برج خنک کننده مدار بسته

برج خنک کننده مدار بسته

برج خنک کننده مدار بسته به برج خنک کننده ای می گویند که در داخل آن کوئل به کار رفته است و آب سیستم از درون این کوئل ها عبور کرده و خنک  می شود. تنها تفاوت در عملکرد برج خنک کننده مدار بسته نسبت برج خنک کننده معمولی ، جلوگیری از تبخیر و رسوب گرفتن در آب سیستم می باشد، به نحوی که آب سیستم با دلیل عبور از داخل کوئل با هوا در تماس نیست، تبخیر نمی شود و ناخالصی وارد آن نمی شود. در برج خنک کننده مدار بسته همزمان در مدار دیگری آب به روی کوئل ها می ریزد، این آب در مجاورت جریان هوای به وجود آمده به وسیله فن، از روی سطح کوئل ها تبخیر می شود، بنابراین کوئل ها را خنک  می کند.

موارد استفاده از برج خنک کننده مدار بسته

برج خنک کننده مدار بسته به دلیل هزینه ساخت بالا ، معمولا در صنایع بسیار حساس به رسوب و نیازمند آب نرم به کار می رود و یا برای خنک کردن دستگاه های صنعتی بسیار گرانقیمت جهت جلوگیری از گرفتگی استفاده می شود. هزینه ساخت دستگاه به دلیل استفاده از کوئل بسیار بالا گاه تا سه برابر برج معمولی می شود ، معمولا در ساخت برج خنک کننده مدار بسته می توان از کوئل با جنس مس و یا برای هزینه کمتر از کوئل با جنس فلز گالوانیزه استفاده نمود. میزان، متراژ و نحوه چیدمان کوئل ها در داخل برج خنک کننده براساس شرایط بار حرارتی مورد نیاز طراحی می شود.

به دلیل حرکت آب سیستم درون مسیر بسته در درون کوئل و عدم تماس با هوا، این نوع برج های خنک کننده را برج خنک کننده مدار بسته می نامند.

مکانیزم عملکرد برج خنک کننده مدار بسته

در مدار اول ، آبی که از سیستم می آید از طریق فلنج ورودی به درون کوئل ها وارد شده و در مسیر پیچ در پیچ آن حرکت می کند، این آب گرمای خود را از طربق رسانش گرمایی و از طریق دیواره کوئل به آب دیگری که به روی کوئل پاشیده می شود منتقل می کند و خنک شده و بدون وارد شدن به تشت آب سرد ، مجددا به سیستم بر می گردد. می توان برای یکبار در این مدار آب نرم ( آب مقطر ) وارد کرد ، چون تبخیر نمی شود نیازی به خرید مجدد آب نرم نیست ، بنابراین به صورت کامل از رسوب گرفتن جلوگیری می شود.

در مدار دوم مقداری آب دائما در حال گردش و پاشیده شدن بروی کوئل می باشد. به این ترتیب که آب از تشت آب سرد به وسیله پمپ مکش شده و به وسیله نازل ها بروی کوئل پاشیده می شود، همزمان هوا به وسیله فن به جریان درامده ، در تماس با آب باعث تبخیر آب از روی سطوح کوئل شده و آب گرمای نهان خود را از کوئل ها گرفته و تبخیر می شود.

برج خنک کننده مدار بسته
برج خنک کننده مدار بسته

سوالات متداول در مورد برج خنک کننده مدار بسته

آیا میزان تبخیر آب در برج خنک کننده مدار بسته بیشتر است یا برج خنک کننده معمولی؟ در پاسخ باید گفت که میزان تبخیر آب در هر دو نوع برج خنک کننده به یک میزان می باشد ، زیرا کارکرد و میزان خنک شدن بر اساس میزان تبخیر آب می باشد.

مصرف انرژی در برج خنک کننده مدار بسته بالاتر است یا برج خنک کننده مدار باز؟ طبیعتا به دلیل وجود دو پمپ در مدار و همچنین افت فشار بالا درون کوئل،  برج خنک کننده مدار بسته انرژی بالاتری مصرف می کند.

آیا لازم است که برای خنک کاری سیستم خود از برج خنک کننده مدار بسته استفاده کنم؟ فقط در صورتی از برج خنک کننده مدار بسته استفاده کنید که دستگاه شما نسبت به رسوب حساس است در غیر اینصورت هزینه اولیه سنگین و هزینه های جاری برج خنک کننده مدار بسته بسیار بالا می باشد.

کوئل مسی بهتر است یا کوئل گالوانیزه؟ طبیعتا به دلیل رسانایی گرمایی بالاتر مس نسبت به سایر فلزات استفاده از مس توصیه می گردد، درست است که مس از فلز گالوانیزه گران تر است ولی در صورت استفاده از گالوانیزه نیاز به متراژ بالاتری از کوئل و در نتیجه افزایش سایز دستگاه می شود.

برج خنک کننده مدار بسته آب را بیشتر از برج خنک کننده مدار باز خنک می کند؟ خیر ، اساس کار هر دو دستگاه تبخیر آب می باشد، بنابراین هر دو نوع دستگاه توانایی خنک کردن آب تا سه درجه بالای دمای مرطوب محیط را دارند.