بلودان برج خنک کننده

بلودان-برج-خنک-کننده

بلودان برج خنک کننده مقدار آبی است که از آب کولینگ تاور تخلیه و با آب تازه جایگزین میکنیم تا میزان سختی آب را کاهش دهیم. برج خنک کن یک دستگاه تبخیری است و همواره به دلیل تبخیر آب ، مقدار سختی و غلظت املاح آب در حال افزایش است. در صورتی که میزان املاح موجود در آب از نقطه اشباع عبور کند رسوب شروع به تشکیل شدن خواهند کرد و اگر این میزان املاح و ناخالصی بالاتر از نقطه اشباع باشد رسوبات به سرعت به شکل ذرات بسیار سخت در می آیند و به تمامی اجزاء برج خنک کننده آسیب وارد می کنند. به همین دلیل برای جلوگیری از افزایش بیش از حد سختی، مقداری از آب در حال گردش در کولینگ تاور تخلیه شده و آب جدید جایگزین می شود که به این عمل بلودان یا زیر آب میگویند، در محاسبه گر می توانید به صورت آنلاین مقدار بلودان مورد نیاز را محاسبه فرمایید.

بلودان-برج-خنک-کننده
بلودان-برج-خنک-کننده

اهمیت بلودان برج خنک کننده

یک برج خنک کننده 500 تن معمولی که به صورت 24 ساعت کار می کند در یکسال باید میلیون ها گالن آب آن را تخلیه کرد. وقتی تقسیم به روز می شود تقریبا روزانه 10800 گالن آب تخلیه می گردد یعنی 450 گالن در ساعت و 7.5 گالن در دقیقه. جهت کاهش مقدار تخلیه زیرآب برج خنک کننده و همچنین جلوگیری از تشکیل ذرات رسوب باید از یک برنامه عملیات آبی استفاده کرد. بوسیله عملیات آبی از تشکیل ذرات جلوگیری شده و نقطه اشباع در سیستم آب افزایش می یابد. با این سیستم غلظت املاح در آب بالا می رود ولی به دلیل بالا رفتن نقطه اشباع امکان تشکیل ذرات سخت و رسوب وجود ندارد.

عملیات آبی در برج خنک کننده نقطه اشباع تشکیل ذرات را تا 30 برابر افزایش می دهد و نیاز به بلودان برج خنک کننده را به شدت کاهش می دهد.

زیرآب برج خنک کن
زیرآب برج خنک کن

عملیات آبی تا حدود 30 برابر نقطه اشباع آب را بالا می برد و از تشکیل رسوب و ذرات جلوگیری می کند. این یعنی آب برج خنک کننده می تواند تا 30 برابر آب جبرانی، املاح داشته باشد بدون آنکه رسوب و ذرات تشکیل شوند ، بنابراین مقدار زیر آب برج خنک کننده تا 90 درصد کاهش می یابد.

نمودار عملیات آبی و مقدار زیرآب برج خنک کننده

این نمودار نشان می دهد که مقدار بلودان برج خنک کننده چطور با افزایش نقطه اشباع کاهش می یابد و از اتلاف مقدار زیاد از آب جلوگیری می کند اما این آب سمی و حاوی مواد شیمیایی کشنده است. بایوساید تمام باکتری ها و میکرو ارگانیسم ها را از بین می برد و جلوی رشد جلبک در برج خنک کننده را می گیرد. جهت محاسبه مصرف آب برج خنک کننده به این لینک مراجعه فرمایید و به صورت آنلاین مقدار تخمین کل مصرف آب را بدست آورید.

زیرآب برج خنک کننده
زیرآب برج خنک کننده
زیرآب کولینگ تاور
زیرآب کولینگ تاور

بنابراین برج خنک کننده 500 تن مورد اشاره در سال حدود 3.9 میلیون گالن آب محتوی مواد شیمیایی را جهت جلوگیری از سختی آب برج خنک کننده تخلیه می کند که این آب نباید به سیستم فاضلاب وارد شود و باید به همین صورت بدون عملیات در طبیعت رها می شود که محیط زیست را آلوده خواهد کرد. اهمیت بلودان برج خنک کننده در دپارتمان انرژی ایالات متحده را در این مطلب دنبال نمایید.