برج خنک کننده کوره القایی

برج خنک کننده کوره القایی

برج خنک کننده کوره القایی ، برج خنک کننده ای است که به صورت خاص برای خنک کردن کوره القایی ساخته شده و ضمن رعایت ملزومات کوره القایی برای خنک کردن آن به کار می رود. کوره القایی یک کوره الکتریکی است که گرما به وسیله القا به فلز ایجاد می گردد ، ظرفیت کوره های القایی از یک کیلوگرم تا صدها کیلوگرم تغییر می کند و برای آب کردن فلزات از قبیل آهن ، فولاد ، مس ، آلومینیوم و فلزات گرانبها مورد استفاده قرار می گیرد. دور تا دور کوره القایی لوله هایی به صورت مارپیچ تعبیه می شود که درون آن آب خنک برج خنک کننده کوره القایی به جریان می افتد و کوره القایی را خنک می کند.

 

ساختار و ویژگی های برج خنک کننده کوره القایی

 

کوره القایی از دیگ گداز غیر قابل القا که با سیم های مسی قدرتمند احاطه شده که انرژی الکتریکی را درون خود به جریان در می آورند ساخته شده است. این سیم ها میدان مغناطیس داخل فلز بوجود آورده و فلز را مذاب می کنند.

 

ساختار کوره القایی
ساختار کوره القایی

 

دور تا دور دیگ گداز با کوئل های خنک کننده پوشیده شده تا دمای دیگ را پایین بیاورند. این آب خنک معمولا به وسیله برج خنک کننده کوره القایی تأمین می گردد. مزایای استفاده از کوره القایی در ذوب فلزات عبارتند از : راندمان بالا و صرفه جویی در مصرف انرژی ، فرآبند پاک از نظر زیست محیطی و کاملا قابل کنترل.

 

برج خنک کننده کوره القایی
برج خنک کننده کوره القایی

 

برج خنک کننده کوره القایی باید شرایط خاصی داشته باشد که عبارتند از :

  1. برج خنک کننده حتما باید به صورت مدار بسته باشد.
  2. آب درون سیستم باید آب مقطر بدون سختی و رسوب باشد.
  3. نیازی به تعبیه استخر و یا منبع آب در مسیر برج خنک کننده نیست.
  4. برج خنک کننده فضای کمی بگیرد و قابل جابجایی باشد.
  5. مجهز به سیستم کنترل هوشمند اینورتر جهت کنترل دقیق دمای آب باشد.

 

برج خنک کننده کوره القایی حتما باید از نوع برج خنک کننده مدار بسته باشد زیرا آب نرم درون مدار بسته رسوب نخواهد گرفت و تجهیزات گران قیمت کوره القایی را دچار مشکل نمی کند. کویل های مورد استفاده در برج خنک کننده کوره القایی باید از نوع مسی باشد تا با توجه به ظریب انتقال حرارت بالا برج خنک کننده فضای کمتری را اشغال کند. برج خنک کننده کوره القایی ترجیحا باید به سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده مجهز باشد تا شرایط دمایی کاملا قابل کنترل باشد و در ضمن در مصرف انرژی و آب هم صرفه جویی شود. شرکت بادران تهویه صنعت با سالها تجربه می تواند بهترین مشاور شما در طراحی و ساخت برج های خنک کننده جهت خنک کردن کوره القایی باشد ، جهت اطلاعات بیشتر لطفا با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.