برج خنک کننده بتنی

برج خنک کننده بتنی

برج خنک کننده بتنی به نوعی از برج خنک کننده گفته می شود که سازه و بدنه اصلی آن از بتن ساخته شود. این برج های خنک کننده بیشتر به شکل هذلولی و یا مکعبی ساخته می شوند و ابعاد بسیار بزرگی دارند که ارتفاع آن ها گاه تا 150 متر می رسد. به طور کلی ساخت برج خنک کننده بتنی نیاز به مصالح زیادی دارد پر بسیار پر هزینه است ، علاوه بر این نیاز به فوندانسیون بزرگ و گرانقیمت برای تحمل وزن سازه اصلی دارد. پروسه ساخت آن بسیار زمان بر است زیرا در هر مرحله نیاز به خشک شدن بتون است ولی در عین حال عملکرد بسیار مناسبی دارند و آب با دبی بسیار بالا را خنک  می کنند.

ساخت برج خنک کننده بتنی

جهت ساخت برج خنک کننده بتنی نیاز به همکاری نزدیک مهندسان مکانیک و سازه جهت هماهنگی در قرار گرفتن قطعات و قسمت ها در سازه اصلی می باشد. رعایت ابعاد و دقت در ساخت بسیار مهم است و نیاز است که پس از هر مرحله ارتفاع و ابعاد دقیقا بررسی و چک شود. همانطور که گفته شد این نوع برج خنک کننده نیاز به فوندانسیون بسیار بزرگ و مستحکم جهت تحمل بار وزنی دارد. در داخل بدنه بتنی برج خنک کننده قطعات تقویتی فلزی به کار می رود.

برج خنک کننده بتنی
برج خنک کننده بتنی

برج خنک کننده بتنی تبدیل به بخش ثابت نیروگاه و محل نصب برج خنک کننده خواهد شد و تغییر یا به روز رسانی آن و یا قسمت های آن تقریبا غیر ممکن است.

اگر در داخل بتون از قطعات فلزی استفاده نشود و سازه به خوبی تقویت نشود برج خنک کننده با اولین زلزله ضعیف فرو خواهد ریخت. بعد از زلزله باید برج خنک کننده بتنی را جهت تشخیص خرابی ها به دقت مورد بازرسی قرار داد. همچنین برج خنک کننده بتنی ممکن است در طی زمان دچار خوردگی و یا ترک شود، بنابراین تعمیرات برج خنک کننده و بازسازی مداوم در دستور کار  قرار دارد که بسیار مشکل و پر هزینه است و زمان زیادی هم می برد. برج های خنک کننده بتنی در مقابل آتش مقاوم هستند ولی در هنگام اطفاء حریق ممکن است برخی قسمت های آن سریعا خنک شود و این به بدنه بتنی و قطعات فلزی تقویتی آسیب وارد می کند. نام دیگر برج های خنک کننده بتنی هذلولی برج خنک کننده نیروگاه می باشد، همچنین جهت اطلاعات بیشتر می توانید به ” انواع برج خنک کننده ” و ” برج خنک کننده بدون فن ” مراجعه کنید.