خرید برج خنک کننده

نحوه خرید برج خنک کن

خرید برج خنک کننده باید مطابق محاسبات انجام شود ، این محاسبات با داشتن چهار پارامتر دبی آب در گردش ، دمای ورود به برج خنک کننده ، دمای خروج از برج خنک کننده و حداکثر دمای مرطوب محیط به دست می آید ، قبلا در مقاله روش انتخاب برج خنک کننده به صورت کامل اشاره شد که انتخاب برج خنک کننده به دو روش استفاده از نرم افزار و یا استفاده از نمودار انتخاب برج خنک کننده به دست می آید و در این زمینه بهتر است قبل از خرید برج خنک کننده از یک کارشناس کمک گرفته شود، پس از محاسبات برج خنک کننده ، باید امکانات مورد نیاز و محل نصب برج خنک کننده مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته شود.

چگونگی خرید برج خنک کننده

اولین قدم جهت خرید برج خنک کننده مشخص کردن نیاز خنک کاری در سیستم می باشد ، نیاز به خنک کاری در یک مجموعه در نهایت با تعیین دمای گرم و دمای سرد و حجم آب مورد نیاز صورت می پذیرد. در حالتی که دمای سرد طراحی شده بالاتر از حداکثر دمای مرطوب محیط باشد می توان نسبت به انتخاب برج خنک کننده اقدام نمود زیرا برج های خنک کن فقط می توانند تا 3 درجه بالای دمای مرطوب محیط ، آب را خنک کنند. حال نیاز است چهار پارامتر زیر را مشخص کنید :

 1. دمای ورود به برج خنک کننده
 2. دمای خروج از برج خنک کننده
 3. حداکثر دمای مرطوب محیط
 4. دبی آب در گردش

با داشتن این چهار پارامتر با استفاده از نمودار انتخاب برج خنک کننده یا نرم افزار انتخاب برج خنک کننده نسبت به تعیین ظرفیت برج خنک کن اقدام می کنیم. حال که تناژ برج خنک کننده را بدست آورده ایم به انتخاب و خرید برج خنک کننده می پردازیم.

جنس سازه برج خنک کننده :

قبل از خرید برج خنک کننده جنس سازه و اسکلت برج خنک کننده را تعیین کنید :

 1. فایبرگلاس
 2. گالوانیزه
 3. فولاد ضد زنگ
 4. بتن
 5. چوب

لازم به ذکر است که عمر سازه های برج خنک کننده به این ترتیب است : برج خنک کننده بتنی > برج خنک کننده فایبرگلاس > برج خنک کننده فولاد ضد زنگ > برج خنک کننده گالوانیزه > برج خنک کننده چوبی .

در این بین ساخت برج خنک کننده چوبی منسوخ شده است و تنها برای جایی کاربرد دارد که نیاز به ساخت برج خنک کن ارزان و موقت می باشد. برج خنک کننده بتنی معمولا در ساخت تناژ های بالا مانند برج خنک کننده نیروگاه مورد استفاده قار می گیرد. بنابراین در این بین دو برج خنک کننده فایبرگلاس و برج خنک کننده فلزی بخش عمده بازار را در اختیار دارند. برج خنک کننده فایبرگلاس عمر بالاتری از برج خنک کننده فلزی دارد و در مقابل رطوبت و خوردگی مقاوم تر است.

خرید برج خنک کننده
خرید برج خنک کننده

نوع برج خنک کننده :

قبل از خرید نوع برج خنک کننده مورد نیاز را مدنظر قرار دهید :

 1. برج خنک کننده مدار بسته
 2. برج خنک کننده مدار باز
 3. برج خنک کنند هیبریدی
 4. برج خنک کننده خشک
 5. برج خنک کننده هلر

برج خنک کننده مدار بسته باید در سیستم هایی استفاده شود که نسبت به رسوب حساس هستند و تجهیزات گران قیمت دارند. همان طور که در مطلب برج خنک کننده مدار بسته اشاره گردید تنها تفاوت برج خنک کننده مدار بسته با برج خنک کننده مدار باز جلوگیری از رسوب در در مدار داخلی می باشد. برج خنک کننده مدار بسته قیمت بالایی دارد و تقریبا سه برابر برج خنک کننده مدار باز می باشد. برج خنک کننده هیبریدی ترکیبی از هر دو برج خنک کننده مدار بسته و مدار باز در یک یونیت می باشد ، برج خنک کننده خشک هم برج خنک کننده است که آب درون کوئل ها عبور می کند و فقط هوا از روی آن عبور می کند. برج خنک کننده هلر نیز معمولا در نیروگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه خرید برج خنک کن
نحوه خرید برج خنک کن

نوع جریان در برج خنک کننده :

قبل از خرید برج خنک کننده نوع جریان آب و هوا را در برج خنک کن مشخص کنید:

 1. برج خنک کننده جریان متقاطع
 2. برج خنک کننده جریان مخالف

در برج خنک کننده جریان متقاطع آب و هوا در مسیر متقاطع با یکدیگر تماس پیدا می کنند و در برج خنک کننده جریان مخالف آب و هوا در مسیر مخالف با هم تماس پیدا می کنند. معمولا ساخت برج خنک کننده جریان متقاطع پر هزینه تر از ساخت برج خنک کننده جریان مخالف است. البته هر کدام مکانیزم و کاربرد متفاوتی دارند ولی می توان گفت در مجموع برج خنک کننده جریان متقاطع از نظر ساختار و طراحی بهتر از برج خنک کننده جریان مخالف است.

خرید برج خنک کن
خرید برج خنک کن

نوع فن برج خنک کننده :

قبل از خرید برج خنک کننده مسبت به نوع فن مورد استفاده در آن آگاهی داشته باشید:

 1. فن اجباری و محوری
 2. فن اجباری و سانتریفیوژ
 3. فن القایی و محوری

فن اجباری یعنی فن در ناحیه ورود هوا به برج خنک کننده قرار داشته باشد و فن القایی یعنی فن در ناحیه خروج هوا از برج خنک کننده قرار داشته باشد. فن سانتریفیوژ دارای فشار استاتیکی بالاتری از فن محوری است ولی به سرعت دچار سر و صدا می شود و نگهداری و تعمیرات آن پر هزینه تر می باشد. فن محوری القایی بیشترین نوع فن مورد استفاده در ساخت برج خنک کننده می باشد و مزایای بیشتری دارد و در خرید برج خنک کننده به آن توجه کنید.

خرید کولینگ تاور
خرید کولینگ تاور

نوع مونتاژ برج خنک کننده :

قبل از خرید برج خنک کننده تعیین کنید که نحوه مونتاژ برج خنک کننده به چه صورت باشد:

 1. مونتاژ برج خنک کننده در کارخانه
 2. مونتاژ برج خنک کننده در محل پروژه

در صورتی که محل نصب پروژه در ارتفاع است و یا شرایط مشکلی دارد بهتر است برج خنک کننده در محل پروژه مونتاژ شود و در صورتی که امکان استفاده از جرثقیل وجود دارد بهتر است برج خنک کننده در محل کارخانه مونتاژ شود. معمولا برج های خنک کننده سبک و کم ظرفیت در محل کارخانه مونتاژ می گردند و برج های خنک کننده سنگین و با تناژ بالا در محل پروژه مونتاژ می شوند که باید در هنگام خرید برج خنک کننده به آن توجه کنید.

نوع سیستم توزیع آب :

قبل از خرید برج خنک کننده حتما از نوع سیستم توزیع آب مطلع شوید:

 1. سیستم توزیع آب ثقلی
 2. سیستم توزیع آب نازل
 3. سیستم توزیع آب دورانی

سیستم توزیع آب ثقلی با استفاده از نیروی جاذبه از روی تشت که زیر آن پر از روزنه است شروع به قطره قطره ریزش کردن می کند. این بهترین نوع سیستم توزیع آب می باشد که در برج خنک کننده سری ام ایکس مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از آن سیستم توزیع آب با نازل است که برای واحد های صنعتی بسیار مناسب است ، به دلیل ثابت بودن عمر و دوام بالایی دارد و در صورت گرفتگی می توان نسبت به تمیز کردن یا تعویض نازل اقدام نمود. آخرین سیستم توزیع آب سیستم توزیع آب دورانی می باشد که در برج خنک کننده گرد مورد استفاده قرار می گیرد ، این سیستم به دلیل دوران و متحرک بودن زود فرسوده می شود و مشکلات نگهداری آن زیاد است.

هزینه های تعمیرات و نگهداری :

برخی برج های خنک کننده ( cooling tower ) به دلیل عدم کیفیت ساخت قطعات آن به سرعت فرسوده می شوند و به صورت مداوم هزینه های تعمیر را تحمیل می کنند در هنگام خرید برج خنک کننده به هزینه های نگهداری و تعمیرات آن توجه کنید.

کیفیت و گارانتی :

در هنگام خرید برج خنک کننده به کیفیت و گارانتی برج خنک کننده توجه نمایید. استفاده از متریال خوب در ساخت قطعات برج خنک کننده بسیار مهم است زیرا در عمر و دوام قطعات تأثیر گذار است ، شرکت بادران تهویه بدنه برج خنک کننده را 15 سال گارانتی و مابقی قطعات را 3 سال گارانتی می کند.

در نهایت جمیع نکات را برای خرید برج خنک کننده مورد توجه قرارداده و بهترین انتخاب را انجام دهید. جهت خرید کولینگ تاور دست دوم به مطلب ” برج خنک کننده دست دوم ” مراجعه فرمایید . جهت بررسی بیشتر با کارشناسان شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید.