برج خنک کننده گرد

برج خنک کن گرد

برج خنک کننده گرد یا برج خنک کننده مدور دارای سطح مقطع دایره و بطری شکل است ، سیستم توزیع آب آن به صورت دورانی انجام می شود و به جهت شکل سازه آن در مقابل باد استحکام بالایی دارد به همین جهت استفاده از آن در مناطقی طوفان و باد با سرعت بالا دارند توصیه می گردد. برج خنک کننده گرد یک برج خنک کننده جریان مخالف است که در آن مسیر تماس آب و هوا در خلاف یکدیگر است. فن برج خنک کننده در قسمت بالای دستگاه قرار دارد و جریان هوا به صورت مکانیکی القایی است. این برج خنک کننده از همه طرف نیاز به تنفس دارد بنابراین نباید در نزدیکی آن مانعی قرار داشته باشد.

برج خنک کن گرد
برج خنک کن گرد

ویژگی های برج خنک کننده گرد

برج خنک کننده گرد از بدنه بطری شکل ساخته شده است که در قسمت میانی که بیشترین قطر را داراست پکینگ برج خنک کننده قرار می گیرد و قسمت فوقانی با قطر کمتر پروانه و تجهیزات انتقال قدرت در برج خنک کننده قرار می گیرند. سیستم توزیع آب از طریق لوله رایزر آب را به وسیله فشار پمپ به بالای پکینگ رسانده و در آنجا به وسیله کلگی توزیع آب برج خنک کننده و لوله های که در زیر خود سوراخ دارند به دوران درآمده و آب را توزیع می کند. به جهت دوران دائم این سیستم توزیع آب دچار استهلاک شده و در مدت های مشخص نیاز به تعمیر و بروز رسانی دارد.

برج خنک کننده گرد
برج خنک کننده گرد
  1. الکتروموتور 2. نگهدارنده های مکانیکی 3. فن محوری 4. لوله توزیع آب 5. قطره گیر 6. نگهدارنده های افقی 7. لوله عمودی 8. پایه 9. سامپ 10. کاهش دور 11. حفاظ فن 12. بدنه 13. کلگی توزیع آب 14. فیل پک ها 15. دریچه ورود هوا 16. نگهدارنده های عمودی 17. تشت آبسرد 18. فلنج ها

دور تا دور برج خنک کننده گرد دریچه های ورود هوا قرار دارد و این برج خنک کننده هوا را از تمام جهات مکش می کند. هنگامی که قرار است دو برج خنک کننده گرد کنار هم قرار گیرند نیاز است که به اندازه نصف قطر برج خنک کننده فاصله میان آن دو نظر گرفته شود. این نوع از برج های خنک کننده به دلیل حجم پکینگ مورد استفاده دارای راندمان قابل قبول می باشند.

برج های خنک کننده گرد نیاز به نگهداری و تعمیرات بالایی دارد بنابراین استفاده از سایز های بزرگ تر آن پیشنهاد نمی شود.

استفاده از برج خنک کننده گرد در ایران پس از انقلاب و در اوایل دهه 70 آغاز شد و امروزه بیشتر دستگاه های برج خنک کننده نصب شده در کشور از همین نوع می باشد. برج خنک کننده گرد به جهت مکانیزم کارکرد نیاز به نگهداری و تعمیرات بالایی دارد و پرتاب آب در آن بالاتر از انواع دیگر می باشد ، استفاده از آن در واحد های صنعتی توصیه نمی گردد و استفاده از سایز های کوچک آن منطقی تر می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد برج خنک کننده مدور مطلب ” کلگی توزیع آب برج خنک کننده ” و ” راه اندازی برج خنک کننده مدور ” را مطالعه و  ویدئو ” اساس عملکرد برج خنک کننده ” را در آپارات مشاهده کنید.