تعمیرات برج خنک کننده

تعمیرات برج خنک کننده

تعمیرات برج خنک کننده شامل مجموعه اقداماتی جهت بازسازی ، بروز رسانی و بهسازی برج خنک کننده است، اقداماتی از جمله: تعویض قطعات مصرفی شامل پکینگ، تسمه، نازل، آب پخش کن، بازسازی بدنه و رفع نشتی کولینگ تاور، تعویض قطعات معیوب از جمله پروانه یا الکتروموتور و یا ارتقا عملکرد دستگاه شامل کاهش مصرف آب یا کاهش مصرف انرژی. تعمیر کولینگ تاور می تواند شامل تعویض قطعه ای کوچک و گاه تعویض و یا تعمیر مجموعه ای گسترده ای از قطعات برج خنک کننده باشد. برج خنک کننده از جمله دستگاه هایی است که به دلیل در معرض رطوبت قرار داشتن به سرعت دچار خوردگی و فرسودگی می شود بنابراین نیاز است تا تعمیرات برج خنک کن به صورت دوره ای طبق زمان بندی مشخص انجام شود.

تعمیرات برج خنک کن
تعمیرات برج خنک کن

اقدامات قبل از شروع تعمیرات برج خنک کننده

جهت شروع اقدامات مربوط به تعمیرات برج خنک کننده نیاز است که مراحل زیر طی شود تا از نظر ایمنی مشکلی بوجود نیاید. وقتی برج خنک کننده خاموش است دسترسی به بخش های مختلف آن به راحتی امکان پذیر است و کاربر می تواند تعمیر و یا تعویض قطعات را به سرعت انجام دهد. در تمام مراحل در نظر داشته باشید که حفظ ایمنی در هنگام کار بسیار مهم است.

 • – از سرویس خارج کردن دستگاه های تولید آب بدون املاح DM : برای این کار، ابتدا با واحد آب جهت از سرویس خارج کردن پمپ ارسالی آب خام به واحد برج های خنک کننده تماس گرفته شود، پس از قطع لوپ آب خام ارسالی از واحد آب، دستگاه های تولید آب بدون املاح از سرویس خارج شوند.
 • – از سرویس خارج کردن فیلتر های شنی: بایستی پمپ تامین آب فیلتر های شنی از سرویس خارج شود. سپس فیلتر های شنی یکی پس از دیگری از سرویس خارج گردند.
 • – خاموش کردن پمپ های آب برج خنک کننده به واحد های پروسس: بعد از هماهنگی با واحد های پروسس و نیروگاه، مطابق با روش ذکر شده در نرم افزار آموزشی پمپ یکی پس از دیگری از سرویس خارج کنید. در صورت نیاز به کنترل و تامین فشار آب خنک ارسالی، می توان با بستن شیر آب ورودی به رایزرهای مربوطه انجام داد.
 • – خاموش کردن فن ها: با توجه به وضعیت سه گانه کلید ایستگاه برق واحد، با فشار دکمه STOP از داخل اتاق کنترل و یا ایستگاه برق واحد و یا کنار فن، فن مربوطه از سرویس خارج می شود.
 • – پمپ های تزریق مواد شیمیایی را از سرویس خارج کنید.
 • – برق پمپ ها و فن خاموش گردند.
تعمیرات کولینگ تاور
تعمیرات کولینگ تاور

بسیاری از قطعات برج خنک کننده در دوره زمانبندی مشخص نیاز به بازرسی ، تعمیر و یا تعویض دارند، بازرسی قطعات باید مطابق جدول زمانبدنی صورت پذیرد.

جدول-زمانبندی-بازرسی-کولینگ-تاور
جدول-زمانبندی-بازرسی-کولینگ-تاور

پس از خاموش کردن سیستم می توان قطعاتی که نیاز به تعمیر یا جایگزینی دارند را تشخیص داد ، برخی از قطعات را می توان در همان محل پروژه تعمیر و بازسازی نمود و برخی از قطعات هم بایستی جایگزین شوند. قطعات مصرفی از جمله پکینگ برج خنک کننده از جمله قطعاتی هستند که در دوره زمانی مشخص نیاز به تعویض دارند در ادامه به نحوه تعمیر برج خنک کننده اشاره می گردد.

تعمیرات برج خنک کننده
تعمیرات برج خنک کننده
 1. آب موجود داخل حوضچه بوسیله پمپ های تخلیه، خالی شود.
 2. گل و لای و لجنهای موجود در حوضچه به صورت دستی و یا با استفاده از خشک کن از حوضچه تخلیه شود.
 3. بخش مکش پمپ ها بازدید شده و صافی های آن ها تمیز گردد.
 4. یاتاقان های الکتروموتور ها در صورت نیاز تعمیر شود.
 5. فن ها بازدید و تعمیر گردد.
 6. زاویه فن ها در صورت نیاز تنظیم شود.
 7. لوور ها، پکینگ ها و قطره گیرهای شکسته تعویض گردد.
 8. شیرها باز شده و روانکاری شوند.
تعمیر-برج-خنک-کننده
تعمیر-برج-خنک-کننده

پس از تعمیرات تمام تجهیزات و قطعات اضافی را از برج خنک کننده ( cooling tower ) خارج کنید و دستگاه را تمیز کنید . مطمئن شوید که کلیه قطعات در جای خود مونتاژ شده اند و سپس برج خنک کننده را روشن کنید.

اگر پس از روشن کردن صدای غیر معمول شنیده شد و یا عملکرد برج دچار نقص بود به سرعت برج خنک کننده را خاموش کنید و مجددا آن را بررسی کنید. برای مطالعه بیشتر به مطلب ” عیب یابی برج خنک کننده ” مراجعه فرمایید. شرکت بادران تهویه صنعت مفتخر است توسط تیم متخصص و با تجربه کلیه امورات مربوط به تعمیر و نگهداری برج خنک کننده و تعمیرات برج خنک کننده فایبرگلاس را در اسرع وقت و با کیفیت بالا انجام دهد ، لطفا جهت هماهنگی بازدید و استعلام قطعات با شرکت تماس حاصل فرمایید.