کنترل هوشمند برج خنک کننده

5
(22)

کنترل هوشمند برج خنک کننده سیستمی است که کنترل سرعت دوران پروانه بر اساس دمای خروجی از کولینگ تاور را به عهده دارد. این سیستم از اجزاء اصلی اینورتر، پی آی دی کنترلر و سنسور تشکیل شده است.

نحوه کار این سیستم به این شکل است که سنسور دمای آب خروجی از برج خنک کننده را اندازه گرفته و به صورت میلی ولت به پی آی دی کنترلر ارسال می کند. سپس پی آی دی کنترلر آن را پردازش می کند و به صورت میلی آمپر به اینورتر فرمان می دهد تا سرعت دوران پروانه را به وسیله فرکانس بین صفر تا پنجاه هرتز تنظیم و به الکتروموتور فرمان دهد.

در این مقاله از بادران تهویه صنعت می خواهیم در مورد سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده و مزایای آن مطالبی را ارائه نماییم.

مزایای استفاده از سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده

کنترل هوشمند برج خنک کننده
کنترل هوشمند برج خنک کننده

سیستم کنترل هوشمند برج خنک کن از استارت ناگهانی الکتروموتور جلوگیری می کند و آن را به صورت نرم و پله ای استارت می کند که مدت زمان استارت به وسیله اینورتر قابل تنظیم است. این استارت نرم و پله ای باعث می شود که تنش کمتری به تجهیزات متحرک مانند پروانه، سیستم کاهش دور و یا گیربکس وارد شود و این قطعات عمر بیشتری داشته باشند.

کنترل هوشمند برج خنک کننده موجب استهلاک کم سیستم متحرک برج خنک کننده و عمر بالای آن می شود

سیستم کنترل هوشمند کولینگ تاور بر اساس دمای آب خروجی از برج خنک کننده میزان دور پروانه را تغییر می دهد. در اوقاتی از روز، ماه یا فصل که دمای هوا پایین تر است و نیاز نیست کولینگ تاور با حداکثر دور کار کند، با کاهش میزان دور پروانه ضمن کاهش مصرف برق و همچنین کاهش تبخیر و پرتاب آب موجب صرفه جویی می گردد.

سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده این مزیت را دارد که با تنظیم یک دمای مشخص می توان دمای سیستم را بروی دمای مشخص ثابت نگه داشت. این ویژگی در صنایع حساس به تغییرات دما بسیار مطلوب می باشد. در روش های قدیمی تر از ترموستات استفاده می شد که الکتروموتور را دائما خاموش و روشن می کرد و استهلاک آن را به شدت افزایش می داد، ولی با سیستم کنترل هوشمند بدون قطع و وصل کردن دمای خروجی از برج خنک کن ثابت می ماند.

جهت مطالعه بیشتر به مطلب مزایای استفاده از اینورتر در برج خنک کننده و ترموستات برج خنک کننده مراجعه فرمایید.

سوالات تکمیلی

1) چگونه برج های خنک کننده کنترل می شوند؟

برای کنترل این مقدار، اکثر تکنسین های کنترل یک حلقه کنترل (PID یا مشابه) را برنامه ریزی می کنند تا استفاده کلی از فن برج خنک کننده را برای حفظ این دما تغییر دهد. در اکثر ساختمان های بزرگ، چند فن برج خنک کننده برای این منظور موجود است.

2) چه چیزی یک فن برج خنک کننده را کنترل می کند؟

در اکثر سیستم‌های دستی معمولی برای کنترل فن‌های برج خنک‌کننده، هر فن برای هر حالت توقف، سرعت پایین و سرعت بالای خود یک سوئیچ دارد. هر سوئیچ سیگنالی برای چسباندن موتور فن به حالت عملکرد خاص مربوط به آن سوئیچ تولید می کند.

3) چه چیزی سیستم خنک کننده را کنترل می کند؟

سیستم خنک کننده از یک ترموستات برای تنظیم دمای کارکرد معمولی موتور احتراق داخلی استفاده می کند. هنگامی که موتور به دمای کاری استاندارد می رسد، ترموستات فعال می شود. سپس مایع خنک کننده می تواند وارد رادیاتور شود. اطلاعات بیشتر در مورد ترموستات را اینجا بخوانید.

4) فن ها چگونه کنترل می شوند؟

یک فن 4 سیم دارای برق، زمین، خروجی تاچ و ورودی درایو PWM است. به طور خلاصه، PWM از عرض نسبی پالس ها در یک رشته پالس روشن و خاموش برای تنظیم سطح توان اعمال شده به موتور استفاده می کند. یک فن 2 سیمه با تنظیم ولتاژ dc یا عرض پالس در PWM فرکانس پایین کنترل می شود.

5) چه چیزی فشار سیستم خنک کننده را کنترل می کند؟

هنگامی که سیال در سیستم خنک کننده گرم می شود، منبسط می شود و باعث افزایش فشار می شود. درپوش تنها جایی است که این فشار می تواند از آن خارج شود، بنابراین تنظیم فنر روی درپوش حداکثر فشار را در سیستم خنک کننده تعیین می کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟