الکتروموتور برج خنک کننده

الکتروموتور برج خنک کننده

الکتروموتور برج خنک کننده نیروی الکتریکی را به حرکت دورانی تبدیل می کند و پروانه را به دوران درآورده موجب ایجاد جریان هوا درون برج خنک کننده می شود. الکتروموتور برج خنک کننده شرایط کاری سختی دارد و باید بتواند در برابر باران ، برف ، گرد و غبار و مواد شیمیایی مقاومت کند بنابراین عایق بندی موتور بسیار حائز اهمیت می باشد و در طول عمر الکتروموتور تأثیر گذار است. حرارت ، هوای آلوده ، رطوبت ، انبساط ، تنش ، لرزش مکانیکی ، شوک و تنش های الکتریکی از جمله عوامل مخرب در عملکرد الکتروموتور برج خنک کننده می باشد.

 

ویژگی های الکتروموتور برج خنک کننده

 

عایق بندی الکتروموتور برج خنک کننده باید به صورت دقیق توسط سازنده رعایت گردد ، اگر عایق بندی به صورتی باشد که آب به داخل الکتروموتور نفوذ کند باید با قرار دادن هیتر درون الکتروموتور دمای آن را بالاتر از دمای هوای بیرون تنظیم کرد تا رطوبت آن خشک شود و در عملکرد آن اخلال ایجاد نشود. الکتروموتور هایی که هنگام استارت با گشتاور بالا شروع به کار می کنند برای برج خنک کننده توصیه نمی شود و باید از الکتروموتور های معمولی تر استفاده شود.

 

الکتروموتور برج خنک کننده باید در مقابل رطوبت ، حرارت و هوای آلوده عایق باشد و عملکرد آن دچار اخلال نشود.

 

معمولا در حالت ساده یک ترموستات در مسیر برج خنک کننده قرار می دهند که در دمای خاصی الکتروموتور را خاموش یا روشن می نماید که در این مورد باید از الکتروموتور هایی استفاده کرد که در مقابل روشن و خاموش شدن زیاد دچار مشکل نشوند.

 

الکتروموتور برج خنک کننده
الکتروموتور برج خنک کننده

 

در حالت دیگر الکتروموتور به وسیله سیستم هوشمند اینورتر کنترل می شود ، این سیستم به صورت لحظه ای دمای آب خروجی از برج خنک کننده را اندازه گرفته به پی آی دی کنترل می فرستد ، پی آی دی کنترلر اینورتر را کنترل می کند بنابراین اینورتر به وسیله فرکانس دور الکتروموتور را تغییر می دهد. هنگامی که دمای آب پایین است دور الکتروموتور بسیار پایین می آید و هنگامی که دمای آب بالاست الکتروموتور با دور بالا شروع به دوران می کند.

جهت مطالعه بیشتر قطعات برج خنک کننده به ” پکینگ برج خنک کننده ” و قطره گیر برج خنک کننده ” مراجعه فرمایید.