برج خنک کننده گالوانیزه

5
(196)

برج خنک کننده گالوانیزه، نوعی از برج‌ خنک کننده است که بدنه و سازه آن از جنس فلز گالوانیزه ساخته شده باشد. به مدت 50 سال اکثر برج‌‌های خنک کننده کوچک از جنس گالوانیزه ساخته می‌‌شدند. حداکثر طول عمر برج خنک کن گالوانیزه در بهترین شرایط نگهداری بیشتر از 20 سال می‌‌باشد.

مهمترین مشکل در برج خنک کننده گالوانیزه، خوردگی و زنگ زدگی فلز می‌باشد. این برج‌‌ها معمولاً به صورت برج خنک کنندهمکعبی جریان مخالف و جریان متقاطع ساخته می‌شوند. در اکثر مواقع فن سانتریفیوژ در ناحیه ورود هوا قرار دارد و جریان اجباری به وجود می‌آورد.

ویژگی‌های برج خنک کن گالوانیزه

 • مناسب جهت نصب در فضای خارج (Out Door)
 • قابل ارائه در ۶ مدل محصول
 • جنس بدنه از گالوانيزه
 • در ظرفيت‌‌های ۱۵ تا ۷۵ تن برودتی اسمي قابل ارائه است
 • فن‌ها از نوع ملخی هستند
 • جهت کار با چيلرهای تراکمی آب خنک (Water Cooled) مناسب هستند
 • بصورت مونتاژ شده در کارخانه قابل ارائه هستند
 • سيستم انتقال قدرت، پولی و تسمه (Belt Drive) است
 • وجود محافظ جهت قسمت‌های دوار

خرید برج خنک کننده گالوانیزه

خرید کولینگ تاور گالوانیزه مکعبی نیز همچون سایر مدل‌‌های سیستم‌‌های خنک کننده، نیاز به تخصص و پیش از آن آگاهی از ظرفیت، انجام محاسبات، طراحی و آگاهی از محل نصب کولینگ تاور دارد.

“جهت خرید برج خنک کننده فلزی، با شرکت‌ بادران تهویه صنعت، سازنده برج خنک کننده گالوانیزه تماس بگیرید.”

مزایای برج خنک کننده گالوانیزه

استفاده از ورق‌‌های گالوانیزه در تولید بدنه برج خنک کننده فواید زیر را به همراه خواهد داشت.

 • هزینه كمتر: برای انجام عملیات گالوانیزینگ در مقایسه با سایر روش‌‌های معمول، اجرای عملیات جلوگیری از خوردگی، به هزینه كمتری نیاز خواهد داشت.
 • هزینه كمتر برای تعمیرات و نگهداری: در شرایطی كه انجام عملیات گالوانیزینگ در مقایسه با سایر روش‌‌های جلوگیری از خوردگی، هزینه زیادی محسوب می‌‌شود، اجرای آن به دلیل عدم نیاز به تعمیرات پرهزینه‏، معمولاً توصیه می‌شود.
 • طول عمر زیاد برج خنک کننده تولید شده با ورقه گالوانیزه: طول عمر ورق‌های پوشش داده شده با روی‏ در محیط‌ های كاملاً خورنده، در حدود 20 تا 30 سال است.
 • اعتبار: استانداردهای مختلف در خصوص گالوانیزینگ ورق‌ های فولادی، در زمینه ایجاد پوشش‌های نازك بحث می‌كنند و این نشان دهنده آن است كه طول عمر و نحوه عملكرد لایه روی‏، برای مصرف كننده قابل اعتماد است.
 • دوام پوشش: پوشش ایجاد شده از طریق گالوانیزه به دلیل داشتن یك ساختار متالورژیكی خاص، دارای مقاومت مناسب در برابر صدمات مكانیكی، سایش و خوردگی خواهد بود.
 • محافظت در برابر صدمات محیطی به صورت اتوماتیك: پوشش‌های گالوانیزه به دلیل آنكه در فولاد نفوذ كرده و به عنوان كاتد عمل می‌كنند، به همین دلیل خواهد توانست مقاطع ریز موجود در روی سطح فولاد را در برابر صدمات محیطی و خورندگی، محافظت نمایند.
 • محافظت كامل: پوشش ایجاد شده می‌تواند كلیه نقاط و سطوح فولاد را اعم از گوشه‌ها، جاهای كوچك و فرورفتگی‌ها پر نموده و از خوردگی آنها جلوگیری كند. در این زمینه هیچ پوششی بهتر از پوشش گالوانیزه عمل نخواهد كرد.
 • بازرسی آسان: پوشش گالوانیزه را به راحتی و بدون نیاز با هیچ آزمایش مخربی و تنها از طریق چشم می‌ توان كنترل و بازرسی نمود (در شرایط خاص كه نیاز به ارائه تضمین برای كنترل كیفیت است، نیاز به آزمایش‌های مخرب می‌باشد).
 • رسیدن به هدف در زمان كوتاه: در صورتی كه نیاز باشد از ورق‌های گالوانیزه در محل استفاده شود، در این حالت نیاز به صرف زمان برای آماده سازی سطح، رنگ كردن و یا بازرسی نخواهد بود.
 • محافظت كامل توسط پوشش گالوانیزه: پروسه گالوانیزه وابسته به شرایط آب و هوایی نمی‌باشد.

زنگ سفید در برج خنک کن گالوانیزه

زنگ زدگی سفید رنگ در برج‌های خنک کننده گالوانیزه مکعبی ناشی از جمع شدن زنگ سفید رنگ، واکس مانند از جنس روی می‌باشد. این زنگ به سرعت اتفاق می‌افتد و تمام سطوح خیس کولینگ تاور گالوانیزه را فرا می‌گیرد. اگر این مشکل برطرف نشود، موجب از بین رفتن پیش از موعد پوشش گالوانیزه خواهد شد. به طور کلی دلیل به وجود آمدن این زنگ زدگی سفید وجود مواد با PH بالا می‌باشد.

برج خنک کننده گالوانیزه
برج خنک کننده گالوانیزه

جلوگیری از زنگ سفید در برج خنک کننده گالوانیزه

خبر خوب این است که زنگ سفید قابل کنترل کردن است. خیلی مهم است که در زمان راه‌اندازی اولیه و قبل از به وجود آمدن آن موارد پیشگیری را رعایت کنید. در ابتدای راه‌اندازی باید طبق یک برنامه مشخص و نظارت دائم بروی کیفیت آب، با کمک کارشناس از آب پردازش شده‌ای استفاده کنید که اجازه تشکیل زنگ سفید را ندهد. در موقعیت‌هایی که خوردگی در برج خنک کننده بسیار بالاست، دیگر پوشش گالوانیزه قابلیت تحمل ندارد و باید از پوشش پلیمری خاص بروی سطوح گالوانیزه استفاده شود.

زنگ سفید در برج خنک کننده
زنگ سفید در برج خنک کننده
“در تمام مراحل کار برج خنک کننده گالوانیزه باید بر کیفیت آب نظارت داشته باشد و حتما از کارشناس در این زمینه کمک بخواهید”

حذف زنگ سفید در برج خنک کننده گالوانیزه

تمام رسوبات سفید در برج خنک کن گالوانیزه لزوماً زنگ سفید نمی‌باشد، پس باید به کمک کارشناس در آزمایشگاه مورد تست و ارزیابی قرار گیرد. ابتدا با استفاده از برس سفت سطوحی که دارای رنگ سفید هستند برس بکشید تا کاملاً پاک شود. در این مرحله برای پاکسازی از اسید هم می‌ توانید استفاده کنید، ولی باید بسیار احتیاط کنید که باعث تخریب نشود. در مرحله بعدی با استفاده از یک پارچه که با آلومینیوم خیس شده است بروی سطوح برس شده بکشید تا یک لایه نرم آلومینیوم بروی سطح تشکیل شود.

در مواردی که زنگ زدگی در برج خنک کننده گالوانیزه حاد باشد، باید به ضخامت 100 میکرون رنگ اپوکسی که با روی غنی شده است به روی سطوح اعمال کنید. هر زمان که پوشش گالوانیزه دستگاه آسیب دید، برای 4 تا 8 هفته میزان PH آب در گردش را بین 7 تا 8.2 نگه دارید تا رنگ ورق گالوانیزه به رنگ خاکستری دربیاید. جهت اطلاعات بیشتر به مقاله زنگ سفید در برج‌های خنک کننده مراجعه فرمایید.

شرکت کارا فناور اطلس پارسی
تلفن تماس: ۰۲۱۲۶۷۰۹۹۱۸ / ۰۲۱۲۶۷۰۹۳۶۸ / ۰۲۱۲۲۶۴۵۸۹۰ / ۰۲۱۲۶۶۰۲۷۷۶
تماس فوری / واتس اپ:۰۹۲۱۳۶۰۲۶۹۰

ایمیل:badran.tahvieh@gmail.com

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟