کلگی توزیع آب برج خنک کننده

کلگی توزیع آب برج خنک کننده (Sprinkler Head)، که به نام‌های آبگردان یا آب پخش کن برج خنک کننده نیز نامیده می‌شود، قطعه‌ای است آلومینیومی که در قسمت مرکزی برج خنک کننده گرد قرار گرفته است. این بخش با فشار پمپ به دوران درآمده و آب را در برج خنک کننده توزیع می‌نماید. کلگی توزیع آب بروی لوله اصلی ورودی در مرکز برج سوار می‌شود. سپس آب از قسمت زیرین کلگی توزیع آب وارد شده و از خروجی‌ها به سمت لوله‌های آرم توزیع می‌گردد. در ادامه این مطلب از بادران تهویه صنعت به بررسی بیشتر این قطعه می‌پردازیم.

کلگی توزیع آب برج خنک کننده
کلگی توزیع آب برج خنک کننده

آب پخش کن یا کلگی توزیع آب برج خنک کننده

همانطور که اشاره شده کلگی توزیع آب برج خنک کننده به جهت انجام دوران برای توزیع آب در سطح مقطع مدور می‌باشد. بنابراین این قطعه به صورت خاص در برج خنک کننده گرد به کار گرفته می‌شود. مطابق شکل در برج خنک کننده گرد، ابتدا آب از قسمت پایین دستگاه به وسیله لوله رایزر بالا می‌آید. در ادامه از قسمت زیر کلگی توزیع آب وارد شده و با به دوران درآوردن آن از خروجی‌های آن به لوله‌های آرم منتقل می‌شود. در زیر لوله‌ها، سوراخ‌هایی وجود دارد که آب را به صورت قطره قطره توزیع می‌نماید.

آب پخش کن برج خنک کننده
آب پخش کن برج خنک کننده

در صورتیکه کلگی توزیع آب دچار مشکل شود، آب از کناره‌های کلگی ریزش کرده و بروی پکینگ توزیع نمی‌شود. معمولاً کلگی بسته به سایز آن هفت یا هشت دور بر دقیقه می‌چرخد. بنابراین اگر سرعت دوران کاهش یابد عملکرد برج خنک کننده بسیار کاهش خواهد یافت. به دلیل دوران کلگی توزیع آب برج خنک کننده این قطعه به سرعت دچار استهلاک شده و نیاز به تعمیر و تعویض در زمان‌های مشخص دارد.

آبگردان برج خنک کننده
آبگردان برج خنک کننده

جهت مطالعه بیشتر به مطلب راه اندازی برج خنک کننده مدور مراجعه فرمایید.