ظرفیت برج خنک کننده

ظرفیت برج خنک کننده

ظرفیت برج خنک کننده را به وسیله تن تبرید بیان می کنند ، یک تن تبرید برابر میزان گرمای لازم برای تبدیل یک تن ( 907 کیلوگرم ) یخ صفر درجه به آب صفر درجه در مدت زمان 24 ساعت می باشد. همچنین یک تن تبرید برابر 12000 Btu/hr یا 3.5 کیلووات می باشد. بنابراین وقتی بیان می شود که یک کولینگ تاور به طور مثال برابر 100 تن است یعنی مقدار قدرت خنک کردن آن برابر 350 کیلووات می باشد. کلمه تن تبرید در زمان های گذشته توسط شرکت های سازنده یخ در آمریکای شمالی به صنعت تهویه مطبوع و سرمایش وارد شده است و تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرد.

تعیین ظرفیت برج خنک کننده

ظرفیت کولینگ تاور وابسته به ابعاد ، میزان دبی آب و جریان هوا ، میزان پکینگ ، ارتفاع ریزش و محل نصب برج خنک کننده متفاوت می باشد. در اصل ظرفیت به وسیله چهار پارامتر اصلی یعنی دمای ورود ، دمای خروج ، حداکثر دمای مرطوب محیط و دبی آب در گردش تعیین می شود. همانطور که در مطلب ” طراحی برج خنک کننده ” اشاره کردیم با داشتن این چهار پارامتر با وارد کردن در نرم افزار های مخصوص و یا حرکت بروی چارت های طراحی شده می توان میزان ظرفیت را مشخص نمود.

برای نمونه داده های یک مورد روش انتخاب برج خنک کننده را با هم چک می کنیم : دمای ورود 37 درجه سانتیگراد ، دمای خروج 32 درجه سانتیگراد دبی آب برابر 150 متر مکعب در ساعت برای نصب در شهر تهران ( حداکثر دمای مرطوب 24 درجه سانتیگراد ) وقتی این داده ها را وارد نرم افزار می کنیم تناژ مورد نیاز را برابر 144 تن اعلام می کند.

ظرفیت برج خنک کننده
ظرفیت برج خنک کننده

حال اگر دمای خروج را 30 و یا 28 درجه سانتیگراد بخواهیم به ترتیب میزان تناژ مورد نیاز برابر 211 و 314 تن خواهد بود. پس ملاحظه می کنید هر چه اختلاف دمای ورود و خروج از برج خنک کننده بالاتر باشد میزان تناژ افزایش می یاید. با همان دمای 37 به 32 درجه سانتیگراد و دبی 150 متر مکعب در ساعت حالا اگر دمای مرطوب بالا برود و در برج خنک کننده در شهری نصب شود که دمای مرطوب 26 و 28 درجه سانتیگراد باشد به ترتیب میزان ظرفیت برج خنک کن برابر 169 و 216 خواهد شد.

با افزایش دبی هم میزان تناژ برج خنک کننده افزایش می یاید ، به طور مثال اگر با همان دما های ذکر شده دبی برابر 180 و 250 متر مکعب در ساعت شود به ترتیب برابر 172 و 239 می شود. می بینیم که این میزان به شرایط دمایی بسیار حساس است و به شدت تغییر می کند. برای اطلاعات بیشتر می تواند مطلب ” محاسبات برج خنک کننده ” را نیز مطالعه بفرمایید. ( Cooling tower )