قیمت برج خنک کننده

5
(293)

قیمت برج خنک کننده، همانند سایر دستگاه‌های صنعتی وابسته به پارامترها و شاخصه‌های متعددی است. هدف از خرید برج خنک کننده، استفاده از آب خنک جهت استفاده در فرآیند تولید است.

باید در نظر داشت که هزینه در نظر گرفته شده جهت برخورداری از این سیال خنک، فقط هزینه مربوط به خرید برج خنک کننده نبوده و هزینه‌های جانبی دیگری از جمله هزینه طراحی و اجرای لوله‌کشی، هزینه ساخت فوندانسیون برج خنک کننده، هزینه تأمین آب و … را نیز شامل می‌شود.

در این مطلب از کارا فناور اطلس پارسی، قصد داریم تا تک تک عوامل موثر بر قیمت انواع برج خنک کننده را به صورت کامل بررسی کرده و به تشریح نکات مهم تأثیرگذار در کیفیت ساخت برج خنک کننده بپردازیم.

عوامل موثر بر قیمت برج خنک کننده

قیمت خرید تمام شده یک برج خنک کننده صنعتی، شامل مجموع هزینه‌های ساخت اجزا تشکیل دهنده آن است. اجزا اصلی یک برج خنک کننده استاندارد به ترتیب هزینه ساخت به این شرح است:

  • بدنه و سازه برج خنک کننده
  • پکینگ برج خنک کننده
  • سیستم متحرک برج خنک کننده (به ترتیب هزینه شامل الکتروموتور، گیربکس یا پولی کاهنده دور، پروانه)
  • فلنج‌ها و اتصالات و تجهیزات جانبی

هزینه ساخت بدنه و سازه برج خنک کننده

همانطور که اشاره شد قیمت ساخت بدنه و سازه برج خنک کننده بیشترین بخش موثر بر قیمت است که بسته به نوع متریال مورد استفاده، متغیر خواهد بود. به طور مثال در یک برج خنک کننده فایبرگلاس، بدنه از جنس فایبرگلاس بوده و بخش بسیار کمی از سازه آن، از قطعات فلزی گالوانیزه ساخته می‌شود.

در هنگام خرید برج خنک کننده، حتماً ضخامت بدنه در نقاط مختلف اعم از فن استک، بدنه و از همه مهمتر تشت مورد توجه قرار گیرد. این ضخامت طبق استاندارد بسته به تناژ و ظرفیت دستگاه به طور میانگین بایستی در برج‌های خنک کن فایبرگلاس متوسط در قسمت تشت حداقل دارای 10 میلیمتر ضخامت و مابقی نقاط بدنه تا 7 میلیمتر باشد.

در نظر داشته باشید که ضخامت بدنه فایبرگلاس در تعداد لایه‌های کار شده الیاف شیشه و رزین مورد استفاده بوده و میزان ضخامت بدنه بر قیمت خرید برج خنک کننده کوچک تاثیر کمتری دارد.

“بدیهی است که کیفیت و برند مواد خام مورد استفاده در برج خنک کننده شامل رزین و الیاف شیشه استفاده شده نیز در هزینه ساخت بدنه فایبرگلاس در برج خنک کننده بسیار مهم است و بروی هزینه تمام شده برج خنک کننده تفاوت ایجاد می‌کند. رزین بی کیفیت در دوام، کیفیت و مقاومت قطعه تأثیرگذار بوده و به هیچ عنوان

توصیه نمی‌گردد.”

متاسفانه دیده شده است که برخی از تولیدکنندگان در ساخت قطعات از پودر سنگ و نا خالصی‌های دیگر جهت وزن و ضخامت بخشیدن مصنوعی به قطعات فایبرگلاس استفاده می‌‌نمایند که این اقدامی اشتباه در ساخت بدنه بوده و موجب از بین رفتن مقاومت، تغییر شکل قطعه به مرور زمان، شکست و نشت آب و فرسودگی سریع آن خواهد شد. در مورد قطعات فلزی مورد استفاده در ساخت بدنه حتماً باید قطعات دارای پوشش گالوانیزه گرم به ضخامت مناسب باشد و گرنه که بسیار سریع زنگ می‌زند و از بین خواهد رفت.

هزینه تولید پکینگ برج خنک کننده

پکینگ در واقع قلب دستگاه است و سطح تماس میان آب و هوا را ایجاد می‌کند. در تولید پکینگ برج خنک کننده کیفیت مواد خام مورد استفاده اهمیت حیاتی دارد و بروی لیست قیمت برج خنک کن تأثیرگذار است. مواد پلیمری مورد استفاده در تولید نباید دارای نا خالصی بیش از اندازه باشد و فرآیند تولید باید به صورت دقیق انجام شود.

پکینگ کولینگ تاور به دلیل تماس مداوم با آب و مواجه با رسوب، در فرسایش شدید قرار دارد و در صورت نداشتن کیفیت و ضخامت مطلوب به سرعت از بین خواهد رفت. پکینگ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند، برای آب‌هایی با سختی بالا از نوع پکینگ اسپلش استفاده می‌شود که کمتر رسوب می‌گیرد و یا برای دماهای بالای 70 درجه سانتیگراد از جنس پلی پروپیلن در ساخت استفاده شده است.

در نوع پکینگ فیلمی فاصله برگه‌ها از هم (به اصطلاح گام پکینگ) دارای اهمیت است. هر چه برگه‌ها به هم نزدیک‌تر باشد، تراکم بالاتر و در نتیجه وزن بلوک پکینگ بالاتر است و قیمت بالاتر خواهد بود. ضخامت پکینگ را هنگام خرید می‌توانید اندازه‌گیری کنید، ولی کیفیت واقعی آن به خصوص پکینگ پی وی سی (P.V.C) به هیچ عنوان به صورت ظاهری قابل تشخیص نیست. زیرا از ترکیب مواد مختلف تشکیل می‌شود. بنابراین قیمت پکینگ برج خنک کننده نیز وابسته به متریال مورد استفاده در آن می‌باشد.

“مسئله مهم دیگر، گام پکینگ مورد استفاده است که در واقع نشان دهنده میزان تراکم ورق‌ها است. هر چه گام پکینگ بیشتر باشد، میزان تراکم کمتر در نتیجه راندمان برج خنک کننده پایین‌تر است. گام پکینگ متداول از 12 میلیمتر تا 22 میلیمتر است. انتخاب گام پکینگ مناسب به عهده متخصص طراحی برج خنک کننده خواهد بود؛ ولی نسبت به این موضوع حساس باشید و در مورد آن از فروشنده بپرسید و آنها را با هم مقایسه نمایید.”

هزینه سیستم انتقال قدرت در برج خنک کننده

  • الکتروموتور یک برج خنک کننده به دلیل محل قرارگیری و تماس مداوم با بخارات آب باید کاملا عایق باشد، در مقابل تغییرات آب و هوا مقاوم باشد و آسیب نبیند. با توجه به تجربیات و مشاهدات، الکتروموتور زیمنس آی پی 55 کلاس اف موجود در بازار توصیه می‌شود.

  • انتخاب میان گیربکس یا کاهنده دور تسمه‌ای در بیشتر موارد به صورت سلیقه‌ای وابسته به نظر کارفرما و یا سازنده خواهد بود. گیربکس عملکرد مطمئن‌تر و با دوام دارد، ولی از طرفی هزینه اولیه و هزینه نگهداری آن بسیار بالاتر از سیستم کاهنده دور و تسمه است. به طور معمول در تولید برج خنک کننده به صورت پیش فرض از سیستم کاهنده دور و تسمه استفاده می‌شود.

  • فن برج خنک کننده از سه جنس پلی آمید، آلومینیوم و یا فایبرگلاس می‌تواند باشد که نوع فایبرگلاس، دوام و مقاومت بالایی دارد و فن برج خنک کننده آلومینیومی نیز سبک‌تر از نوع فایبرگلاس و بسیار مقاوم است.
  • پروانه نیز از جنس پلاستیک‌ و به طور مشخص از پلی آمید برای سایزهای کوچکتر از 1 متر قابل استفاده بوده و در دورهای بالا بین 700 تا 900 دور در دقیقه طراحی می‌گردد. البته این نوع فن دارای مقاومت و دوام کمتری نسبت به نوع فایبرگلاس و آلومینیومی است.

  • در مورد فلنج‌ها و اتصالات و تجهیزات جانبی نیز، فلنج‌ها به طور معمول از چدن ساخته شده است و در ساخت اتصالات پیچ و مهره نیز از گالوانیزه استفاده می‌گردد. در هر دو مورد نیز بنا به صلاحدید می‌تواند از جنس استیل باشد که بروی قیمت برج خنک کننده موثر است. در نظر داشته باشید که تجهیزات جانبی نیز باید دارای کیفیت مطلوبی باشند.

نکته آخر اینکه کولینگ تاور می‌تواند تجهیزات جانبی متنوعی داشته باشد؛ از سیستم اینورتر بگیرید تا سوئیچ‌های کنترل ارتعاش و … که هر کدام بروی قیمت تأثیرگذار هستند که این تجهیزات خاص را به دلیل اینکه معمولاً تجهیزات ساخت خارج کشور هستند، می‌توانید به طور مجزا از بازار قیمت بگیرید و با یکدیگر مقایسه نمایید.

قیمت برج خنک کننده سال 1397
لیست قیمت برج خنک کننده سال 1397

در جدول بالا، لیست میانگین قیمت برخی تناژ برج خنک کننده مختلف آورده شده است و فقط جهت اطلاع می‌باشد. متأسفانه برخی شرکت‌ها، برج‌های خنک کننده با قیمت‌های بالا و کیفیت پایین عرضه می‌کنند و برخی هم کولینگ تاورهایی با کیفیت بالا و قابل قبول و قیمت متناسب را به متقاضیان ارائه می‌دهند.

امید است که با مطالعه این مطلب دید بهتری نسبت به عوامل موثر بر قیمت برج خنک کننده داشته باشید و در صورت خرید، انتخاب مناسبی داشته باشید. برج خنک کنندهدست دوم را هم می‌توانید در انتهای همین صفحه که موارد فروش اعلام خواهند شد را دنبال نمایید.

شرکت بادران تهویه صنعت همواره به حفظ حقوق مصرف کننده پایبند بوده و وظیفه خود می‌داند که به صورت کاملاً بیطرفانه نسبت به آگاه سازی خریداران و همراهان گرامی اقدام نماید. قیمت برج خنک کننده خشک وقیمت برج خنک کننده مدار بسته در لیست قیمت انواع برج خنک کنندهتابع هزینه کوئل است که با توجه به طراحی، میزان کوئل مورد نیاز تعیین می‌شود.

“جهت استعلام لیست قیمت انواع برج خنک کننده و همچنین طراحی برج خنک کننده مدار بسته با مشاورین فروش برج خنک کننده شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید”

برج‌های خنک کننده فایبرگلاس مکعبی 40 تن و 150 و 200 تبرید

برج‌های خنک کننده فایبرگلاس مکعبی 40 تن، 150 تن و 200 تن تبرید از نوع مکشی هستند که عمل چرخش جریان هوا در همه انواع دستگاه‌ها به هر دو صورت طبیعی و اجباری قابل انجام می‌باشد. عمل مکش اجباری توسط فن AXIAL که در بخش بالای برج‌های خنک کننده تعبیه شده است، صورت می‌پذیرد. قطعات بدنه هر سه نوع برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی، بطور کامل از جنس فایبرگلاس تقویت شده و با استحکام بالا بوده که در برابر اشعه UV با دو لایه روکش خارجی بصورت کامل، مقاوم شده است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟

دیدگاهتان را بنویسید