برج خنک کننده هیبریدی

برج خنک کننده هیبریدی

برج خنک کننده هیبریدی ترکیب مناسب (تلفن تماس ۲۶۶۰۲۷۷۶ – ۲۲۶۴۵۸۹۰) از برج خنک کننده خشک و برج خنک کننده مرطوب در یک دستگاه می باشد. معمولا در قسمت فوقانی قسمت خشک و در قسمت تحتانی قسمت مرطوب قرار گرفته است. استفاده از برج خنک کننده هیبریدی تبخیر و اتلاف آب را کاهش می دهد و با کاهش مصرف برق آسیب کمتری به محیط زیست وارد می نماید. این نوع برج های خنک کننده به جهت طراحی دارای ارتفاع بلندی بوده و دارای سیستم لوله کشی دقیق می باشند. در ادامه مطلب به بررسی ساختار ، صنایع که آن را مورد استفاده قرار می دهند و نحوه عملکرد آن می پردازیم.

کولینگ تاور هیبریدی
کولینگ تاور هیبریدی

ویژگی های برج خنک کننده هیبریدی

در برج خنک کننده هیبریدی پروانه در قسمت فوقانی قرار گرفته است و هوا در ارتفاع بلند برج به جریان می اندازد. در قسمت خشک مسیری از کویل قرار گرفته است که آب سیستم ابتدا در آن به جریان درآمده همزمان هوا از روی کویل ها عبور کرده و دمای آب را تا نزدیکی دمای خشک کاهش می دهد. سپس همین آب در قسمت پایین اسپری شده و با مکانیزم تبخیر به نزدیک دمای مرطوب می رسد و از قسمت حوضچه برج خنک کننده به سیستم پمپ می شود.

برج خنک کننده هیبریدی ترکیبی مناسب از خنک کننده تر و خشک را است که تاثیر مثبتی بر محیط زیست دارد و ملزومات زیست محیطی را دارا می باشد.

این برج ها کاهش تبخیر آب و در نتیجه کاهش خروج بخار را به دنبال دارند که مخصوصا در آب و هوای مرطوب سرد و در زمستان از یخ زدن و آلودگی محیطی جلوگیری می شود. حذف بخار به خصوص در مناطق شهری، مناطق صنعتی و نزدیک به جاده هایی با قابلیت انجماد بسیار سودمند است. برج خنک کننده هیبریدی مصرف آب را کاهش می دهند و میزان خنک کاری مورد نیاز مشتری را فراهم می کند.

برج خنک کننده هیبریدی
برج خنک کننده هیبریدی

اجزاء برج خنک کننده هیبریدی:

 1. پوسته بیرونی (مواد: FRP، فولاد، فولاد ضد زنگ، بتن)
 2. ساختار اصلی
 3. حوض آب
 4. فن استک
 5. حوضچه خنک کننده
 6. قطره گیر -مبدل های خنک کننده خشک
 7. ماژول های مخلوط
 8. فن با درایو
 9. سیستم توزیع آب از جمله اسپری های نازل

در شکل پایین نوعی از برج خنک کننده هیبریدی نشان داده می شود که علاوه بر وجود فن و ایجاد جریان مکانیکی ، سازه برج خنک کننده به صورتی است که جریان هوا را به صورت طبیعی به جریان در می آورد. ابن نوع برج خنک کننده به نام برج خنک کننده جریان مرکب هیبریدی شناخته می شود.

برج خنک کننده هیبرید
برج خنک کننده هیبرید

برج خنک کننده هیبرید با اصول خنک کننده مرطوب کار می کند، در حالی که آن را با ماژول خنک کننده خشک تکمیل می کند. هدف از این ماژول کاهش دمای آب خنک کننده با استفاده از هوای اطراف قبل از ورود آب به بخش مرطوب است. هوای داغ قسمت خنک کننده خشک با هوای مرطوب اشباع شده از بخش مرطوب مخلوط شده است، که نتیجه آن حذف بخار در قسمت خروجی میباشد.

برج خنک کن هیبریدی
برج خنک کن هیبریدی

کاربرد صنعتی برج خنک کننده هیبریدی:

 • صنایع انرژی
 • صنعت پتروشیمی
 • صنایع شیمیایی
 • مهندسی صنایع و متالورژی
 • صنعت پلاستیک و لاستیک
 • صنعت کاغذ
 • صنعت تولید ( پردازش مواد غذایی ، پالایشگاه های شکر )

جهت مطالعه بیشتر به ” برج خنک کننده هلر ” و ” برج خنک کننده هوایی ” مراجعه فرمایید.