برج خنک کننده نیروگاه

برج خنک کن نیروگاه

برج خنک کننده نیروگاه جهت خنک سازی بخش ها، فعالیت ها و فرآیند های مختلف یک نیروگاه استفاده می گردد. با توجه به نیاز گسترده به آب خنک در نیروگاه معمولا از نوع کولینگ تاور های عظیم و بلند مرتبه که سازه بتنی دارند استفاده می شود. گاه جریان دبی آب حتی تا پنجاه هزار متر مکعب در ساعت و ارتفاع نیز تا 150 متر می رسد. در این نوع کولینگ تاور به جهت حساسیت و الزامات موجود در نیروگاه، باید در تمام طول مدت فعالیت عملکرد مطمئن و پایداری داشته باشد، در ادامه به بررسی بیشتر می پردازیم و تعدادی از نیروگاه های کشور را معرفی می کنیم.

برج خنک کن نیروگاه
برج خنک کن نیروگاه

برج خنک کننده نیروگاه برقی حرارتی

عمده انرژی مورد نیاز کشور ها از نیروگاه برقی حرارتی تأمین می گردد که همه آن ها نیاز به خنک سازی نیاز دارند. در نیروگاه های برقی حرارتی، آب داغ تأمین شده حاصل از گاز طبیعی، ذغال سنگ، نفت و یا انرژی هسته ای توربین ها را به حرکت درمی آورد. آب داغ پس از اینکه به بخار اشباع تبدیل شد حال به سمت توربین که به ژنراتور متصل است می رود و با استفاده از انرژی جنبشی خود آن را به حرکت در می‌آورد و پس از عبور بخار از توربین وارد کندانسور می‌شود. در این مرحله کولینگ تاور با کاهش دمای بخار آن را به آب اشباع تبدیل می نماید.

کولینگ تاور نیروگاه
کولینگ تاور نیروگاه

سوخت نیروگاه های برقی حرارتی معمولا گاز طبیعی، ذغال سنگ، نفت و یا فعالیت راکتور اتمی می باشد که بوسیله حرارت آن آب به بخار اشباع تبدیل شده و وارد توربین شده آن را به حرکت دراورده و برق تولید می کند. حال این بخار باید در کندانسور شده به وسیله کولینگ تاور خنک شده و سیکل ادامه یابد.

برج خنک کننده نیروگاه
برج خنک کننده نیروگاه

۱. برج خنک‌ کننده نیروگاه ۲. پمپ آب سرد ۳. خطوط انتقال سه فاز ۴. ترانسفورماتور افزایش ولتاژ  ۵. ژنراتور الکتریکی ۶. توربین بخار کم فشار ۷. پمپ آب بویلر ۸. تقطیر کننده سطحی ۹. توربین بخار فشار متوسط ۱۰. دریچه کنترل بخار ۱۱. توربین بخار فشار بالا ۱۲. دگازور ۱۳. گرم‌ کننده آب ۱۴. حمل‌کننده زغال سنگ ۱۵. قیف زغال‌ سنگ ۱۶. پودرساز زغال سنگ  ۱۷. سیلندر دود بویلر ۱۸. قیف خاکستر ۱۹. سوپر هیتر ۲۰. پمپ هوا ۲۱. پس‌ گرم‌ کن ۲۲. سوپاپ هوای احتراق ۲۳. پیش‌ گرم‌ کن مقدماتی ۲۴. پیش‌ گرم‌ کن هوا ۲۵. ته‌ نشین‌ کننده الکترواستاتیکی ۲۶. پمپ هوا ۲۷. دودکش

کولینگ تاور نیروگاه اتمی

در یک نیروگاه اتمی نیز برج خنک کننده جهت خنک کردن کندانسور به کار می رود، مطابق تصویر ابتدا در ساختمان اتمی با گرمای حاصل از واکنش هسته ای بخار حاصل می شود، این بخار وارد توربین شده و سپس به وسیله ژنراتور برق تولید می شود. سپس آب خنک حاصل از کولینگ تاور وارد مبدل شده و کندانسور را خنک میکند.

برج-خنک-کننده-نیروگاه-اتمی
برج-خنک-کننده-نیروگاه-اتمی

نیروگاه های اتمی معمولا در کنار دریا یا رودخانه ساخته می شود و از این منبع آبی استفاده می نماید. در تصویر زیر نیروگاه اتمی بوشهر را ملاحظه می فرمایید.

برج-خنک-کننده-نیروگاه-اتمی-بوشهر
برج-خنک-کننده-نیروگاه-اتمی-بوشهر

کولینگ تاور نیروگاه شهید رجایی

از جمله نیروگاه های برقی حرارتی ایران می توان به نیروگاه شهید رجایی قزوین اشاره نمود که اگر از شهر قزوین به سمت تهران حرکت نمایید به صورت شگفت انگیزی با سازه های بلند و زیبا در سمت راست جاده رخ نمایی می کند. برج خنک کننده نیروگاه شهید رجایی ساخت شرکت مهندسی EGI مجارستان است که این شرکت در سال 1992 میلادی توسط شرکت GEA آلمان خریداری شد. این کولینگ تاور از نوع خشک هلر است و دارای سازه اصلی فلزی و نمایی از آلومینیوم است، ارتفاع آن 150 متر و آب تغذیه آن از آب چاه تأمین می گردد.

برج-خنک-کننده-نیروگاه-شهید-رجایی
برج-خنک-کننده-نیروگاه-شهید-رجایی

از آنجا که این کولینگ تاور از نوع خشک غیر مستقیم است هیچ نوع مصرف آب در بخش تبخیر نخواهد داشت. این برج خنک کن دارای یک کویل ( کندانسور ) می باشد که آب در درون آن جریان دارد و همزمان هوا به وسیله مکش طبیعی از روی آن عبور کرده و باعث خنک شدن آن می شود، سپس این آب خنک سیال دیگری را در مبدل حرارتی به صورت غیر مستقیم خنک می کند.

برج خنک کن هلر
برج خنک کن هلر

کولینگ تاور نیروگاه مفتح

برج خنک کننده نیروگاه مفتح در زمان طراحی از نوع مرطوب ساخته شد. معمولا این نوع از کولینگ تاور به دلیل مصرف زیاد آب باید در کنار دریا یا رودخانه مورد بهره برداری قرار گیرند. حال با گذشت زمان و کمبود شدید منابع آبی در منطقه دچار مشکل گردیده است.

در چند فاز تعدادی از کولینگ تاور های تر به نوع هلر و هیبریدی تبدیل شده اند. با تبدیل کولینگ تاور های مرطوب به برج خنک کننده هلر و کولینگ تاور هیبریدی تا حدود هشتاد درصد می توان در مصرف آب صرفه جویی نمود.

برج-خنک-کننده-نیروگاه-شهید-مفتح
برج-خنک-کننده-نیروگاه-شهید-مفتح
  • سازه فلزی برج شماره دو نیروگاه همدان از نوع سازه فضایی با المان‌های لوله‌ای است که در نقاط گره با اتصالات پیچی متصل شده‌اند.
  • ارتفاع برج 135 متر و به وزن 2000 تن می‌باشد.

کولینگ تاور نیروگاه رامین

برج خنک کننده نیروگاه رامین در شهر اهواز قرار گرفته است و از نوع مرطوب می باشد. بخشی از این نیروگاه به دست شرکت های اتحاد جماهیر شوروی سابق و مابقی شرکت روسی ساخته شده است. این کولینگ تاور از بتن ساخته شده و سطوح انتقال حرارت آن از ایرانیت می باشد و پنج درجه سانتیگراد دمای آب را کاهش می دهد.

برج-خنک-کننده-نیروگاه-رامین
برج-خنک-کننده-نیروگاه-رامین

در مطلب بالا سعی کردیم به طور خلاصه عملکرد برج خنک کننده نیروگاه را مورد بررسی قرار دهیم و تعدادی از آن ها را معرفی کردیم، ما را از نظرات و پیشنهادات سازنده خود بهره مند سازید.

بادران تهویه صنعت در لینکدین