راندمان برج خنک کننده

راندمان برج خنک کننده

راندمان برج خنک کننده به معنی توان خنک کاری بالا با مصرف انرژی پایین در برج خنک کننده می باشد. توان خنک کاری در برج خنک کننده به وسیله تناژ تبرید که برابر ۱۲۰۰۰ بی تی یو در ساعت یا ۳.۵ کیلووات می باشد تعیین می گردد و مصرف انرژی در برج خنک کننده نیز شامل مصرف برق الکتروموتور و پمپ می باشد. وقتی می گوییم ظرفیت یک برج خنک کننده برابر ۱۰۰ تن تبرید است در واقع توان خنک کاری را گفته ایم و اشاره ای به راندمان آن نداشته ایم. راندمان برج خنک کننده شامل مفاهیم اساسی دیگری است که در ادامه به آن می پردازیم.

 

توضیح راندمان برج خنک کننده

 

به طور کلی توضیح راندمان در مباحث علمی برابر میزان توان مطلوب به توان کل می باشد. به طور مثال برج خنک کننده ۱۰۰ تن که با  توان الکتروموتور ۱.۵ کیلووات کار می کند راندمان بالاتری از  برج خنک کننده ۱۰۰ تن دارد  که با توان الکتروموتور ۲.۲ کیلووات کار می کند. این یعنی برج خنک کننده اول با صرف انرژی کمتر می تواند ۱۰۰ تن تبرید تحویل دهد و بنابراین راندمان بالاتری دارد. هر چند ارتفاع برج خنک کننده نیز مطرح می باشد و هر چه ارتفاع بیشتر باشد نیاز به قدرت پمپ بیشتر و صرف توان بیشتر است در نتیجه راندمان کلی دستگاه کمتر می شود.

 

راندمان برج خنک کننده
راندمان برج خنک کننده

 

راندمان برج خنک کننده یعنی اتلاف کمترین انرژی برای نیل به بالاترین توان خنک کاری.

 

توضیح کلی تر راندمان برج خنک کننده به معنی صرف کمترین و بهینه ترین مقدار مواد و قطعات ، پول ، زمان و انرژی برای ساخت برج خنک کننده با راندمان مشخص می باشد. پس به طور خلاصه راندمان برج خنک کننده به معنی بدست آوردن توان خنک کاری با کمترین اتلاف انرژی و مواد می باشد. به طور مثال یعنی اینکه بتوان با صرف مواد کم ، مبلغ کم و زمان کم برج خنک کننده ۱۰۰ تن ساخت که دارای عمر و کاکرد مناسب باشد. جهت مطالعه بیشتر به مطلب ” محاسبه راندمان برج خنک کننده ” و ”  افزایش راندمان برج خنک کن ” مراجعه فرمایید.