تاریخچه برج خنک کننده

تاریخچه برج خنک کننده

تاریخچه برج خنک کننده از قرن 19 آغاز می شود که برج خنک کن اولین بار برای استفاده در موتور بخار و خنک کردن کندانسور مورد استفاده قرار گرفت ، این کندانسور ها برای به مایع در آوردن بخار حاصل از موتور بخار مورد استفاده قرار گرفتند تا فشار پشت موتور را کاهش دهند و در نتیجه مصرف سوخت کاهش یابد و همچنین آب تقطیر شده مجددا مورد استفاده قرار گیرد. با پیشرفت و توسعه صنعت استفاده از برج های خنک کن افزایش یافت و کاربرد آن مورد توجه قرار گرفت. در ادامه به بررسی و شرح تاریخچه برج خنک کننده می پردازیم.

تاریخچه کولینگ تاور
تاریخچه کولینگ تاور

کاربرد و تاریخچه برج خنک کننده

امروزه برج های خنک کننده با خنک کردن تجهیزات و ماشین آلات مختلف ، نقش بسیار مهمی در صنایع ایفا می کنند. با شروع توسعه کشور ها در سال های 1800 میلادی استفاده از برج خنک کننده نیز آغاز گردید. انقلاب صنعتی تمام بخش های صنعتی را متحول کرد و با به راه افتادن این موج صنعتی و ساخت ماشین آلات مختلف و نیاز به خنک کردن آن ها ، استفاده از انواع برج های خنک کننده مورد توجه قرار گرفت.

تاریخچه برج خنک کننده همزمان با انقلاب صنعتی و استفاده از ماشین آلات و نیاز به خنک کاری آن ها آغاز گردید.

تاریخچه برج خنک کننده
تاریخچه برج خنک کننده

تاریخچه برج خنک کننده به اولین نمونه های ساخته شده از برج خنک کننده بر می گردد که سازه های بلند مرتبه ای بودند که آب درون آن پاشیده می شد تا به وسیله تماس با هوا ، تبخیر و خنک شود. واژه کولینگ تاور نیزه همین جا ابداع شد که به معنی سازه مرتفع است که عمل خنک کاری انجام می دهد. در اولین نمونه های ساخته شده خبری استفاده از فن برج خنک کننده نبود و جریان هوا به صورت طبیعی بود.

تاریخچه برج خنک کن
تاریخچه برج خنک کن

برج خنک کننده بتنی که در ذهن عموم به عنوان اولین برج های خنک کننده ثبت شده است در واقع جزء اولین برج های خنک کننده ای است که به طور گسترده در سال های ابتدای قرن بیستم در نیروگاه ها به کار گرفته شد تا نسبت به خنک کردن بخش های مختلف آن اقدام کنند. پس از جنگ جهانی دوم و پیشرفت دانش اتمی برج های خنک کننده در نیروگاه های اتمی نیز به کار گرفته شدند.

تاریخچه برج خنک کننده فایبرگلاس

با توسعه صنایع ، برج های خنک کننده در تمام بخش ها مورد استفاده قرار گرفت و برج های خنک کننده با جریان هوای مکانیکی با سازه های چوبی و فلزی ساخته شد ، به تدریج برج خنک کننده در سرمایش و تهویه مطبوع ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفت و با پیشرفت تکنولوژی از فایبرگلاس در ساخت برج های خنک کننده استفاده شد که در مقابل رطوبت و خوردگی بسیار مقاوم می باشد.

جهت بررسی بیشتر می توانید به ” اصطلاحات برج خنک کننده ” و مقاله ” چیلر و برج خنک کننده ” مراجعه کنید.