برج خنک کننده اتمسفری

برج خنک کن اتمسفری

برج خنک کننده اتمسفری فاقد پروانه می باشد و از هیچ قطعه مکانیکی برای به جریان درآوردن هوا استفاده نمی کند و هوا در آن به صورت طبیعی جریان دارد. برج خنک کننده اتمسفری با نام برج خنک کننده بدون فن یا برج خنک کننده جریان طبیعی نیز شناخته می شود. این نوع از برج های خنک کننده در ظرفیت های مختلف ساخته می شوند و معمولا با استفاده از اسپری تحت فشار آب جریان طبیعی هوا را ایجاد می نمایند ، این نوع برج خنک کننده به دلیل عدم استفاده از الکتروموتور ، سیستم انتقال قدرت و پروانه ، ارزان تر از برج های خنک کننده معمولی می باشد.

 

برج خنک کن اتمسفری
برج خنک کن اتمسفری

 

عملکرد برج خنک کننده اتمسفری

 

برج خنک کننده اتمسفری می توان از سازه فلزی ، بتونی و یا فایبرگلاس ساخته شود. در این برج خنک کننده فقط سیستم توزیع آب مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده از نازل برج خنک کننده و اسپری پر فشار آب جریان هوا درون برج القا می شود. مسیر هوا بستگی به مسیر اسپری آب دارد و می تواند هم به سمت بالا و هم به سمت پایین باشد.

 

برج خنک کننده اتمسفری
برج خنک کننده اتمسفری

 

برج خنک کننده اتمسفری از هیچ قطعه مکانیکی برای به جریان انداختن هوا استفاده نمی کند بنابراین ارزان است و برق مصرف نمی کند.

 

همانطور که در تصویر مشخص است آب گرم از قسمت فوقانی وارد برج خنک کن شده و با فشار از طریق نازل به سمت پایین اسپری می شود. همزمان هوا نیز به همراه اثر جت پاشش آب از قسمت فوقانی وارد شده و به سمت پایین حرکت می کند و از قسمت های کنار خارج می شود. در این برج خنک کننده به دلیل ارتفاع بلند فرصت تماس میان آب و هوا به وجود آمده و انتقال جرم و حرارت صورت می پذیرد و آب خنک می شود. ولی عملکرد برج خنک کننده اتمسفری تحت تأثیر وزش باد قرار دارد و در صورت تغییر عوامل جوی عملکرد آن متغیر خواهد بود. بنابراین در واحد های صنعتی که نیاز به عملکرد دقیق و مطمئن برج خنک کننده می باشد برج خنک کننده اتمسفری کوچک پیشنهاد نمی گردد. در مجموع دلیل استفاده از این نوع برج خنک کننده ارزان بودن و عدم مصرف برق می باشد.