مقایسه کامل برج های خنک کننده مدار باز و مدار بسته

5
(483)

مقایسه کامل برج های خنک کن مدار باز و مدار بسته از جنبه های گوناگون قابل انجام است که در این مقاله به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت. می‌دانید که تنها تفاوت برج خنک کننده مدار بسته و مدار باز این است که در برج خنک کننده مدار بسته، آب سیستم از درون کوئل‌هایی که درون دستگاه تعبیه شده است عبور کرده و خنک می‌شود، در حالیکه به طور مستقیم با هوا تماس ندارد. ولی در برج خنک کننده مدار باز، آب در داخل برج خنک کننده و از میان پکینگ برج خنک کننده عبور کرده و در تماس با هوا خنک می‌شود. در این مقاله از کارا فناور اطلس پارسی اطلاعات کامل درباره کولینگ تاورهای مدار باز و مدار بسته ارائه خواهد شد.

مقایسه و بررسی برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته

مقایسه برج خنک کننده مدار بسته و مدار باز
مقایسه برج خنک کننده مدار بسته و مدار باز

در ادامه این مطلب به بررسی و مقایسه همه چیز درباره برج‌های خنک کننده مدار باز و مدار بسته از نظر قیمت، رسوب گذاری، مصرف آب، مصرف انرژی و نحوه تعمیرات خواهیم پرداخت.

مقایسه قیمت برج‌های خنک کن مدار باز و مدار بسته

قیمت برج خنک کننده مدار بسته به دلیل به کارگیری کوئل‌هایی از جنس مس، استنلس استیل و … بسیار بیشتر از قیمت برج خنک کننده مدار باز خواهد شد. باید توجه نمود که در برج خنک کننده مدار بسته هیچ کدام از قطعات برج خنک کننده مدار باز حذف نمی‌شود، ولی تجهیزات دیگر از جمله کوئل و پمپ اضافه می‌گردند. به طور معمول قیمت برج خنک کننده مدار بسته در حدود سه برابر قیمت برج خنک کننده مدار باز خواهد شد.

بررسی رسوبات در برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته

در برج خنک کننده مدار بسته، آب نرم از سیستم وارد کوئل های برج خنک کننده می‌شود. در این مسیر آب با هوا هیچ گونه تماسی ندارد، در نتیجه تبخیری هم در کار نیست. بنابراین نه مقدار این آب کم می‌شود و املاح به آن اضافه نمی‌شود. انتقال حرارت فقط از طریق جداره لوله و به وسیله انتقال حرارت هدایت اتفاق می‌افتد. بنابراین هیچ گونه رسوب در داخل مجموعه کوئل‌ها و سیستم مصرف کننده نخواهیم داشت و فقط آب مدار دوم که به روی کوئل ها پاشیده می‌شود و با هوا در تماس است، دارای رسوب خواهد بود. بنابراین در مقایسه کامل برج خنک کن مدار باز و مدار بسته مهمترین تفاوت عدم رسوب گذاری در برج خنک کننده مدار بسته است و تمام هزینه‌های اضافه می‌شود که آبی که به سیستم برای خنک کردن می رود فاقد رسوب باشد.

میزان مصرف آب برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته

مصرف آب در هر دو برج خنک کننده مدار باز و بسته یکسان است. توضیح بسیار ساده است: قانون بقای انرژی. در هر دو برج خنک کننده دفع حرارت از طریق از دست دادن گرمای نهان آب و تبخیر آب صورت می‌گیرد. در برج خنک کننده مدار باز تبخیر بروی پکینگ‌ها اتفاق می‌افتد و در برج خنک کننده مدار بسته تبخیر آب بروی کوئل ها اتفاق می‌افتد. در برآیند کاری در هر دو دستگاه مقداری از آب از یک دما به دمای دیگر خنک شده و این کار از طریق تبخیر آب صورت می‌پذیرد.

میزان مصرف انرژی برج های خنک کننده مدار باز و مدار بسته

در برج خنک کننده مدار بسته به دلیل نیاز به جریان انداختن آب در مسیر طولانی کوئل‌ها به پمپ بسیار قوی تر نیاز است. همچنین در برج خنک کن مدار بسته نیاز به پمپ دوم است تا آب را به روی کوئل‌ها بپاشد. بنابراین مصرف انرژی در برج خنک کننده مدار بسته بیشتر از مدار باز می‌باشد.

تعیمرات برج خنک کن مدار باز و مدار بسته

در برج خنک کن مدار بسته به دلیل وجود تجهیزات بیشتر مانند کوئل و پمپ، در طولانی مدت تعمیرات بسیار مشکل‌تر، پر هزینه‌تر و زمانبرتر خواهد بود.

جمع بندی

به این صورت با مقایسه همه چیز درباره برج های خنک کننده مدار باز و مدار بسته نتیجه گیری می‌شود که با توجه به هزینه بسیار بالای اولیه، مصرف انرژی بیشتر و تعمیرات مشکل‌تر برج خنک کن مدار بسته نسبت به برج خنک کن مدار باز، این نوع برج خنک کننده فقط در مواقعی باید مورد استفاده قرار گیرد که سیستم مصرف کننده آب خنک و تجهیزات مرتبط آن بسیار گران قیمت و نسبت به رسوب آب حساس باشند، به طوریکه هزینه‌های اولیه و جاری انجام شده برای برج خنک کن مدار بسته در مقابل آن ناچیز باشد.

جهت مطالعه بیشتر می توانید به مطلب “مقایسه برج خنک کننده خشک و مرطوب” از سری مقالات بادران تهویه صنعت مراجعه فرمایید.

سوالات متداول

1) تفاوت بین برج خنک کننده مدار باز و بسته چیست؟

برج‌های باز از طراحی کارآمد، ساده و اقتصادی استفاده می‌کنند. تمام اجزای یک سیستم باز باید با اکسیژن وارد شده از طریق برج خنک کننده سازگار باشند. برج‌های خنک کننده مدار بسته، سیال خنک کننده فرآیند را به طور کامل از جو جدا می‌کنند.

2) سیستم های خنک کننده بسته و باز چه تفاوتی دارند؟

در حالی که برج‌های خنک کننده حلقه باز گرما را با ردپایی کوچکتر از خنک کننده های سیال حلقه بسته (به دلیل خنک شدن سیال فرآیند از طریق انتقال مستقیم گرمای نهان) دفع می‌کنند، سیستم‌های خنک کننده حلقه بسته از عملکرد حرارتی پایدار کل سیستم بهره می‌برند.

3) سیستم خنک کننده نوع باز چیست؟

یک سیستم خنک کننده با چرخش باز از همان آب به طور مکرر برای خنک کردن تجهیزات فرآیند استفاده می‌کند. گرمای جذب شده از فرآیند باید دفع شود تا امکان استفاده مجدد از آب فراهم شود. برای این منظور از برج‌های خنک کننده، حوضچه‌های اسپری و کندانسورهای تبخیری استفاده می‌شود.

4) مزایا و معایب برج خنک کننده مدار باز کدامند؟

معایب سیستم خنک کننده باز:

  • حساسیت بیشتر به آلودگی از عناصر خارجی مانند گرد و غبار، زباله و رشد بیولوژیکی.
  • مصرف آب بیشتر به دلیل اینکه آب به طور مداوم دوباره پر می‌شود و به طور مجدد در گردش نیست.
  • نیاز به تصفیه آب

مزایای سیستم خنک کننده باز:

  • هزینه اولیه کمتر
  • آب را خنک تر می‌کنند

5) هدف از سیستم خنک کننده بسته چیست؟

سیستم‌های خنک کننده چرخشی بسته، فرآیندهای صنعتی را بهینه می‌کنند و در عین حال مصرف آب و اثرات زیست محیطی را کاهش داده و نقش کلیدی در مدیریت پایدار آب دارند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟