برج خنک کننده فلزی

برج خنک کن فلزی

برج خنک کننده فلزی برج خنک کننده ای است که در ساخت بیشتر بدنه آن از فلز استفاده شده است. فلز مورد استفاده معمولا فلز با روکش گالوانیزه می باشد تا در مقابل رطوبت و خوردگی مقاومت داشته باشد. بعد از انقلاب صنعتی و استخراج انواع فلزات ، فلز با توجه به نوع و آلیاژ آن به صورت گسترده در صنعت و ساخت ماشین آلات مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به تاریخچه برج خنک کننده و بعد از ساخت برج خنک کننده چوبی برای دوام و عمر بالاتر از فلز در ساخت برج خنک کننده استفاده شد که تا به امروز ساخت آن در انواع و مدل های مختلف ادامه دارد.

 

برج خنک کننده فلزی
برج خنک کننده فلزی

 

ویژگی های برج خنک کننده فلزی

 

بیشترین هزینه ساخت برج خنک کننده به متریال مورد استفاده در بدنه برج خنک کننده بر می گردد. این بدنه نه تنها آب در گردش برج خنک کننده را داخل خود نگه می دارد بلکه باید توانایی کنترل عملکرد فن برج خنک کننده و تجهیزات مکانیکی را باشد و وزن تمام قطعات برج خنک کننده و آب را تحمل کند. بدیهی است که استفاده از نوع متریال در ساخت برج خنک کننده ارتباط مستقیم با عمر مفید و هزینه های تعمیرات برج خنک کننده دارد.

 

کولینگ تاور فلزی
کولینگ تاور فلزی

 

برج خنک کننده گالوانیزه عمر و دوام کمتری در مقابل برج خنک کنی دارد که از استیل ضد زنگ در ساخت آن استفاده شده است. گالوانیزه قطعات فلزی برج خنک کننده موجب مقاومت بیشتر آن در برابر رطوبت و خوردگی در برج خنک کننده خواهد شد. برخی سازندگان برج خنک کننده به صورت ترکیبی از فلز گالوانیزه و فولاد ضد زنگ در ساخت برج خنک کننده استفاده می کنند. به این ترتیب که قطعاتی را که بیشتر در معرض رطوبت و خوردگی قرار دارند مانند حوضچه برج خنک کننده را از استیل ضد زنگ و مابقی سازه و اسکلت برج خنک کننده را از فلز گالوانیزه می سازند که برج خنک کننده هم مقاومت خوبی از خود نشان دهد و هم هزینه ساخت آن ارزان تر باشد.

برج خنک کننده فلزی عمر میانگین حدود بیست سال دارد و از نظر عمر مفید بعد از برج خنک کننده بتنی که دارای بیشترین عمر است و بعد از برج خنک کننده فایبرگلاس قرار می گیرد ولی از برج خنک کننده چوبی عمر بیشتری دارد. بی تردید نوع متریال به کار رفته در ساخت برج خنک کننده فلزی بر عمر و هزینه تعمیرات آن تأثیر گذار است.

 

انواع برج خنک کننده فلزی

 

همانطور که اشاره شد برج خنک کننده فلزی در انواع مختلف طراحی و ساخته می شود که می توان به انواع برج خنک کننده جریان متقاطع و برج خنک کننده جریان مخالف اشاره کرد. در شکل زیر یک نمونه از برج خنک کننده فلزی جریان مخالف را مشاهده می فرمایید که بدنه آن از ورق فلزی ساخته شده است.

 

برج خنک کن فلزی
برج خنک کن فلزی

 

در برج خنک کننده فلزی همانطور که در مقالات قبلی به طور مفصل اشاره شد باید به زنگ سفید توجه نمود و با استفاده به موقع از عملیات آبی در برج خنک کننده جلوی رشد و گسترش آن را گرفت. زنگ زدگی سفید رنگ در برج های خنک کننده گالوانیزه ناشی از جمع شدن زنگ سفید رنگ، واکس مانند از جنس روی می باشد. این زنگ به سرعت اتفاق می افتد و تمام سطوح خیس برج خنک کننده گالوانیزه را فرا می گیرد. اگر این مشکل برطرف نشود موجب از بین رفتن پیش از موعد پوشش گالوانیزه خواهد شد. به طور کلی دلیل به وجود آمدن این زنگ زدگی سفید وجود مواد با PH بالا می باشد. بررسی بیشتر در مقاله ” materials of construction ” در دسترس است.