فن استک برج خنک کننده

5
(13)

فن استک برج خنک کننده، قطعه‌ ای است که مانند دودکش در بالای برج خنک کننده قرار می‌ گیرد و به جریان هوای خروجی نظم بخشیده و از عملکرد فن محافظت می‌ کند. فن استک برج خنک کن با نام‌ های تنوره فن و یا فن رینگ نیز نامیده می‌ شود. طراحی فن استک باید به نحوی باشد که اصطحکاک و اتلاف انرژی را به حداقل برساند و سرعت و فشار هوا را کنترل نماید. معمولاً فن استک یا فن رینگ از جنس فایبرگلاس ساخته می‌ شود که با ابعاد دقیق قابل ساخت است و بسیار سبک می‌باشد.

خصوصیات فن استک برج خنک کننده

در سیستم فن و فن استک، برخلاف فن برج خنک کننده که دارای حرکت دورانی است، فن استک برج خنک کن معمولاً فاقد حرکت و تاثیرات مستقیم می‌ باشد. تغییرات در فن استک بدان جهت حائز اهمیت است که نتایج آن بروی بازده سیستم و کارایی فن قابل مشاهده خواهد بود.

محاسبات و طراحی و ساخت مناسب تنوره فن مستقیماً بر جریان مناسب هوا در داخل برج خنک کننده تاثیر می‌ گذارد و در صورتی که طراحی تنوره فن مناسب نباشد باعث عملکرد ضعیف فن می‌ گردد.

از نظر کارکرد، فن استک‌ ها جهت بیشینه کردن راندمان فن، جلوگیری از چرخش برعکس فن و کمینه کردن چرخش مجدد هوای خروجی مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

به طور کلی فن استک از سه ناحیه تشکیل شده است:

  • ناحیه ورودی
  • ناحیه صاف
  • ناحیه بازیابی سرعت

سیال از ناحیه پایین فن استک کولینگ تاور وارد و به سمت فوقانی حرکت می‌ کند. ناحیه ورودی فن استک باید طوری طراحی شود که سیال به آرامی و با کمترین اغتشاش وارد و جریان یابد.

فن استک برج خنک کننده
فن استک برج خنک کننده

ناحیه صاف فن استک برج خنک کن نیز بر کارایی فن موثر می‌ باشد. پره‌ های فن در هنگام عملکرد به دلیل بار محوری، به سمت پایین خم می‌ شوند. به این جهت، حرکت انتهای پره‌ های فن باید در ناحیه صاف فن استک برج محدود شوند. کمینه مقدار ارتفاع ناحیه صاف فن استک برابر مجموع اندازه عمودی پره فن زاویه داده شده، بیشینه خمش انتهای پره‌های فن و مقداری اضافه بر آن می‌ باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟