان متقاطع از نظر ساختار و طراحی بهتر از برج خنک‌ کننده جریان مخالف است.

نوع فن برج خنک کننده

خرید کولینگ تاور
خرید کولینگ تاور (نوع فن برج خنک کننده)

ضرورت دارد تا پیش از خریداری برج خنک کننده، سبت به نوع فن مورد استفاده در برج آگاهی داشته باشید. بر این اساس انواع فن به شرح ذیل می‌باشند:

 1. فن اجباری و محوری
 2. فن اجباری و سانتریفیوژ
 3. فن القایی و محوری

فن اجباری یعنی فن در ناحیه ورود هوا به برج خنک کننده قرار داشته باشد و فن القایی یعنی فن در ناحیه خروج هوا از برج خنک کننده قرار داشته باشد. فن سانتریفیوژ دارای فشار استاتیکی بالاتری از فن محوری است، ولی به سرعت دچار سر و صدا می‌شود و نگهداری و تعمیرات آن پر هزینه‌تر است. فن محوری القایی بیشترین نوع فن مورد استفاده در ساخت برج خنک کننده بوده و مزایای بیشتری دارد و باید در خرید کولینگ تاور به آن توجه کنید.

روش های مونتاژ برج خنک کننده

قبل از خرید برج خنک کننده تعیین کنید که نحوه مونتاژ برج خنک کننده به چه صورت باشد. دو روش مونتاژ برای برج خنک‌ کننده وجود دارد:

 1. مونتاژ برج خنک کننده در کارخانه
 2. مونتاژ برج خنک کننده در محل پروژه

در صورتی که محل نصب پروژه در ارتفاع است و یا شرایط مشکلی دارد، بهتر است برج خنک کننده در محل پروژه مونتاژ شود و در صورتی که امکان استفاده از جرثقیل وجود دارد، بهتر است برج خنک کننده در محل کارخانه مونتاژ شود.

معمولاً برج‌های خنک کننده سبک و کم ظرفیت در محل کارخانه مونتاژ می‌گردند و برج‌های خنک‌ کننده سنگین و با تناژ بالا در محل پروژه مونتاژ می‌شوند که باید در هنگام خرید برج خنک‌ کننده به آن توجه کنید.

انواع سیستم توزیع آب در برج خنک‌ کننده

زمان خرید برج خنک کننده، حتماً باید قبلاً از نوع سیستم توزیع آب مطلع شوید. سه نوع سیستم توزیع آب برای برج خنک‌ کننده تعریف شده است:

 1. سیستم توزیع آب ثقلی
 2. سیستم توزیع آب نازل
 3. سیستم توزیع آب دورانی

سیستم توزیع آب ثقلی با استفاده از نیروی جاذبه از روی تشت که زیر آن پر از روزنه است، شروع به قطره قطره ریزش کردن می‌کند. این بهترین نوع سیستم توزیع آب است که در برج خنک کننده سری ام ایکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بعد از آن سیستم توزیع آب با نازل است که به دلیل ثابت بودن عمر و دوام بالایی که دارد برای واحدهای صنعتی بسیار مناسب است و در صورت گرفتگی می‌توان نسبت به تمیز کردن یا تعویض نازل اقدام نمود. آخرین سیستم توزیع آب، سیستم توزیع آب دورانی است که در برج خنک‌ کننده گرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم به دلیل دوران و متحرک بودن زود فرسوده می‌شود و مشکلات نگهداری آن زیاد است.

هزینه‌های تعمیرات و نگهداری برج خنک‌ کننده

برخی برج‌های خنک کننده (cooling tower) به دلیل عدم کیفیت ساخت قطعات آن به سرعت فرسوده می‌شوند و به صورت مداوم هزینه‌های تعمیر را تحمیل می‌کنند. در هنگام خرید برج خنک کننده به هزینه‌های نگهداری و تعمیرات آن توجه کنید.

کیفیت و گارانتی سیستم برج خنک‌ کننده

در هنگام خرید برج خنک‌ کننده به کیفیت و گارانتی برج خنک‌ کننده توجه نمایید. استفاده از متریال خوب در ساخت قطعات برج خنک‌ کننده بسیار مهم است، زیرا در عمر و دوام قطعات تأثیرگذار است.

شرکت بادران تهویه صنعت بدنه برج خنک کننده را 15 سال گارانتی و مابقی قطعات را 3 سال گارانتی می‌کند”

سخن آخر

در نهایت یادآور می‌شویم که باید جمیع نکات را برای خرید برج خنک‌ کننده مورد توجه قرارداده و بهترین انتخاب را انجام دهید. جهت خرید کولینگ تاور دست دوم به مطلب برج خنک کننده دست دوم مراجعه فرمایید. جهت بررسی بیشتر و انجام مشاوره با کارشناسان شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟