عملیات آبی در برج خنک‌ کننده

5
(216)

عملیات آبی در برج خنک‌ کننده، به مجموعه اقدامات و تمهیدات مورد نیاز به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی برج خنک‌ کننده به وسیله رسوب گفته می‌شود. در واحدهای صنعتی که از برج‌های خنک‌ کننده استفاده می‌کنند، عملیات آبی برای افزایش عمر تجهیزات و حفظ راندمان برج‌های خنک‌ کننده از جمله اقدامات ضروری است.

زیرا اگر عملیات آبی انجام نشود موجب رشد ارگانیگ‌ها، گرفتگی و خوردگی در برج خنک‌ کننده می‌شود که می‌تواند راندمان برج خنک‌ کننده را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین باعث افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و در نهایت توقف فعالیت برج خنک‌ کننده شود.

در این مقاله از کارا فناور اطلس پارسی، در مورد عملیات و اقدامات آبی در برج‌های خنک کننده و کاربرد آن توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

شرح عملیات آبی در برج خنک‌ کننده

عملیات آبی در برج خنک کننده
عملیات آبی در برج خنک کننده

استفاده از عملیات آبی در برج خنک‌ کننده به موارد زیر بستگی دارد:

 • چه نوع برج خنک‌ کننده‌ای (مدار بسته، مدار باز)
 • کیفیت آب تغذیه مورد استفاده و آب جبرانی
 • حد استاندارد اعلام شده توسط سازنده برج خنک‌ کننده
 • قوانین مربوط به تخلیه آب برج خنک‌ کننده
 • آیا زیر آب مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرد یا نه
 • نوع مبدل‌های حرارتی

سیکل تغلیظ برج خنک‌ کننده

بسته به نوع سختی آب، یک یا تعدادی از انواع عملیات آبی که مناسب تجهیزات باشد در کولینگ تاور مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین بهتر است با کارشناس برج خنک‌ کننده درباره این موضوع حتماً مشورت شود.

“عملیات آبی در برج خنک‌ کننده به معنی مجموعه اقدامات و تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به برج خنک‌ کننده توسط رسوبات است.”

کاربردهای عملیات آبی در برج خنک‌ کننده

عملیات آبی در برج خنک‌ کننده معمولاً برای کنترل آیتم‌های زیر کاربرد دارد:

 • آلکالینیتی
  بزرگی ذرات کربنات کلسیم را تعیین می‌کند.
 • کلراید
  فلزات را دچار خوردگی می‌کند؛ بسته به نوع تجهیزات برج خنک‌ کننده مقادیر مختلف آن قابل تحمل است.
 • سختی
  تشکیل رسوب در برج خنک‌ کننده و تجهیزات
 • آهن
  وقتی با فسفات ترکیب شود می‌تواند گرفتگی ایجاد کند.
 • مواد آلی
  موجب رشد میکروارگانیسم‌ها و در نتیجه گرفتگی و خوردگی خواهد شد.
 • سیلیکا
  موجب تشکیل رسوب سخت می‌شود.
 • سولفات
  مانند کلراید به شدت موجب خوردگی فلزات می‌شود.
 • مجموع ذرات جامد حل شده (TDS)
  به تشکیل رسوب، گرفتگی و خوردگی کمک می‌کند.
 • مجموع ذرات جامد معلق (TSS)
  موجب تشکیل رسوب، تشکیل فیلم و خوردگی می‌شود.

اقدامات عملیات آبی در برج خنک‌ کننده

عملیات آبی در برج خنک کن
عملیات آبی در برج خنک کن

روش عملیات آبی بسته به نیازهای برج خنک کن متغیر است، ولی معمولاً شامل اقدامات زیر هستند.

 1. تغییر کیفیت آب جبرانی
  آب جبرانی برج خنک کن آبی است که جایگزین آب تبخیر شده و تخلیه شده در کولینگ تاور می‌شود و معمولاً آب خام، آب شهر، آب بازیابی شده، آب چاه یا آب منابع آبی دیگر است.

  بسته به نوع این آب جبرانی می‌توان تشخیص داد که آیا به عملیات آبی نیاز دارد یا خیر. اگر در این مرحله نیاز به عملیات باشد، از تکنولوژی استفاده می‌شود که سختی و سیلیکا را حذف کرده و PH را تنظیم می‌کند. در صورت ورود آب با کیفیت از طریق آب جبرانی به برج خنک‌ کننده موجب کاهش روند رسوب خواهد بود و نیاز به تخلیه زیر آب کمتر خواهد بود.
 2. فیلتراسیون و فرا فیلتراسیون
  قدم بعدی عبور آب از نوعی فیلتر برای حذف ذرات معلق مانند رسوب، گل و ترکیبات آلی تا اندازه میکرون است. بهتر است که این عمل قبل از ورود آب به تجهیزات باشد تا مشکل گرفتگی ایجاد نکند.
 3. مبدل یون / نرم‌کننده آب
  اگر در آب جبرانی سختی بالایی وجود دارد باید این سختی حذف شود، برای این کار می‌توان از رزین استفاده کرد و پروسه تبدیل اسید یون مثبت که رزین با یون سدیم شارژ شده و وقتی سختی وارد می‌شود کلسیم، منیزیم و آهن را گرفته و مولکول سدیم را آزاد می‌کند.
 4. افزودنی‌های شیمیایی
  مواد شیمیایی مانند بازدارنده‌های خوردگی برای حفاظت از قطعات فلزی، خزه‌کش و بیوساید برای جلوگیری از رشد میکروارگانیسم‌ها (جلوگیری از بیماری لژیونلا در برج خنک کننده)، بازدارنده‌های تشکیل ذرات نیز برای جلوگیری از تشکیل ذرات و رسوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از مراحل قبل عملیات آبی در برج خنک‌ کننده می‌تواند میزان استفاده از مواد شیمیایی را کاهش داد. زیرا استفاده از این مواد شیمیایی پر هزینه و سمی است.
 5. فیلتراسیون جانبی
  می‌توان هنگامی که آب درون مدار سیستم برج خنک‌ کننده جریان دارد، مقدار از آب به طور مثال 10 درصد از آب در گردش را به صورت مدار جانبی از فیلتر گذراند تا جلوی تشکیل رسوب را بگیرد.
 6. بلودان آب برج خنک‌ کننده
  زیر آب (بلودان) برج خنک کن به معنی تخلیه بخشی از آب کولینگ تاور به منظور کاهش غلظت املاح و رسوب است. می‌توان این بخش از آب را مجدداً مورد بازیابی قرار داد و یا مطابق با استانداردهای زیست محیطی آن را تخلیه نمود.

سخن پایانی

در نهایت اینکه بهترین روش، کمک گرفتن از کارشناس عملیات آبی است تا بهترین روش نگهداری از آب را به کار بگیریم. شرکت بادران تهویه صنعت آماده است تا بهترین مشاوره را در زمینه عملیات آبی در کولینگ تاور ارائه دهد.

برای مطالعه بیشتر در مورد عملیات آبی در کولینگ تاور، مطالب کنترل PH آب برج خنک‌ کننده، کاهش مصرف آب برج خنک‌ کننده و دلیل استفاده از آب در برج خنک‌ کننده را مطالعه نمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟