انواع برج خنک کننده

برج خنک کننده جریان القایی

انواع برج خنک کننده از لحاظ مسیر جریان آب و هوا، نوع و نحوه ساخت و روش انتقال حرارت تقسیم بندی می شوند. برج های خنک کننده دارای اشکال و انواع مختلفی هستند، گاه شکل آن ها به صورت گرد، مکعب و یا هذلولی می باشد، گاه پروانه در قسمت کنار یا در قسمت بالا قرار گرفته و یا به طور کل فاقد پروانه می باشد. تفاوت های توزیع آب برج خنک کننده که می تواند به صورت دورانی، اسپری نازل و یا ثقلی باشد. در این مطلب به دسته بندی برج های خنک کننده و انواع برج خنک کننده می پردازیم و ضمن معرفی هر کدام، معایب و مزایای آن را توضیح خواهیم داد.

بررسی انواع برج خنک کننده

انواع برج خنک کننده از نظر جریان هوا: برج خنک کننده جریان طبیعی، برج خنک کننده جریان مکانیکی، برج خنک کننده جریان اجباری، برج خنک کننده جریان القایی، برج خنک کننده جریان مرکب.

برج خنک کننده جریان طبیعی

برج خنک کننده جریان طبیعی یا اتمسفری از انواع برج خنک کننده است که فاقد پروانه هستند و از هیچ قطعه ای برای به جریان انداختن هوا استفاده نمی کنند. آب در داخل این برج ها فقط اسپری می شود و هوا هم به صورت طبیعی جریان پیدا می کند، بسیار ارزان هستند و عملکرد مطمئن ندارند و در مقابل باد و شرایط آب و هوایی به شدت تأثیر پذیر هستند.

در شکل بالا برج اتمسفریک ساده را مشاهده میفرمایید ، آب از طریق نازل ها توزیع می شود و همزمان هوا به صورت طبیعی در داخل برج به جریان می افتد.

برج خنک کننده جریان طبیعی
برج خنک کننده جریان طبیعی

برج خنک کننده هذلولی از انواع برج خنک کننده جریان طبیعی می یاشد از جنس بتن ساخته می شود و دارای ابعاد و ارتفاع بسیار بلندی است. معمولا در نیروگاه ها و یا کارخانجاتی که به آب خنک فراوان احتیاج دارند استفاده می شود. جریان هوا در این برج ها به دلیل اختلاف فشار در ارتفاع بوجود می آید. ساخت این نوع برج خنک کننده بسیار پرهزینه می باشد ولی عملکرد بسیار مطمئن دارد و برای صنایع حساس به کار می رود.

برج خنک کننده جریان مکانیکی

برج خنک کننده جریان مکانیکی از انواع برج خنک کننده است که از یک یا چند پروانه برای به جریان درآوردن هوا استفاده می نماید. این نوع برج خنک کننده از عملکرد پایدار برخوردار است و کمتر تحت تأثیر باد و شرایط محیطی قرار می گیرد.

برج خنک کن جریان اجباری
برج خنک کن جریان اجباری

در این نوع برج خنک کننده از فن به عنوان محرک جهت ایجاد جریان هوا استفاده می شود. در شکل زیر مشاهده می کنید که هوا به وسیله فن از دو طرف دستگاه وارد شده و به سمت بالا خارج می شود.

برج خنک کننده جریان اجباری

برج خنک کننده جریان اجباری از انواع برج خنک کننده جریان مکانیکی می باشد، در این برج خنک کننده پروانه یا پروانه ها در قسمت ورودی هوا به برج خنک کننده قرار دارند. در این نوع برج خنک کننده سرعت ورود هوا بالا و سرعت خروج هوا پایین می باشد که موجب ایجاد ضعف در جلوگیری از گردش مجدد هوا می شود.

پروانه این نوع برج خنک کننده ها معمولا از نوع سانتریفیوژ می باشد، فشار استاتیکی بالایی دارد ولی برق زیادی مصرف می کند و سر و صدای بالایی دارد. پروانه این برج به دلیل قرار گرفتن در مسیر ورود هوا در آب و هوای سرد در معرض یخ زدن قرار دارد.

برج خنک کننده جریان القایی

برج خنک کننده جریان القایی از انواع برج خنک کننده جریان مکانیکی می باشد، در این برج خنک کننده پروانه یا پروانه ها در قسمت خروجی هوا از برج خنک کننده قرار دارند. در این نوع برج خنک کننده سرعت خروج هوا در ناحیه فن سرعت بالاتری نسبت به ورود هوا دارد. به دلیل قرار گرفتن پروانه در قسمت خروج هوای گرم امکان یخ زدن پروانه در فصول سرد وجود ندارد. در این نوع برج گردش مجدد هوا به خودی خود به وجود نمی آید.

برج خنک کننده جریان القایی
برج خنک کننده جریان القایی

برج خنک کننده جریان مرکب

برج خنک کننده جریان مرکب از انواع برج خنک کننده است که ظاهری شبیه برج خنک کننده جریان طبیعی دارد ولی ارتقاع آن معمولا کمتر است و درون آن از یک یا چندیدن پروانه برای به جریان انداختن هوا استفاده شده است. در این برج در فصول سرد ممکن است پروانه ها خاموش باشند و ممکن است در صورت نیاز و در بار شدید پروانه ها شروع به کار کنند.

برج خنک کن جریان مرکب
برج خنک کن جریان مرکب

برج خنک کننده هیبریدی نوع دیگری از برج خنک کننده می باشد که در ترکیبی از دو برج خنک کننده خشک و مرطوب می باشد.

در این برج خنک کننده ابتدا آب با دمای بسیار بالا وارد کوئل شده و به وسیله هوای جریان یافته در برج خنک می شود و سپس آب بروی سطوح انتقال حرارت پاشیده شده و مانند برج خنک کن معمولی خنک می شود.

برج خنک کننده هیبرید
برج خنک کننده هیبرید

تقسیم بندی انواع برج خنک کننده بر اساس مسیر جریان آب و هوا نسبت به هم

تقسیم بندی دیگری وجود دارد که با توجه به مسیر هوا و آب نسبت به هم درون برج خنک کننده است. در این تقسیم بندی برج های خنک کننده به دو دسته:

  • جریان مخالف
  • جریان متقاطع

تقسیم می گردند.

برج خنک کننده جریان مخالف

در برج خنک کننده جریان مخالف مسیر جریان آب در جهت مخالف مسیر جریان هوا می باشد. معمولا جریان آب از بالا به پایین و مسیر جریان هوا از پایین رو به بالا است. در شکل برج خنک کن جریان مخالف را مشاهده می فرمایید.

برج خنک کننده جریان متقاطع

در برج خنک کننده جریان متقاطع مسیر جریان آب و مسیر جریان هوا متقاطع می باشد. معمولا جریان آب از بالا به پایین و مسیر جریان هوا به صورت افقی است. در شکل برج خنک کن جریان متقاطع را مشاهده می فرمایید.

در این مطلب انواع برج خنک کننده را بررسی و معرفی کردیم، می توانید مطالب برج خنک کننده نیروگاه، برج خنک کننده چیلر، برج خنک کننده فایبرگلاس را نیز بررسی بفرمایید.