شرکت های سازنده برج خنک کننده

شرکت های سازنده برج خنک کننده مجموعه های صنعتی هستند که در زمینه طراحی ، مهندسی و ساخت برج های خنک کننده فعالیت می کنند. برج خنک کننده یکی از پر کاربردترین دستگاه های خنک کننده می باشد که به صورت وسیع در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از شرکت های با سابقه و نام آشنا در کشور های پیشرفته صنعتی مانند شرکت ابارا ( ژاپن ) و شرکت مارلی ( آمریکا ) در زمینه تولید و بروز رسانی صنعت برج های خنک کننده اقدام می کنند. تولید برج های خنک کننده در ایران نیز با توجه به نیاز صنایع کشور از حدود پنجاه سال پیش آغاز شده و به موازات پیشرفت تکنولوژی به مرور زمان اصلاح و تغییر یافته است.

شرکت های سازنده برج خنک کننده

بررسی شرکت های سازنده برج خنک کننده

برج های خنک کننده سابقا به طول کامل از جنس چوب ساخته می شدند که چوب به عنوان متریال ساده و در دسترس نقش حیاتی در انتقال گرما ایفا می کرد. بعد ها از ورق های فلزی در ساخت بدنه و اسکلت برج خنک کن استفاده شد که استحکام بالاتری داشت. با پیشرفت علم و تکنولوژی در شرکت های سازنده برج خنک کننده ، فایبرگلاس که یک نوع کامپوزیت می باشد جای فلز را گرفت و به جای سطوح انتقال حرارت چوبی از پلاستیک ها استفاده شد. فایبرگلاس برخلاف فلز مقاومت بیشتری در برابر محیط مرطوب و خوردنده از خود نشان میداد و پلاستیک ها با فرم دهی مناسب عمر و راندمان بالاتری از چوب داشتند. امروزه کارخانجات تولید برج های خنک کننده دارای بخش های مختلفی هستند که به آن اشاره می کنیم:

  • واحد فایبرگلاس : مهمترین و بزرگترین بخش کارخانه تولید برج خنک کن واحد فایبرگلاس است. در این واحد قطعات فایبرگلاس با روش لایه گذاری دستی و یا استفاده از چاپرگان تولید می شوند و جهت تکمیل فرآیند ساخت و افزایش مقاومت به کوره فرستاده می شوند تا پخت شود.
  • واحد فلزی : در این واحد که شامل بخش ریخته گری ، تراشکاری و جوشکاری می باشد ، قطعات فلزی مرتبط با اسکلت و ساپورت های مورد نیاز دستگاه بر اساس نقشه طراحی شده ساخته می شود و سپس در صورت نیاز آبکاری گرم می شود تا در مقابل رطوبت مقاوم باشد.
  • واحد فن سازی : در این بخش پروانه برج خنک کننده که یکی از مهمترین قسمت های دستگاه می باشد ساخته می شود. فن برج خنک کننده نقش ایجاد جریان هوا در کولینگ تاور را به عهده دارد ، فن های می توانند از جنس فایبرگلاس ، آلومینیوم یا پلاستیک باشند و فشار استاتیکی و دبی هوای مختلفی داشته باشند.
  • واحد پکینگ : پکینگ برج خنک کننده در واقع قلب دستگاه است که باعث افزایش سطح تماس میان آب و هوا می شوند. این پکینگ ها در انواع مختلف از متریال پی وی سی ، پلی پروپیلن یا پلی اتیلن ساخته می شوند. در نوع متداول فیلمی ورق پی وی سی با فرآینده گرم کردن و مکش فرم داده می شود و سپس ورق ها با چسب پی وی سی در کنار هم قرار می گیرند و بلوک پکینگ را تشکیل می دهند.
  • قطعات تکمیلی و انبار : قطعات تکمیلی شامل الکتروموتور ، گیربکس ، اتصالات پیچ و مهره و … معمولا در شرکت های سازنده برج خنک کننده تولید نمی شوند و از برند های مختلف در بازار تهیه شده و انبار می شوند.
  • واحد مونتاژ : در این بخش قطعات برج خنک کننده طبق نقشه کنار هم قرار داده شده و برج خنک کننده آماده به کار شکل می دهند.

جهت مطالعه بیشتر به مطلب ” قیمت برج خنک کننده ” و ” انواع برج خنک کننده ” مراجعه فرمایید.