قطعات برج خنک کننده

قطعات-برج-خنک-کن

قطعات برج خنک کننده مجموعه تجهیزاتی است که جهت فعالیت موثر و بی نقص کولینگ تاور نیاز است. تجهیزات اصلی کولینگ تاور عبارتند از: الکتروموتور ، کاهنده دور/ گریبکس ، فن استک ، نازل ها / آب پخش کن ، لوله های توزیع آب ، پکینگ / سطوح انتقال حرارت ، قطره گیر ، بدنه / تشت / سازه اصلی ، ساپورت های فلزی با کامپوزیت جهت نگه داشتن تجهیزات ، فلنج های ورود و خروج ، دریچه های هوا، اتصالات دستگاه. هر کدام از این قطعات و تجهیزات دارای انواع مختلف هستند که متناسب طراحی و عملکرد برج خنک کن مورد استفاده قرار می گیرند، در ادامه مطلب به معرفی این تجهیزات می پردازیم.

قطعات-برج-خنک-کن
قطعات-برج-خنک-کن
قطعات-کولینگ-تاور
قطعات-کولینگ-تاور

مجموعه قطعات برج خنک کننده

الکتروموتور برج خنک کننده : الکتروموتور انرژی الکتریکی را به انرژی دورانی تبدیل می کند و موجب به چرخش درآمدن پروانه می شود. الکتروموتور یکی از مهمترین قطعات برج خنک کن است که باید کاملا عایق باشد و در مقابل نور خورشید و شرایط آب و هوایی نامناسب مقاوم باشد. درکولینگ تاور الکتروموتور باید از نوع کلاس F با درجه حفاظتی IP55 و معمولا فلنج دار استفاده شود ، در موارد خاص IP66 و ضد انفجار مورد استفاده قرار می گیرد. در هنگام وصل کابل حتما باید از گلند کابل استفاده کرد تا آب باران به موازات کابل وارد جعبه تقسیم الکتروموتور نشود که موجب سوختن الکتروموتور می گردد.

الکتروموتور-برج-خنک-کن
الکتروموتور-برج-خنک-کن

فن برج خنک کننده : قطعه ای است که با دوران موجب به جریان انداختن هوا درون برج خنک کننده می شود ، پروانه می تواند به صورت محوری و یا سانتریفیوژ باشد. این قطعه برای ایجاد جریان هوا با دبی و فشار استاتیکی مشخص در درون دستگاه برج خنک کننده به کار می رود. فن یکی از مهمترین و اصلی ترین قطعات برج خنک کننده می باشد که عملکرد دستگاه به شدت به آن وابسته می باشد. فن برج خنک کن باید سبک باشد تا نیروی محرکه کمتری برای به دوران درآوردن آن لازم باشد و همچنین مقاومت کافی در برابر تنش و خستگی داشته باشد به صورت متداول از استیل ، آلومینیوم ، فایبرگلاس و یا پلاستیک می سازند. جهت خرید قطعات برج خنک کننده لطفا با شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید قیمت قطعات برج خنک کننده را استعلام فرمایید.

پروانه کولینگ تاور معمولا تا قطر یک متر از جنس پلی آمید ساخته می شود که در تصویر زیر ملاحظه می فرمایید. جنس هاب از آلومینیوم ، چدن یا پلی پروپیلن است و جنس پره ها از پلی آمید یا پلی پروپیلن می باشد.

در سایز های بزرگتر به دلیل فشار وارده شده از پروانه هایی مستحکم تر از جنس آلومینیوم یا فایبرگلاس استفاده می گردد که در شکل زیر نشان داده شده است.

فن-آلومینیومی-برج-خنک-کننده
فن-آلومینیومی-برج-خنک-کننده
فن-فایبرگلاس-برج-خنک-کننده
فن-فایبرگلاس-برج-خنک-کننده

سیستم کاهش دور تسمه ای برج خنک کننده یا گیربکس برج خنک کننده : به دلیل سرعت بالای دوران شفت الکتروموتور و عدم امکان انتقال آن به پروانه باید با مکانیزمی دور الکتروموتور را کاهش و به پروانه منتقل نمود. این عمل به وسیله گیربکس که شامل چرخدنده های بزرگ و کوچک می باشد و یا سیستم کاهش دور که شامل پولی های بزرگ و کوچک می باشد تأمین می گردد. این هم یکی دیگر از قطعات برج خنک کننده می باشد.

گیربکس برج های خنک کننده
گیربکس برج های خنک کننده
انتقال-قدرت-در-کولینگ-تاور
انتقال-قدرت-در-کولینگ-تاور

فن استک برج خنک کننده : قطعه ای از قطعات برج خنک کننده نقش هدایت مسیر جریان هوا و محافظت از پروانه و جریان هوای ورودی را دارد. فن استک مانند دودکش در بالای برج خنک کننده قرار میگیرد و به جریان هوای خروجی نظم بخشیده و از عملکرد فن محافظت می کند. فن استک برج خنک کننده با نام های تنوره فن و یا فن رینگ نیز نامیده می شود. طراحی فن استک باید به نحوی باشد که اصطحکاک و اتلاف انرژی را به حداقل برساند و سرعت و فشار هوا را کنترل نماید. معمولا فن استک یا فن رینگ از جنس فایبرگلاس ساخته می شود که با ابعاد دقیق قابل ساخت است و بسیار سبک می باشد.

فن استک برج خنک کننده
فن استک برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده : نازل برج خنک کننده قطعه ای است از قطعات برج خنک کننده که آب گرم ورودی به برج را به روی پکینگ ها اسپری می نماید ، عمل توزیع آب باید به صورت الگوی یکنواخت و بدون ایجاد فضای خالی انجام شود در حقیقت هنگام استفاده از نازل ها باید مطمئن شویم که آب گرم روی تمام سطوح پکینگ پاشیده می شود و تمام سطوح را خیس می کند.

نازل-کولینگ-تاور
نازل-کولینگ-تاور
انواع نازل برج خنک کننده
انواع نازل برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده : یکی از قطعات مهم برج خنک کننده که به قلب برج خنک کن نیز معروف است پکینگ برج خنک کننده است که نقش آن ایجاد حداکثر سطح تماس میان آب و هوا در طولانی ترین بازه زمانی ممکن می باشد تا بتواند تبخیر را به حداکثر رسانده و آب را بیشتر خنک کند. پکینگ برج خنک کننده به عنوان قلب برج خنک کننده شناخته می شود و در دو مدل اساسی اسپلش ( قطره ای ) و فیلمی طراحی و ساخته می شود. در طول زمان پکینگ ها از جنس های مختلف ساخته می شدند، قبل تر از چوب اشباع شده استفاده می شد ولی با پیشرفت تکنولوژی امروزه از پلیمر ها استفاده می شود. جهت اطلاع از انواع پکینگ برج خنک کننده و قیمت پکینگ برج خنک کننده تماس حاصل فرمایید.

انواع-پکینگ-کولینگ-تاور
انواع-پکینگ-کولینگ-تاور
پکینگ برج خنک کننده
پکینگ برج خنک کننده

قطره گیر برج خنک کننده : قطعه ای از قطعات برج خنک کننده که از پرتاب قطعات آب به بیرون از برج خنک کننده جلوگیری می کند ولی به هوا اجازه خروج می دهد. به قطرات آبی که به همراه جریان هوا از برج خنک کننده به بیرون پرتاب می شوند دریفت گفته می شود و کیفیت ترکیب آن مانند آب در گردش سیستم می باشد. دریفت معمولا دارای سختی و املاح است و پس از خروج از برج خنک کننده بروی محیط اطراف تأثیر می گذارد و موجب آلودگی می شود.

قطره گیر برج خنک کننده
قطره گیر برج خنک کننده

حوضچه برج خنک کننده : حوضچه برج خنک کننده بخش زیرین و محل جمع آوری آب سرد در برج خنک کننده است که آب سرد از آن جا مکش شده و به سمت مبدل ها، فرآیند ها و یا ماشین آلات جهت خنک سازی ارسال می گردد. جنس تشت برج خنک کننده می تواند از بتن به شکل استخر باشد و یا از جنس فایبرگلاس ساخته شود و یا فلزی باشد. این قسمت در پایین ترین نقطه مسیر گردش آب قرار دارد که گاهی حوضچه آب سرد و حوضچه مکش از هم جدا هستند و در دو محل جداگانه قرار دارند به شکلی که آب سرد از حوضچه به حوضچه مکش منتقل و از آنجا به سمت فرآیند هدایت می گردد.

تشت-برج-خنک-کن
تشت-برج-خنک-کن

کلگی توزیع آب برج خنک کننده: کلگی توزیع آب برج خنک کننده ( Sprinkler head ) به نام های آبگردان یا آب پخش کن برج خنک کننده نیز نامیده می شود ، قطعه ای است آلومینیومی که در قسمت مرکزی برج خنک کننده گرد قرار گرفته ، با فشار پمپ به دوران درآمده و آب را در برج خنک کننده توزیع می نماید. کلگی توزیع آب بروی لوله اصلی ورودی در مرکز برج سوار می شود ، آب از قسمت زیرین کلگی توزیع آب وارد شده و از خروجی ها به سمت لوله های آرم توزیع می گردد، شرکت بادران تهویه صنعت به صورت جامع و گسترده به فروش قطعات برج خنک کننده می پردازد.

آب-پخش-کن-برج-خنک-کن
آب-پخش-کن-برج-خنک-کن

شفت برج خنک کننده : شفت برج خنک کننده محور گردانی است که نقش انتقال نیرو از موتور به جعبه دنده کاهنده را انجام می دهد. این محور گردان می تواند از جنس کامپوزیت یا فولاد مقاوم باشد. از آنجاییکه محور گردان در داخل برج خنک کننده قرار دارد بایستی کاملا در برابر خوردگی مقاوم باشد ، بسیار مهم است که این قطعه در مقابل تنش های وارده دارای خواص مکانیکی مناسب باشد.

شفت کولینگ تاور
شفت کولینگ تاور

چوب اشباع برج خنک کننده: چوب برج خنک کننده عبارت است از چوبی که تحت شرایط و فرآیندی خاص به حالت اشباع رسیده و در کولینگ تاور مورد استفاده قرار می گیرد. چوب میزان تماس میان آب و هوا را در برج خنک کننده افزایش می دهد و بدینوسیله موجب خنک شدن آب می شود. فرآیند اشباع سازی جهت افزایش عمر چوب به وسیله اسید کرومات مس و به میزان مشخص تحت فشار صورت می گیرد و معمولا از چوب درختان کاج نزدیک به قطب شمال ( چوب روسی ) با رعابت استاندارد های حد ترک و گره در چوب استفاده می شود.

چوب-برج-خنک-کننده
چوب-برج-خنک-کننده

شرکت بادران تهویه صنعت به صورت حرفه ای به تولید قطعات برج خنک کننده فایبرگلاس می پردازد، جهت استعلام قیمت انواع قطعات لطفا با شرکت تماس حاصل فرمایید. لینک برج خنک کننده