نازل برج خنک کننده

انواع نازل برج خنک کن

نازل برج خنک کننده قطعه ای است که آب گرم ورودی به کولینگ تاور را به روی پکینگ ها اسپری می نماید ، عمل توزیع آب باید به صورت الگوی یکنواخت و بدون ایجاد فضای خالی انجام شود در حقیقت هنگام استفاده از نازل ها باید مطمئن شویم که آب گرم روی تمام سطوح پکینگ پاشیده می شود و تمام سطوح را خیس می کند. در صورتی که فضای خالی وجود داشته باشد هوا از ناحیه عبور خواهد کرد و کولینگ تاور به درستی کار نخواهد کرد. نازل ها در انواع و سایز های مختلف ساخته می شوند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

انواع نازل برج خنک کن
انواع نازل برج خنک کن

انواع نازل برج خنک کننده

همانطور که اشاره شد کولینگ تاور ها دستگاه هایی تبخیری هستند که اساس کار آن ها ایجاد زمان و سطح تماس گسترده میان آب و هوا می باشد تا عمل تبخیر و از دست دادن گرمای نهان به سرعت صورت پذیرد. برای توزیع و گسترده کردن سطح تماس باید آب گرم ورودی به را به وسیله نازل برج خنک کننده یا افشانک به صورت قطرات ریز درآورد.

نازل برج خنک کننده
نازل برج خنک کننده

پوشش توزیع آب باید به روی تمام سطوح انجام شود و در صورتی که قسمتی خالی بماند هوا به دلیل فشار کمتر از آن ناحیه فرار خواهد کرد و عملکرد کولینگ تاور مختل خواهد شد. به همین دلیل نازل یکی از مهمترین قطعات برج خنک کننده می باشد.

نازل برج خنک کن
نازل برج خنک کن

توزیع یکنواخت آب از آن جهت مورد تأکید قرار دارد که اگر سطوح انتقال حرارت به صورت نامنظم خیس و خشک شود منجر به تشکیل ذرات رسوب بروی پکینگ برج خنک کننده خواهد شد و ضمن کوتاه شدن عمر پکینگ ها عملکرد برج خنک کننده را تحت تأثیر قرار می دهد.

انواع نازل برج خنک کننده
انواع نازل برج خنک کننده

همچنین نازل هایی مطلوب تر هستند که قطرات آب ریز تری به وجود بیاورند و هر چه قطرات درشت تر و بزرگ تر باشد سطح تماس آب و هوا کمتر شده و میزان خنک کنندگی کمتر خواهد بود. البته هر چه قطرات آب ریز تر باشد مقدار پرتاب آب ( دریفت ) افزایش می یابد که باید با استفاده از قطره گیر برج خنک کننده جلوی پرتاب این قطرات ریز آب را گرفت.

نازل کولینگ تاور دارای انواع بسیار و اشکال مختلف می باشد که همگی معمولا همه از مکانیزم وجود یک صفحه یا سطح جهت پاشش در زیر استفاده می کنند. هر نازل متناسب با طراحی و کیفیت جریان آب در گردش مورد استفاده قرار می گیرد. برخی نازل ها نیاز به فشار آب بالاتری دارند و برخی به صورت ثقلی کار می کنند.

نازل کولینگ تاور
نازل کولینگ تاور

در گذشته نازل ها به صورت دایره پاشش بودند که موجب به وجود آمدن فضای خالی و در نتیجه عبور هوا و کاهش راندمان میشد ولی امروزه نازل هایی طراحی شده اند که به صورت مربع پاش هستند و اجازه عبور هوا را نمی دهند که در شکل مشاهده می فرمایید.

معرفی نازل های پر استفاده

نازل مربع پاش مدل دک اسپری : این نازل یکی از پر استفاده ترین انواع نازل می باشد، جنس آن از ABS می باشد. سایز ورودی از یک اینچ تا 3 اینچ موجود می باشد. در قسمت ورودی دارای رزوه است که به کمک کمربندی بروی لوله قرار می گیرد. پس از گذر از ناحیه اریفیس که در گلویی انتها قرار دارد فشار تغییر می کند و مسیر آب به سمت بیرون پاشش می کند.

نازل-مربع-پاش-دک-اسپری
نازل-مربع-پاش-دک-اسپری

در ناحیه ورودی قطعه پروانه ای شکل قرار دارد که توربولاتور نامیده می شود و باعث چرخش آب و تنظیم جریان می شود، این قطعه در هنگام عملکرد ثابت است و دوران نمی کند، جهت استعلام این نوع نازل با شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید.

این نوع نازل برای برج های خنک کننده صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد که دبی بالایی دارند. در فیلم زیر عملکرد نازل را مشاهده می فرمایید. در نازل ( Dekspray ) باید میزان فشار آب و همچنین فاصله از پکینگ ها مناسب باشد به صورتی که آب پس از توزیع تمامی سطح پکینگ را خیس نماید. در صورتیکه بخشی از پکینگ ها خشک باشد باعث فرار هوا می شود و عملکرد دستگاه افت پیدا می کند.

نازل حلزونی : نازل حلزونی یکی از بهترین و قدیمی ترین انوع نازل می باشد. این نازل در دو سایز 1/2 اینچ و 3/4 اینچ موجود می باشد و پاشش آن به صورت دایره می باشد، هر نازل با توجه به فاصله تا پکینگ دایره ای به قطر 50 سانتیمتر را پوشش خواهد داد. به طور معمول این نازل باید در تعداد بالا مورد استفاده قرار گیرد و نازل ها دارای هم پوشانی باشند تا جایی از پکینگ ها خالی نماند.

نازل-حلزونی
نازل-حلزونی

در شرایطی که فاصله نازل تا پکینگ بسیار کم می باشد این نازل کاربرد خواهد داشت ، در فیلم زیر مشاهده میکنید که عملکرد نازل حلزونی به چه صورتی می باشد. آب بوسیله انشعاب ها تقسیم شده و سپس نازل آن را یکنواخت روی پکینگ ها توزیع می کند.

نازل مارلی : این نازل یکی از جدیدترین انواع نازل است که به صورت یکنواخت آب را بروی سطوح پکینگ توزیع می نماید، این نوع نازل مناسب استفاده در کولینگ تاور های صنعتی می باشد. نازل مارلی همچنین در انواع دیگر کولینگ تاور قابل استفاده می باشد و عملکرد بسیار خوبی دارد، آب پس از ورود به لبه ها برخورد کرده و در مسیر های متفاوت به روی پکینگ پاشیده می شود.

نازل-مارلی
نازل-مارلی

در فیلم زیر نحوه توزیع آب در نازل مارلی را مشاده می فرمایید، لبه های بیرونی آب را در مسیر های مشخص هدایت می کند به همین جهت کیفیت توزیع آب عالی خواهد بود. در صورتی که لبه بیرونی دچار رسوب شود می توان قطعه بیرونی را شستشو کرد و یا به راحتی جدا کرده و تعویض نمود.

نازل اکوجت : یکی دیگر از بهترین نازل های موجود نازل مدل اکوجت است که در کولینگ تاور عملکرد بسیار خوبی دارد و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع نازل دارای انواع مختلفی می باشد که در قسمت تحتانی به صورت پروانه ای یا مثلثی باشد. آب به صورت عمود از دهانه وارد شده و سپس به سطح برخورد کرده و به اطراف پاشیده می شود.

نازل-کولینگ-تاور
نازل-کولینگ-تاور

در این نازل آب پس از برخورد به سطح مثلثی یا پروانه به صورت مدور توزیع می گردد، این نازل برای آب های کثیف و دبی های زیاد طراحی گردیده است. هنگامی که آب کثیف باشد با توجه به دهانه ورودی به راحتی به سمت پایین حرکت می کند و رسوب نمی تواند دهانه ورودی را دچار گرفتگی کند و در هنگام برخورد با سطح هم هیچ گونه گرفتگی به وجود نخواهد آمد.

نازل اکواسپری : این نازل برای برج های خنک کننده بزرگ طراحی شده است بطوریکه آب را به صورت افقی در سطح توزیع میکند و سطح بزرگی را پوشش می دهد. در این نازل آب در چند سطح و در چندین جهت پرتاب می گردد و ناحیه ای گسترده را پوشش می دهد. در برج های بلند مرتبه و بتنی نیاز است سطح بزرگی پوشش داده شود که بوسیله این نازل صورت می پذیرد.

نازل-اکو-اسپری
نازل-اکو-اسپری

در فیلم زیر عملکرد شگفت انگیز این نازل برج خنک کننده را مشاهده کنید، آب در سطح گسترده ای به صورت افقی پرتاب می گردد و ناحیه بزرگی را پوشش می دهد. این نازل دارای تبدیل ورود می باشد و می توان با سایز های مختلف آن را نصب کرد و مورد استفاده قرار داد.

قیمت نازل برج خنک کننده هم از 10 هزار تومان تا 200 هزار تومان متغیر می باشد و مدل های پر استفاده طرح دک اسپری برنتوود از جنس ABS قیمت 50 هزار تومان دارد. جهت استعلام قیمت با شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید. برای مطالعه بیشتر به مطلب ( How nozzle work ) مراجعه فرمایید.