چوب اشباع برج خنک کننده

چوب اشباع برج خنک کننده

چوب اشباع برج خنک کننده عبارت است از چوبی که تحت شرایط و فرآیندی خاص به حالت اشباع رسیده و در برج خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد. چوب اشباع برج خنک کننده میزان تماس میان آب و هوا را در برج خنک کننده افزایش می دهد و بدینوسیله موجب خنک شدن آب می شود. فرآیند اشباع سازی جهت افزایش عمر چوب به وسیله اسید کرومات مس و به میزان مشخص تحت فشار صورت می گیرد و معمولا از چوب درختان کاج نزدیک به قطب شمال ( چوب روسی ) با رعابت استاندارد های حد ترک و گره در چوب استفاده می شود.

ویژگی های چوب اشباع برج خنک کننده

چوب هنوز هم در ساخت برج خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد البته فرسایش چوب می تواند عمر برج خنک کننده را به کمتر از 10 سال کاهش دهد و هزینه های گزافی را به دنبال داشته باشد. در گذشته از چوب قرمز به دلیل مقاومت بالا در برابر وزن کم ، فراوانی ، مقاومت در برابر فرسایش ، هزینه کم و آسانی کار با آن در ساخت برج خنک کننده مورد استفاده قرار می گرفت ولی امروزه از چوب فرآوری شده داگلاس استفاده می شود.

چوب اشباع برج خنک کننده
چوب اشباع برج خنک کننده

چوب از سه جزء اصلی تشکیل شده است : سلولوز ، لیگنین و عصاره طبیعی چوب . فیبر های طولانی سلولوز به چوب مقاومت می بخشد ، لیگنین مانند سیمان برای سلولوز عمل می کند و عصاره های طبیعی آن را در برابر فرسایش محافظت می کنند ، به طور معمول چوب های رنگ طبیعی بیشتر ، مقاومت بالاتری دارند.

چوب از سه جزء اصلی سلولوز ، لیگنین و عصاره طبیعی چوب تشکیل شده است و به دلیل ویژگی و مقاومت بالا در صنایع مختلف استفاده می شود.

عصاره چوب حلال در آب است بنابراین تمای دائم چوب با آب موجب خارج شدن و از بین رفتن آن می شود. از بین رفتن عصاره های طبیعی چوب در ظاهر استحکام آن را تغییر نمی دهد ولی در واقع مقاومت آن در برابر فرسایش را از بین می برد.

انواع فرسایش چوب اشباع برج خنک کننده

فرسایش در چوب اشباع برج خنک کننده به سه صورت می باشد : شیمیایی ، بیولوژیک و فیزیکی که معمولا هر سه با هم اتفاق می افتند و معمولا مشکل است که بفهمیم کدام دلیل اصلی فرسایش است.

راه مقابله با فرسایش بیولوژیک پرداخت چوب به وسیله اضافه کردن مواد غیر اکسیدی ضد میکروبی در آب می باشد. همینطور از کلرین نیز برای حداقل کردن فرسایش شیمیایی استفاده می شود. بدینوسیله فرسایش چوب اشباع برج خنک کننده کنترل و به حداقل مورد نظر خواهد رسید.

جهت مطالعه بیشتر به ” برج خنک کننده گالوانیزه ” و ” انواع برج خنک کننده ” مراجعه فرمایید.