برج خنک کننده گالوانیزه

برج خنک کننده گالوانیزه

برج خنک کننده گالوانیزه به نوعی از برج های خنک کننده می گویند که بدنه و سازه آن از جنس فلز گالوانیزه ساخته شده باشد. به مدت 50 سال اکثر برج های خنک کننده کوچک از جنس گالوانیزه ساخته می شدند، حداکثر طول عمر برج خنک کننده گالوانیزه در بهترین شرایط نگهداری بیشتر از 20 سال می باشد. مهمترین مشکل در برج خنک کننده گالوانیزه خوردگی و زنگ زدگی فلز می باشد. این برج ها معمولا به صورت برج خنک کننده مکعبی جریان مخالف و جریان متقاطع ساخته می شوند. در اکثر مواقع فن سانتریفیوژ در ناحیه ورود هوا قرار دارد و جریان اجباری به وجود می آورد.

زنگ سفید در برج خنک کننده گالوانیزه

زنگ زدگی سفید رنگ در برج های خنک کننده گالوانیزه ناشی از جمع شدن زنگ سفید رنگ، واکس مانند از جنس روی می باشد. این زنگ به سرعت اتفاق می افتد و تمام سطوح خیس برج خنک کننده گالوانیزه را فرا می گیرد. اگر این مشکل برطرف نشود موجب از بین رفتن پیش از موعد پوشش گالوانیزه خواهد شد. به طور کلی دلیل به وجود آمدن این زنگ زدگی سفید وجود مواد با PH بالا می باشد.

برج خنک کننده گالوانیزه
برج خنک کننده گالوانیزه

جلوگیری از زنگ سفید در برج خنک کننده گالوانیزه

خبر خوب این است که زنگ سفید قابل کنترل کردن می باشد، خیلی مهم است که در زمان راه اندازی اولیه و قبل از به وجود آمدن آن موارد پیشگیری را رعایت کنید. در ابتدای راه اندازی باید طبق یک برنامه مشخص و نظارت دائم بروی کیفیت آب ، با کمک کارشناس از آب پردازش شده ای استفاده کنید که اجازه تشکیل زنگ سفید را ندهد. در موقعیت هایی که خوردگی در برج خنک کننده بسیار بالاست دیگر پوشش گالوانیزه قابلیت تحمل ندارد و باید از پوشش پلیمری خاص بروی سطوح گالوانیزه استفاده شود.

زنگ سفید در برج خنک کننده
زنگ سفید در برج خنک کننده

در تمام مراحل کار برج خنک کننده گالوانیزه باید بر کیفیت آب نظارت داشته باشد و حتما از کارشناس در این زمینه کمک بخواهید.

حذف زنگ سفید در برج خنک کننده گالوانیزه

تمام رسوبات سفید در برج خنک کننده گالوانیزه لزوما زنگ سفید نمی باشد، پس باید به کمک کارشناس در آزمایشگاه مورد تست و ارزیابی قرار گیرد. ابتدا با استفاده از برس سفت سطوحی که دارای رنگ سفید هستند برس بکشید تا کاملا پاک شود در این مرحله برای پاکسازی از اسید هم می توانید استفاده کنید ولی باید بسیار احتیاط کنید که باعث تخریب نشود. در مرحله بعدی با استفاده از یک پارچه که با آلومینیوم خیس شده است بروی سطوح برس شده بکشید تا یک لایه نرم آلومینیوم بروی سطح تشکیل شود. در مواردی که زنگ زدگی در برج خنک کننده گالوانیزه حاد باشد باید به ضخامت 100 میکرون رنگ اپوکسی که با روی غنی شده است به روی سطوح اعمال کنید. هر زمان که پوشش گالوانیزه دستگاه آسیب دید، برای 4 تا 8 هفته میزان PH آب در گردش را بین 7 تا 8.2 نگه دارید تا رنگ ورق گالوانیزه به رنگ خاکستری دربیاید. جهت اطلاعات بیشتر به مقاله زنگ سفید در برج های خنک کننده مراجعه فرمایید.