برج خنک کننده جریان مرکب

5
(11)

برج خنک کننده جریان مرکب نوعی از برج خنک کننده است که جریان هوا در آن هم به صورت طبیعی و هم به صورت مکانیکی به حرکت در می آید. این نوع برج خنک کننده ظاهری شبیه برج خنک کننده جریان طبیعی ولی با ارتفاع کمتر دارد و مجهز به فن می باشد.

سازه کولینگ تاور جریان مرکب در حالت عادی موجب ایجاد جریان طبیعی شده و در هنگام روشن شدن فن، جریان مکانیکی نیز به وجود خواهد آمد. هدف از طراحی این نوع برج خنک کننده به حداقل رساندن انرژی لازم برای حرکت هوا در برج خنک کن می باشد.

در این مقاله از شرکت بادران تهویه صنعت قصد داریم تا درباره برج خنک کن جریان مرکب و ویژگی های آن صحبت کنیم.

برج خنک کننده جریان مرکب
برج خنک کننده جریان مرکب

ویژگی های برج خنک کننده جریان مرکب

معمولا طراحی برج خنک کن جریان مرکب به صورتی است که فقط در زمان اوج بار و یا گرمای شدید هوا، فن ها مجبور به کار شوند. عمدتاً فن ها در ناحیه ورود هوا قرار گرفته اند و به مانند برج خنک کننده جریان اجباری فن را به داخل برج خنک کننده می دمند و هوا از بالای برج خنک کننده خارج می شود.

ساخت و استفاده از کولینگ تاور جریان ترکیبی در مصرف انرژی صرفه جویی قابل ملاحظه به دنبال دارد. در هنگام استفاده می توان فن ها را ابتدا با دور پایین به گردش در آورد و در صورت نیاز دور پروانه ها را بالا برد تا میزان خنک کاری افزایش یابد.

برج خنک کن جریان مرکب
برج خنک کن جریان مرکب

برج خنک کن جریان مرکب هم از جریان طبیعی و از جریان مکانیکی برای به جریان درآوردن هوا استفاده می نماید. توجه نمایید که کولینگ تاور جریان مرکب با برج خنک کننده هیبریدی متفاوت است. برج خنک کننده هیبریدی ترکیبی از دو برج خنک کننده خشک و مرطوب می باشد.

کولینگ تاور جریان مرکب
کولینگ تاور جریان مرکب

در صورتیکه بخواهیم که جریان مکانیکی بوجود آمده در کولینگ تاور جریان مرکب از نوع جریان القایی باشد، در داخل سازه برج خنک کن به شکل کلی مدور تعداد زیادی فن استک برج خنک کننده مجهز به فن محوری قرار می گیرد که با القا جریان به سمت خروجی هوا موجب به وجود آمدن جریان هوا درون کولینگ تاور می شوند.

شرکت بادران تهویه صنعت آمادگی دارد با توجه به نیاز مشتریان محترم و با استفاده از دانش روز ، طراحی و ساخت کولینگ تاور جریان مرکب در ابعاد کوچک تا بزرگ را با سازه بتنی و تجهیزات مناسب به عهده بگیرد.

جهت مطالعه بیشتر به مطلب کولینگ تاور تک جریان مراجعه فرمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟