برج خنک کننده نیروگاه

برج خنک کن نیروگاه

برج خنک کننده نیروگاه ، برج خنک کننده ای است که جهت خنک سازی بخش ها، فعالیت ها و فرآیند های مختلف یک نیروگاه استفاده می گردد. با توجه به نیاز گسترده نیروگاه ها به آب خنک، معمولا برج خنک کننده نیروگاه دارای ظرفیت های بسیار بالایی می شود. در نیروگاه ها معمولا از نوع برج های خنک کننده عظیم و بلند مرتبه که سازه بتنی دارند استفاده می شود. گاه جریان دبی آب در این برج ها حتی تا پنجاه هزار متر مکعب در ساعت و ارتفاع برج نیز تا 150 متر می رسد. برج خنک کننده نیروگاه به جهت حساسیت و الزامات موجود در نیروگاه، باید در تمام طول مدت فعالیت عملکرد مطمئن و پایداری داشته باشد.

 

برج خنک کن نیروگاه
برج خنک کن نیروگاه

 

سیکل برج خنک کننده نیروگاه

 

عمده انرژی مورد نیاز کشور ها از نیروگاه های برقی حرارتی تأمین می گردد که همه آن ها نیاز به خنک سازی توسط برج خنک کننده نیروگاه نیاز دارند. در نیروگاه های برقی حرارتی، آب داغ تأمین شده حاصل از گاز طبیعی، ذغال سنگ، نفت و یا انرژی هسته ای توربین ها را به حرکت درمی آورد. آب داغ پس از اینکه به بخار اشباع تبدیل شد حال به سمت توربین که به ژنراتور متصل است می رود و با استفاده از انرژی جنبشی خود آن را به حرکت در می‌آورد و پس از عبور بخار از توربین وارد کندانسور می‌شود. در این مرحله برج خنک کننده نیروگاه با کاهش دمای بخار آن را به آب اشباع تبدیل می نماید. در شکل نحوه عملکرد سیکل برج خنک کننده نیروگاه را می بینید.

 

کولینگ تاور نیروگاه
کولینگ تاور نیروگاه

 

سوخت نیروگاه های برقی حرارتی معمولا گاز طبیعی، ذغال سنگ، نفت و یا فعالیت راکتور اتمی می باشد که بوسیله حرارت آن آب به بخار اشباع تبدیل شده و وارد توربین شده آن را به حرکت دراورده و برق تولید می کند. حال این بخار باید در کندانسور شده به وسیله آب برج خنک کننده نیروگاه خنک شده و سیکل ادامه یابد.

 

برج خنک کننده نیروگاه
برج خنک کننده نیروگاه

 

۱. برج خنک‌ کننده نیروگاه ۲. پمپ آب سرد ۳. خطوط انتقال سه فاز ۴. ترانسفورماتور افزایش ولتاژ  ۵. ژنراتور الکتریکی ۶. توربین بخار کم فشار ۷. پمپ آب بویلر ۸. تقطیر کننده سطحی ۹. توربین بخار فشار متوسط ۱۰. دریچه کنترل بخار ۱۱. توربین بخار فشار بالا ۱۲. دگازور ۱۳. گرم‌ کننده آب ۱۴. حمل‌کننده زغال سنگ ۱۵. قیف زغال‌ سنگ ۱۶. پودرساز زغال سنگ  ۱۷. سیلندر دود بویلر ۱۸. قیف خاکستر ۱۹. سوپر هیتر ۲۰. پمپ هوا ۲۱. پس‌ گرم‌ کن ۲۲. سوپاپ هوای احتراق ۲۳. پیش‌ گرم‌ کن مقدماتی ۲۴. پیش‌ گرم‌ کن هوا ۲۵. ته‌ نشین‌ کننده الکترواستاتیکی ۲۶. پمپ هوا ۲۷. دودکش

 

از انواع برج های خنک کننده با ارتفاع بلند و جریان طبیعی می توان به ” برج خنک کننده جریان طبیعی ” و ” برج خنک کننده نیروگاه ” اشاره کرد.

 

در این مطلب به برج خنک کننده نیروگاه اشاره شد که یکی از مهمترین کاربرد های برج خنک کننده می باشد در مطالب قبل راجع به این پرسش که برج خنک کننده چیست و برج خنک کننده چیلر و مسائل مرتبط با آن نیز توضیحات مفصل ارائه گردیده است. همینطور به مقاله انگلیسی ( Power plant water cooling tower ) مراجعه و با توجه به ساختار برج خنک کننده نیروگاه می توانید به مطلب برج خنک کننده بتنی مراجعه کنید.