مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب

مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب

مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب از جنبه های گوناگون قابل بررسی می باشد که در ادامه مطلب به آن می پردازیم. برج خنک کننده خشک مانند برج خنک کننده مدار بسته است که آب سیستم از دورن کوئل ها عبور کرده و فن هوا را از روی کوئل ها عبور داده و خنک  می کنند در برج خنک کننده خشک آب و هوا تماس مستقیم ندارند و آب در برج خنک کننده تبخیر نمی شود و برج خنک کن می تواند آب را تا نزدیک دمای خشک برساند ولی همانطور که می دانیم در برج خنک کننده مرطوب خنک شدن از تبخیر آب صورت می پذیرد و دمای آب تا نزدیکی دمای مرطوب می رسد.

مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب
مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب

بررسی و مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب

در ادامه مطلب به بررسی و مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب از نظر قیمت ، رسوب گذاری ، مصرف آب ، مصرف انرژی و نحوه تعمیرات می پردازیم :

مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب : قیمت

در برج خنک کننده خشک که به نام ایر کولر هم شناخته می شود کوئل هایی از جنس مس یا استیل استفاده می شود ولی تجهیزات مربوط به پاشش آب از جمله سیستم توزیع آب و یا تشت آب سرد وجود ندارد. در مجموع طول کوئل های به کار رفته در برج خنک کننده خشک بسیار بیشتر از برج خنک کننده مدار بسته مرطوب است بنابراین می توان گفت که هزینه ساخت برج خنک کننده خشک وابسته به نوع کوئل و متریال به کار رفته خواهد بود ولی در حدود 5 تا 7 برابر بیشتر از برج خنک کننده مرطوب می باشد. در سیستم های جدید برج خنک کننده خشک از کوئل های فین دار استفاده می شود که راندمان بسیار بالایی دارند و باعث می شوند طول لوله کاهش یابد ولی با این حال هزینه ساخت بسیار بالاتر از برج خنک کننده مرطوب خواهد بود.

مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب : رسوب

در برج خنک کننده خشک آب نرم وارد کوئل های برج خنک کننده می شود ، در این مسیر آب و هوا هیچ گونه تماسی ندارد در نتیجه تبخیری هم در کار نیست ، بنابراین نه مقدار آب کم می شود و نه املاح آن اضافه می شود. در برج خنک کننده خشک انتقال حرارت فقط از طریق جداره کوئل ها و به وسیله انتقال حرارت هدایت اتفاق می افتد ، بنابراین هیچ گونه رسوب در  داخل مجموعه کوئل ها و سیستم مصرف کننده نخواهیم داشت ولی در برج خنک کننده مرطوب به دلیل تبخیر آب و افزایش املاح و سختی ها مشکل رسوب خواهیم داشت.

مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب : مصرف آب

در برج خنک کننده خشک به هیچ عنوان تبخیر آب وجود ندارد و مصرف آب وجود ندارد. ولی در برج خنک کننده مرطوب آب تبخیر می شود که در مطلب محاسبه آب جبرانی برج خنک کن به آن پرداخته شد. بنابراین برج خنک کننده خشک در مکان هایی به کار می رود که اولا دمای آب ورود بالا باشد و ثانیا آب نایاب و بسیار پر هزینه باشد.

مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب : مصرف انرژی

در برج خنک کننده خشک به دلیل نیاز به جریان هوای زیاد بروی کوئل ها مصرف انرژی چندین برابر برج خنک کننده مرطوب می باشد. بنابراین درست است که از یک طرف در برج خنک کننده خشک مصرف آب نداریم ولی در ازای آن مصرف انرژی الکتریکی بالایی وجود دارد. معمولا برج های خنک کن خشک تعداد زیادی فن برج خنک کننده با توان و قطر بالا وجود دارد که دبی هوای زیادی را از روی کوئل ها عبور می دهند.

مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب : تعمیرات

با توجه به تجهیزات گران قیمت و وزن بالای آن ها تعمیرات برج خنک کن خشک بسیار پر هزینه تر و مشکل تر از برج خنک کننده مرطوب می باشد.

به این صورت نتیجه گیری می شود که با توجه به هزینه اولیه بالا ، مصرف انرژی بیشتر و تعمیرات مشکل تر ، برج خنک کننده خشک فقط در جایی استفاده می شود که یک : آب ارزان و فراوان در دسترس نباشد ، دو : دمای آب بالا باشد و هدف خنک کردن آب تا نزدیکی دمای خشک باشد ، سه : نیاز به آب نرم و بدون رسوب درون سیستم باشد که فاقد رسوب باشد. جهت مطالعه بیشتر به مطلب ” مقایسه برج خنک کننده مدار بسته و مدار باز ” مراجعه فرمایید.