برج خنک کننده مدار بسته

برج-خنک-کن-مدار-بسته

برج خنک کننده مدار بسته کولینگ تاوری است که در داخل آن کوئل به کار رفته است و آب سیستم از داخل کوئل ها عبور کرده و هم زمان در مدار دیگری آب به روی کوئل ها پاشیده می شود، این آب در مجاورت جریان هوای به وجود آمده به وسیله فن، از روی سطح کوئل ها تبخیر می شود، بنابراین کوئل ها را خنک  می کند. تنها تفاوت در عملکرد کولینگ تاور مدار بسته نسبت به مدار باز ، جلوگیری از تبخیر و رسوب گرفتن آب سیستم می باشد، به نحوی که آب سیستم با دلیل عبور از داخل کوئل با هوا در تماس نیست، تبخیر نمی شود و ناخالصی وارد آن نمی شود.

برج-خنک-کن-مدار-بسته
برج-خنک-کن-مدار-بسته

موارد استفاده از برج خنک کننده مدار بسته

کولینگ تاور مدار بسته به دلیل هزینه ساخت بالا ، معمولا در صنایع بسیار حساس به رسوب و نیازمند آب نرم به کار می رود و یا برای خنک کردن دستگاه های صنعتی بسیار گرانقیمت استفاده می شود. برخی موارد استفاده عبارتند از:

 • کوره های القایی
 • مبدل های حراراتی
 • ذوب و ریخته گری فلزات
 • صنایع غذایی
 • صنایع هسته ای
 • دستگاه های چاپ
 • چیلر های گرانقیمت
 • صنایع تولید روغن و …

جهت مشاوره انتخاب کولینگ تاور مدار بسته با شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل نمایید، ما به دقت تمام پروسه تولید شما را مورد بررسی و مطالعه قرار خواهیم داد و بهترین طراحی با هزینه مناسب را معرفی خواهیم نمود.

برج-خنک-کننده-با-مدار-بسته
برج-خنک-کننده-با-مدار-بسته

هزینه ساخت کولینگ تاور مدار بسته

قیمت برج خنک کننده مدار بسته به دلیل استفاده از کوئل، گران و تا سه برابر کولینگ تاور معمولی می باشد، معمولا می توان از کوئل با جنس مس ، استنلی استیل و یا از کوئل با جنس گالوانیزه استفاده نمود. میزان، متراژ و نحوه چیدمان کوئل ها در داخل برج خنک کننده براساس شرایط بار حرارتی مورد نیاز طراحی می شود. مس به دلیل ضریب انتقال حرارت بسیار بالا ، پیشنهاد اول در طراحی می باشد.

مقایسه-رسانایی-گرمایی-فلزات
مقایسه-رسانایی-گرمایی-فلزات

در جدول بالا رسانایی گرمایی برخی از فلزات آورده شده است. با توجه به اعداد متوجه می شویم که مس چقدر فلز با ارزشی است و رسانایی گرمایی نزدیک به 30 برابر استیل و 3 برابر آهن گالوانیزه دارد. بنابراین بهترین انتخاب برای مبدل حرارتی و کوئل مدار بسته می باشد.

کوئل-مسی
کوئل-مسی

در کولینگ تاور مدار بسته جهت طراحی کوئل مسی و متراژ مورد نیاز کوئل، ابتدا باید سطح تماس مورد نیاز کوئل به دست آید، اصول طراحی به این صورت است که کل سیستم مانند مبدل حرارتی در نظر گرفته می شود ولی دمای ورود آب سرد معادل دمای مرطوب محیط در نظر گرفته می شود.

طراحی-کوئل
طراحی-کوئل

پس از طراحی کوئل، سایز کولینگ تاور انتخاب می گردد، باید توجه کرد که تناژ به درستی انتخاب شود، سپس پمپ مدار دوم انتخاب شده و دستگاه ساخته می شود. کوئل باید فشار آب مورد نیاز را تحمل نماید و همچنین فریم و پایه ها از گالوانیزه گرم باشد تا در تماس با آب دچار مشکل نشود.

به دلیل حرکت آب سیستم درون مسیر بسته در درون کوئل و عدم تماس با هوا، این نوع کولینگ تاور را مدار بسته می نامند.

در ساخت کولینگ تاور مدار بسته نسبت به مدار باز آیتم های زیر اضافه میگردند:

 • کوئل مسی
 • پمپ سیرکولاسیون مدار دوم
 • لوله کشی مدار دوم
برج-خن-کن--با-کوئل-مسی
برج-خن-کن–با-کوئل-مسی

مکانیزم عملکرد برج خنک کننده مدار بسته

در مدار اول ، آبی که از سیستم می آید از طریق فلنج ورودی به درون کوئل ها وارد شده و در مسیر پیچ در پیچ آن حرکت می کند، این آب گرمای خود را از طربق رسانش گرمایی و از طریق دیواره کوئل به آب دیگری که به روی کوئل پاشیده می شود منتقل می کند و خنک شده و بدون وارد شدن به تشت آب سرد ، مجددا به سیستم بر می گردد. می توان برای یکبار در این مدار آب نرم ( آب مقطر ) وارد کرد ، چون تبخیر نمی شود نیازی به خرید مجدد آب نرم نیست ، بنابراین به صورت کامل از رسوب گرفتن جلوگیری می شود.

شماتیک-برج-خنک-کن-مدار-بسته
شماتیک-برج-خنک-کن-مدار-بسته
برج-خنک-کننده-مدار-بسته
برج-خنک-کننده-مدار-بسته

در مدار دوم مقداری آب دائما در حال گردش و پاشیده شدن بروی کوئل می باشد. به این ترتیب که آب از تشت آب سرد به وسیله پمپ مکش شده و به وسیله نازل ها بروی کوئل پاشیده می شود، همزمان هوا به وسیله فن به جریان درامده ، در تماس با آب باعث تبخیر آب از روی سطوح کوئل شده و آب گرمای نهان خود را از کوئل ها گرفته و تبخیر می شود.

کولینگ-تاور-مدار-بسته
کولینگ-تاور-مدار-بسته

سوالات متداول در مورد کولینگ تاور مدار بسته

– آیا میزان تبخیر آب در کولینگ تاور مدار بسته بیشتر است یا کولینگ تاور معمولی؟ در پاسخ باید گفت که میزان تبخیر آب در هر دو نوع به یک میزان می باشد ، زیرا کارکرد و میزان خنک شدن بر اساس همان مکانیزم تبخیر آب می باشد.

– مصرف انرژی در مدار بسته بالاتر است یا در مدار باز؟ طبیعتا به دلیل وجود دو پمپ در مدار و همچنین افت فشار بالا درون کوئل،  مدار بسته انرژی بالاتری مصرف می کند.

– آیا لازم است که برای خنک کاری سیستم خود از برج خنک کن مدار بسته استفاده کنم؟ فقط در صورتی از مدار بسته استفاده کنید که دستگاه شما نسبت به رسوب حساس است در غیر اینصورت هزینه اولیه سنگین و هزینه های جاری مدار بسته بسیار بالا می باشد.

– کوئل مسی بهتر است یا کوئل گالوانیزه؟ طبیعتا به دلیل رسانایی گرمایی بالاتر مس نسبت به سایر فلزات استفاده از مس توصیه می گردد، درست است که مس از فلز گالوانیزه گران تر است ولی در صورت استفاده از گالوانیزه نیاز به متراژ بالاتری از کوئل و در نتیجه افزایش سایز دستگاه می شود.

برج خنک کننده مدار بسته آب را بیشتر از برج خنک کننده مدار باز خنک می کند؟ خیر ، اساس کار هر دو دستگاه تبخیر آب می باشد، بنابراین هر دو نوع دستگاه توانایی خنک کردن آب تا سه درجه بالای دمای مرطوب محیط را دارند. در صورتیکه اختلاف دمای بالا نیاز باشد، کولینگ تاور مدار بسته با افزایش متراژ کوئل این کار را آسانتر انجام خواهد داد.

جهت مطالعه بیشتر به مطلب ” مقایسه برج خنک کننده مدار بسته و مدار باز ” مراجعه فرمایید و جهت ارتباط با ما ” بادران تهویه صنعت در لینکدین ” را دنبال نمایید.