قطعات برج خنک کننده

5
(509)

قطعات برج خنک کننده، مجموعه تجهیزاتی است که جهت فعالیت موثر و بی نقص کولینگ تاور نیاز است. تجهیزات اصلی کولینگ تاور عبارتند از الکتروموتور، کاهنده دور/ گریبکس، فن استک، نازل‌ها / آب پخش کن، لوله‌های توزیع آب، پکینگ / سطوح انتقال حرارت، قطره‌گیر، بدنه / تشت / سازه اصلی، ساپورت‌های فلزی با کامپوزیت جهت نگه داشتن تجهیزات، فلنج‌‌های ورود و خروج، دریچه‌ های هوا، اتصالات دستگاه.

هر کدام از این قطعات و تجهیزات برج خنک کن دارای انواع مختلف هستند که متناسب طراحی و عملکرد برج خنک کننده مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. در ادامه این مطلب از سایت شرکت کارا فناور اطلس پارسی به معرفی این تجهیزات خواهیم پرداخت.

قطعات برج خنک کن
قطعات برج خنک کن
قطعات برج خنک‌ کننده
قطعات برج خنک‌ کننده

انواع قطعات کولینگ تاور

الکتروموتور کولینگ تاور، انرژی الکتریکی را به انرژی دورانی تبدیل کرده و موجب به چرخش درآمدن پروانه می‌‌شود. الکتروموتور یکی از مهمترین قطعات برج خنک کن است که باید کاملاً عایق بوده و در مقابل نور خورشید و شرایط آب و هوایی نامناسب مقاوم باشد.

در کولینگ تاور، الکتروموتور باید از نوع کلاس F با درجه حفاظتی IP55 و معمولا فلنج دار استفاده شود، اما در موارد خاص، نوع IP66 و ضد انفجار مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. در هنگام وصل کابل حتماً باید از گلند کابل استفاده کرد تا آب باران به موازات کابل، وارد جعبه تقسیم الکتروموتور نشود، زیرا ورود آب موجب سوختن الکتروموتور می‌گردد.

الکتروموتور-برج-خنک-کن
الکتروموتور برج خنک کن

فن، قطعه‌ای است که با دَوَران، موجب به جریان انداختن هوا درون کولینگ تاور می‌شود. پروانه می‌تواند به صورت محوری و یا سانتریفیوژ باشد. این قطعه برای ایجاد جریان هوا با دبی و فشار استاتیکی مشخص در درون دستگاه برج خنک کننده به کار می‌رود. فن کولینگ تاور، یکی از مهمترین و اصلی‌ترین قطعات برج خنک کن است که عملکرد دستگاه به شدت به آن وابسته می‌باشد.

فن برج خنک کن باید سبک باشد تا نیروی محرکه کمتری برای به دوران درآوردن آن لازم باشد. همچنین برای اینکه فن مورد استفاده در برج خنک کننده، مقاومت کافی در برابر تنش و خستگی را داشته باشد، به صورت متداول از استیل، آلومینیوم، فایبرگلاس و یا پلاستیک می‌سازند.

“جهت خرید قطعات برج خنک کننده لطفا با شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان ما، قیمت قطعات برج خنک کننده را استعلام نمایید.”

پروانه فن برج خنک کننده

پروانه کولینگ تاور، معمولاً تا قطر یک متر از جنس پلی آمید ساخته می‌شود که در تصویر زیر ملاحظه می‌فرمایید. هاب از جنس آلومینیوم، چدن یا پلی پروپیلن بوده و جنس پره‌ها نیز از پلی آمید یا پلی پروپیلن است. در سایزهای بزرگتر به دلیل فشار وارده شده از پروانه‌هایی مستحکم تر، از جنس آلومینیوم یا فایبرگلاس استفاده می‌گردد که در شکل زیر نشان داده شده است.فن-آلومینیومی-برج-خنک-کننده

فن آلومینیومی برج خنک کننده

فن-فایبرگلاس-برج-خنک-کننده
فن فایبرگلاس برج خنک کننده

به دلیل سرعت بالای دوران شفت الکتروموتور و عدم امکان انتقال آن به پروانه باید با مکانیزمی دور الکتروموتور را کاهش و به پروانه منتقل نمود. این عمل به وسیله گیربکس که شامل چرخ دنده‌های بزرگ و کوچک و یا سیستم کاهش دور که شامل پولی‌‌های بزرگ و کوچک می‌ باشد تأمین می‌‌گردد. گیربکس کولینگ تاور هم یکی دیگر از قطعات برج خنک کننده است.

گیربکس برج های خنک کننده
گیربکس برج های خنک کننده
انتقال-قدرت-در-کولینگ-تاور
سیستم‌های انتقال قدرت در کولینگ تاور

از دیگر قطعات کولینگ تاور، فن استک برج خنک کن است که نقش هدایت مسیر جریان هوا و محافظت از پروانه و جریان هوای ورودی را بر عهده دارد. فن استک مانند دودکش در بالای برج خنک کننده قرار می‌گیرد که به جریان هوای خروجی نظم بخشیده و از عملکرد فن نیز محافظت می‌کند.

فن استک برج خنک کن با نام‌ های تنوره فن و یا فن رینگ نیز نامیده می‌شود. طراحی فن استک باید به نحوی باشد که اصطحکاک و اتلاف انرژی را به حداقل رسانده و سرعت و فشار هوا را کنترل نماید. معمولاً فن استک یا فن رینگ از جنس فایبرگلاس ساخته می‌شود که با ابعاد دقیق قابل ساخت بوده و بسیار سبک است.

فن استک برج خنک کننده
فن استک برج خنک کننده

نازل برج خنک کن، از قطعات برج خنک کننده است که آب گرم ورودی به برج را به روی پکینگ‌ها اسپری می‌کند. عمل توزیع آب در کولینگ تاور، باید به صورت الگویی یکنواخت و بدون ایجاد فضای خالی انجام شود. در حقیقت هنگام استفاده از نازل‌ها باید مطمئن شویم که آب گرم روی تمام سطوح پکینگ پاشیده شده و تمام سطوح را خیس می‌کند.

نازل-کولینگ-تاور
نازل کولینگ تاور
انواع نازل برج‌های خنک کننده
انواع نازل برج‌ های خنک کننده

یکی از قطعات مهم برج خنک کننده که به قلب برج خنک کن نیز معروف است، پکینگ کولینگ تاور است که نقش آن ایجاد حداکثر سطح تماس میان آب و هوا در طولانی‌ترین بازه زمانی ممکن می‌باشد تا بتواند تبخیر را به حداکثر رسانده و آب را بیشتر خنک کند.

پکینگ برج خنک کن که به عنوان قلب برج خنک کننده شناخته می‌شود، در دو مدل اساسی پکینگ اسپلش (قطره‌ای) و پکینگ فیلمی طراحی و ساخته می‌شود. در طول زمان پکینگ‌ها از جنس‌های مختلف ساخته می‌شدند. در ابتدا از چوب اشباع شده استفاده می‌شد، ولی با پیشرفت تکنولوژی امروزه از پلیمرها استفاده می‌‌شود.

“جهت اطلاع از انواع پکینگ برج خنک کننده و قیمت پکینگ برج خنک کننده با کارشناسان شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید.”

انواع-پکینگ-کولینگ-تاور
انواع پکینگ کولینگ تاور
پکینگ برج خنک کننده
پکینگ برج خنک کننده

بخشی از برج خنک کن که از پرتاب قطعات آب به بیرون از برج خنک کننده جلوگیری می‌کند، ولی به هوا اجازه خروج می‌دهد. به قطرات آبی که به همراه جریان هوا از برج خنک کننده به بیرون پرتاب می‌شوند، دریفت می‌گویند. کیفیت ترکیب این قطرات مانند آب در گردش سیستم است. دریفت معمولاً دارای سختی و املاح بوده و پس از خروج از کولینگ تاور بروی محیط اطراف تأثیر گذاشته و موجب آلودگی می‌‌شود.

قطره گیر برج خنک کننده
قطره گیر برج خنک کننده

حوضچه برج خنک کن، بخش زیرین و محل جمع آوری آب سرد در برج خنک کننده است که آب سرد از آن جا مکش شده و به سمت مبدل‌ها، فرآیندها و یا ماشین آلات جهت خنک سازی ارسال می‌گردد. جنس تشت برج خنک کننده می‌‌تواند از بتن به شکل استخر و یا از جنس فایبرگلاس و یا فلزی باشد.

این قسمت در پایین‌‌ترین نقطه مسیر گردش آب قرار دارد که گاهی حوضچه آب سرد و حوضچه مکش از هم جدا هستند و در دو محل جداگانه قرار دارند؛ به شکلی که آب سرد از حوضچه به حوضچه مکش منتقل و از آنجا به سمت فرآیند هدایت می‌‌شود.

تشت-برج-خنک-کن
تشت برج خنک کن

اسپرینکلر آب برج خنک کننده (Sprinkler Head) که به نام‌های آبگردان یا آب پخش کن برج خنک کننده نیز نامیده می‌شود. این بخش، قطعه‌ای آلومینیومی است که در قسمت مرکزی برج خنک کننده گرد قرار گرفته، با فشار پمپ به دوران درآمده و آب را در برج خنک کننده توزیع می‌‌کند.

کلگی توزیع آب بروی لوله اصلی ورودی در مرکز برج سوار و نصب شده است. سپس آب از قسمت زیرین کلگی توزیع آب وارد شده و از خروجی‌ ها به سمت لوله‌‌های آرم توزیع می‌‌گردد.

شرکت بادران تهویه صنعت به صورت جامع و گسترده به فروش باکیفیت‌ترین قطعات برج خنک کننده می‌پردازد.”

آب-پخش-کن-برج-خنک-کن
آب پخش کن برج خنک کن

شفت برج خنک کن، محور گردانی است که نقش انتقال نیرو از موتور به جعبه دنده کاهنده را بر عهده دارد. این محور گردان می‌‌تواند از جنس کامپوزیت یا فولاد مقاوم باشد. از آنجایی که محور گردان در داخل برج خنک کننده قرار دارد، بایستی کاملاً در برابر خوردگی مقاوم باشد. زیرا این موضوع بسیار مهم است که این قطعه در مقابل تنش‌‌های وارده، دارای خواص مکانیکی مناسب باشد.

شفت کولینگ تاور
شفت کولینگ تاور

چوب اشباع برج خنک کن عبارت است از چوبی که تحت شرایط و فرآیندی خاص به حالت اشباع رسیده و در کولینگ تاور مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. چوب میزان تماس میان آب و هوا را در برج خنک کننده را افزایش داده و به این وسیله موجب خنک شدن آب می‌‌گردد.

فرآیند اشباع سازی جهت افزایش عمر چوب به وسیله اسید کرومات مس و به میزان مشخص تحت فشار صورت می‌گیرد و معمولاً از چوب درختان کاج نزدیک به قطب شمال (چوب روسی) با رعابت استانداردهای حد ترک و گره در چوب استفاده می‌شود.

چوب-برج-خنک-کننده
چوب برج خنک کننده

“شرکت بادران تهویه صنعت به صورت حرفه ای به تولید قطعات برج خنک کننده فایبرگلاس می پردازد. جهت استعلام قیمت انواع قطعات کولینگ تاور از کارشناسان ما، لطفاً با شرکت تماس حاصل فرمایید.”

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟