نازل برج خنک کننده

انواع نازل برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده قطعه ای است که آب گرم ورودی به برج خنک کننده را به روی پکینگ ها اسپری می نماید ، عمل توزیع آب باید به صورت الگوی یکنواخت و بدون ایجاد فضای خالی انجام شود در حقیقت هنگام استفاده از نازل ها باید مطمئن شویم که آب گرم روی تمام سطوح پکینگ پاشیده می شود و تمام سطوح را خیس می کند. در صورتی که فضای خالی وجود داشته باشد هوا از ناحیه عبور خواهد کرد و برج خنک کننده به درستی کار نخواهد کرد. نازل ها در انواع و سایز های مختلف ساخته می شوند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

نازل برج خنک کننده
نازل برج خنک کننده

انواع نازل برج خنک کننده

همانطور که اشاره شد برج های خنک کن دستگاه هایی تبخیری هستند که اساس کار آن ها ایجاد زمان و سطح تماس گسترده میان آب و هوا می باشد تا عمل تبخیر و از دست دادن گرمای نهان به سرعت صورت پذیرد. برای توزیع و گسترده کردن سطح تماس باید آب گرم ورودی به برج خنک کننده را به وسیله نازل برج خنک کننده به صورت قطرات ریز درآورد. پوشش توزیع آب باید به روی تمام سطوح انجام شود و در صورتی که قسمتی خالی بماند هوا به دلیل فشار کمتر از آن ناحیه فرار خواهد کرد و عملکرد برج خنک کننده مختل خواهد شد. به همین دلیل نازل برج خنک کننده یکی از مهمترین قطعات برج خنک کننده می باشد.

نازل برج خنک کن
نازل برج خنک کن

توزیع یکنواخت به وسیله نازل برج خنک کننده از آن جهت مورد تأکید قرار دارد که اگر سطوح انتقال حرارت به صورت نامنظم خیس و خشک شود منجر به تشکیل ذرات رسوب بروی پکینگ برج خنک کننده خواهد شد و ضمن کوتاه شدن عمر پکینگ ها عملکرد برج خنک کننده را تحت تأثیر قرار می دهد.

انواع نازل برج خنک کننده
انواع نازل برج خنک کننده

همچنین نازل هایی مطلوب تر هستند که قطرات آب ریز تری به وجود بیاورند و هر چه قطرات درشت تر و بزرگ تر باشد سطح تماس آب و هوا کمتر شده و میزان خنک کنندگی کمتر خواهد بود. البته هر چه قطرات آب ریز تر باشد مقدار پرتاب آب ( دریفت ) افزایش می یابد که باید با استفاده از قطره گیر برج خنک کننده جلوی پرتاب این قطرات ریز آب را گرفت.

نازل برج خنک کننده دارای انواع بسیار و اشکال مختلف می باشد که همگی معمولا همه از مکانیزم وجود یک صفحه یا سطح جهت پاشش در زیر استفاده می کنند. هر نازل متناسب با طراحی برج خنک کننده و کیفیت جریان آب در گردش مورد استفاده قرار می گیرد. برخی نازل ها نیاز به فشار آب بالاتری دارند و برخی به صورت ثقلی کار می کنند.

نازل کولینگ تاور
نازل کولینگ تاور

تقریبا تمام انواع برج خنک کننده مکعبی جریان مخالف از نازل جهت توزیع آب استفاده می کنند. در گذشته نازل ها به صورت دایره پاشش را انجام می دادند که موجب به وجود آمدن فضای خالی و در نتیجه عبور هوا و کاهش راندمان برج خنک کننده میشد ولی امروزه نازل هایی طراحی شده اند که به صورت مربع پاش هستند و اجازه عبور هوا را نمی دهند که در شکل مشاهده می فرمایید.

قیمت نازل برج خنک کن هم از 10 هزار تومان تا 100 هزار تومان متغیر می باشد و مدل های پر استفاده نازل برج خنک کننده طرح دک اسپری برنتوود از جنس ABS قیمت 50 هزار تومان دارد. جهت استعلام قیمت انواع نازل برج خنک کننده با شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید. برای مطالعه بیشتر در مورد نازل ها به مطلب ( How nozzle work ) مراجعه فرمایید.