تناژ برج خنک کننده

تناژ برج خنک کننده

تناژ برج خنک کننده به معنی تن تبرید یا ظرفیت خنک کاری کولینگ تاور می باشد. همانطور که قبلا هم اشاره نمودیم یک تن برج خنک کننده برابر میزان گرمای لازم برای آب کردن یک تن ( 907 کیلوگرم ) یخ 0 درجه به آب 0 درجه در مدت زمان 24 ساعت می باشد. یک تن برج خنک کننده برابر 12000 Btu/hr یا 3.5 kw می باشد. بنابراین وقتی اعلام می شود که تناژ یک برج خنک کننده برابر 200 تن تبرید است یعنی برابر 700 کیلووات یا 2400000 Btu/hr می باشد. معمولا برای تفکیک و دسته بندی برج های خنک کننده از واحد تن استفاده می شود به طور مثال برج خنک کننده MX-100 یعنی برج خنک کننده مدل MX با ظرفیت 100 تن تبرید است، در محاسبه گر زیر می توان مقدار دقیق تن تبرید را بدست آورد.

تناژ برج خنک کننده
تناژ برج خنک کننده

محاسبه و بررسی تناژ برج خنک کننده

برای محاسبه تناژ برج خنک کننده نیاز به چهار پارامتر می باشد، دبی آب در گردش در برج خنک کننده ، دمای آب ورود به برج خنک کننده ، دمای آب خروج از برج خنک کننده و همچنین دمای مرطوب محیط که روش به دست آوردن آن قبلا شرح داده شد را اندازه می گیریم. حال این اعداد را یا با استفاده از توابع تعریف شده یا در روش ساده تر با استفاده از نمودار تعیین ظرفیت که در بحث طراحی برج خنک کننده توضیح داده شد و یا با استفاده از نرم افزار مقدار دقیق را بدست آورید.

تن برج خنک کننده به معنی مقدار توانایی دفع گرما می باشد و واحد آن تن تبرید است.

تن تبرید
تن تبرید

جهت ارزیابی عملکرد کولینگ تاورهمیشه بدون در نظر داشتن ابعاد و تجهیزات دستگاه باید به میزان تن تبرید برج خنک کننده دقت کرد و اولین فاکتور مقایسه می باشد و تن نامی که بروی دستگاه اعلام می شود ارزش ندارد و به دلیل گمراه کردن می باشد. بنابراین در زمان خرید برج خنک کننده حتما تن تبرید واقعی را از فروشنده بپرسید و بخواهید. جهت مطالعه بیشتر به مقاله تن تبرید مراجعه کنید.