راندمان برج خنک کننده

راندمان برج خنک کننده

راندمان برج خنک کننده به معنی نسبت توان خنک کردن به مصرف انرژی می باشد. میزان خنک کردن در برج خنک کننده به وسیله تناژ تبرید که برابر ۱۲۰۰۰ بی تی یو در ساعت یا ۳.۵ کیلووات می باشد تعیین می گردد و مصرف انرژی در برج خنک کننده نیز شامل مصرف برق الکتروموتور ، پمپ و مقدار آب مصرف شده، می باشد. وقتی می گوییم ظرفیت یک برج خنک کن برابر ۱۰۰ تن تبرید است در واقع توان خنک کردن را گفته ایم و اشاره ای به راندمان ( Efficiency ) آن نداشته ایم ، راندمان شامل نسبت این عدد به انرژی مصرفی می باشد. در محاسبه گر زیر می توانید توان برج خنک کننده را بدست آورید.

توضیح راندمان برج خنک کننده

به طور کلی در مباحث علمی برابر میزان توان مطلوب به توان کل می باشد. به طور مثال برج خنک کن ۱۰۰ تن که با  توان الکتروموتور ۱.۵ کیلووات کار می کند راندمان بالاتری از  برج خنک کن ۱۰۰ تن دارد  که با توان الکتروموتور ۲.۲ کیلووات کار می کند. این یعنی کولینگ تاور اول با صرف انرژی کمتر می تواند ۱۰۰ تن تبرید تحویل دهد و بنابراین راندمان بالاتری دارد. هر چند ارتفاع دستگاه نیز مطرح می باشد و هر چه ارتفاع بیشتر باشد نیاز به قدرت پمپ بیشتر و صرف توان بیشتر است در نتیجه راندمان کلی دستگاه کمتر می شود.

راندمان برج خنک کننده
راندمان برج خنک کننده

راندمان کولینگ تاور یعنی اتلاف کمترین انرژی برای نیل به بالاترین توان خنک کاری.

بهینه ترین حالت این است که با صرف کمترین و بهینه ترین مقدار مواد و قطعات ، پول ، زمان و انرژی برای کولینگ تاور با راندمان مشخص می باشد یعنی بدست آوردن توان خنک کاری با کمترین اتلاف انرژی می باشد. به طور مثال یعنی اینکه بتوان با صرف مواد کم ، مبلغ کم و زمان کم برج خنک کنی ساخت که دارای عمر و کاکرد مناسب باشد. جهت مطالعه بیشتر به مطلب ” محاسبه راندمان برج خنک کننده ” و ”  افزایش راندمان برج خنک کن ” مراجعه فرمایید.