گیربکس برج خنک کننده

گیربکس برج های خنک کننده

گیربکس برج خنک کننده برای کاهش دور الکتروموتور برج خنک کننده و انتقال آن به فن برج خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از استفاده از گیربکس برج خنک کننده انتقال نیرو مابین فن و موتور می باشد و همچنین دستیابی به سرعت بهینه جهت دوران پروانه برج خنک کننده می باشد. برج های خنک کننده معمولا پروانه هایی با قطر بالا و الکتروموتور هایی با توان بالا دارند که موجب ایجاد مشکلات و چالش هایی مانند صدای زیاد ، لرزش و هزینه های نگهداری بالا خواهد شد. در ادامه به بررسی گیربکس برج خنک کن خواهیم پرداخت.

گیربکس کولینگ تاور
گیربکس کولینگ تاور

بررسی گیربکس برج خنک کننده

شرکت ها و کارخانجاتی که ظرفیت تولید بالا دارند به برج های خنک کننده ای با ظرفیت حرارتی بالا دارند. این برج های خنک کن معمولا در ابعاد بزرگ ساخته می شوند و مجهز به پروانه و الکتروموتور های بزرگی هستند. بدون تکنولوژی گیربکس امکان کنترل گشتاور الکتروموتور و انتقال آن به فن در سرعت مطلوب وجود ندارد. در حقیقت کاهش دور در گیربکس منجر به تقویت گشتاور می شود که باعث انتخاب الکتروموتور با قدرت منطقی خواهد بود و هزینه های سیستم را بهینه خواهد کرد.

از طرفی هر چه قطر پروانه بزرگتر شود نیاز است تا سرعت دوران آن کاهش یابد تا میزان صدا و لرزش در محدوده استاندارد باقی بماند ، بنابراین گیربکس برج خنک کننده سرعت دوران پروانه را به سرعت مطلوب کاهش می دهد. انتخاب نادرست گیربکس برج خنک کننده موجب صدا ، لرزش و خسارت به سازه و اسکلت برج خنک کننده خواهد شد.

گیربکس برج خنک کن
گیربکس برج خنک کن

در برج های خنک کننده بسیار بزرگ ، فن باید در محدوده 100 تا 200 دور بر دقیقه کار کند این در حالی است که سرعت دوران شفت الکتروموتور معمولا 1800 دور بر دقیقه می باشد ، بنابراین گیربکس باید 18 برابر دور الکتروموتور را کاهش دهد تا به دور مطلوب فن برسیم. ترکیب استفاده از گیربکس ، طراحی بلید و گام مناسب در پروانه موجب عملکرد مناسب و کاهش مصرف انرژی خواهد شد و راندمان برج خنک کننده را افزایش می دهد.

عمر گیربکس بستگی به کیفیت ساخت چرخدنده ها و یاتاقان های آن دارد، همچنین کیفیت نگهداری و تعمیرات گیربکس اهمیت بالایی دارد. دستورالعمل های روغن کاری گیربکس و نگهداری از آن باید مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

گیربکس برج های خنک کننده
گیربکس برج های خنک کننده

مشکلات معمول در گیربکس برج خنک کننده

گیربکس برج خنک کننده در هنگام کار دچار مشکلات و مسائلی می شود که در ادامه به بررسی چند مورد از آن ها می پردازیم :

دمای بالای کاکرد گیربکس : به دلیل سیکل های کاری کوتاه و بی برنامه و یا خراب شدن زود هنگام گیربکس می باشد.

صدا و لرزش بیش از اندازه و غیر عادی گیربکس : موجب آلودگی صوتی ، به خطر انداختن ایمنی پرسنل کاری ، خستگی در تجهیزات و خراب شدن زود هنگام می شود.

دما و رطوبت بالا در برج خنک کننده : عمر و عملکرد گیربکس برج خنک کننده را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد.

خراب شدن زود هنگام یاتاقان ها یا بلبرینگ ها : سایش بیش از اندازه شفت گیربکس.

گیربکس برج های خنک کن
گیربکس برج های خنک کن

راهکار های جدید مورد استفاده در ساخت گیربکس برج خنک کننده

  • برای کنترل دمای بالا در گیربکس از فین هایی در ساخت آن استفاده می شود که موجب ایجاد سطح تماس و خنک شدن گیربکس با استفاده از هوای به جریان آمده توسط فن برج خنک کننده می شود.
  • برای جذب صدا و ارتعاش در گیربکس از آلیاژ های مخصوص فلزی در ساخت گیریکس استفاده می شود.
  • در دما و رطوبت بالای برج خنک کننده و برای جلوگیری از خراب شدن زود هنگام بلبرینگ ها از درزگیر های استیل استفاده می شود که در مقابل درزگیر های پلاستیکی عمر و دوام بالاتری دارند.
  • استفاده از بلبرینگ های بروز و بسیار مقاوم با سیکل کاری صد هزار ساعت که از آسیب رسیدن به شفت برج خنک کننده و فرسایش آن جلوگیری می کند.
گیربکس برج خنک کننده
گیربکس برج خنک کننده

در نهایت باید توجه داشته باشید که برنامه مدون برای نگهداری و تعمیرات گیربکس برج خنک کننده مورد نیاز است و مهندسین شرکت باید با تمام جنبه های کاری گیربکس آشنا باشند. شرکت بادران تهویه صنعت آماده است تا با استفاده از کارشناسان مجرب خود در زمینه خرید و یا تعمیر گیربکس برج خنک کننده بهترین مشاوره را به شما ارائه دهد. جهت مطالعه بیشتر به مقاله (  Solution to cooling tower gearbox  ) مراجعه فرمایید.