کویل مسی

4.9
(887)

برای ساخت کویل مسی، که یکی از اجزای مهم در کولینگ تاورها است، از لوله‌های مسی استفاده شده ‌است. در این نوع کویل‌ها، آب خنک کننده از آنها عبور کرده و حرارت را به محیط انتقال می‌دهد. کوئل‌های مسی به عنوان یکی از اجزای تبادل حرارت در برج خنک کننده استفاده می‌شوند. در این مقاله از سری مقالات شرکت کارا فناور اطلس پارسی، قصد داریم تا در مورد کویل مسی، نحوه ساخت و موارد کاربرد آنهامطالبی را خدمت شما خوانندگان گرامی بیان کنیم.

کویل مسی چیست؟

ساخت و تولید کویل مسی
ساخت و تولید کویل مسی

کوئل مسی، یک قطعه سیم مسی است که به صورت مارپیچ شکل بسته شده است. این کویل‌ها معمولاً از سیم مسی با قطر و ضخامت مشخص ساخته شده‌اند و می‌توانند طول‌ها و اندازه‌های مختلفی داشته باشند. کویل‌های مسی به دلیل کاربرد فیزیکی و شیمیایی خاص در بسیاری از صنایع و کاربردها استفاده می‌شوند.

مزایای استفاده از کویل مسی

استفاده از کویل مسی در برج خنک کننده از دو جهت مزایایی دارد.

 • اولاً، مس دارای خواص حرارتی خوبی است و حرارت را به خوبی منتقل می‌کند.
 • ثانیاً، مس مقاومت خوبی در برابر خوردگی و زنگ‌ زدگی دارد که این ویژگی مهم است؛ زیرا کویل‌‌ها در تماس مستقیم با آب هستند.

به عنوان یک جزء مهم در برج خنک‌ کننده، کویل‌هایی از جنس مس باید با دقت و با استفاده از مواد با کیفیت ساخته شوند تا به دوام و کارایی بالایی داشته باشند.

در قرن 21 که در آن سپری می‌کنیم صنعت به خصوص صنعت تولید، حرف اول را در تمامی زمینه‌ها می‌زند به گونه‌ای که اگر به سال‌های دور برگردیم، حتی فکر این موضوع که بتوان از سنگ، آهن یا فولاد یا حتی آلیاژهای مختلف استخراج کرد به ذهن بشر خطور نمی‌کرد.

امروزه از دل معادن غول پیکر انواع و اقسام فلزات سنگین و نیمه سنگین و انواع عناصر معدنی استخراج می‌شود و در علم شیمی و فیزیک به کار گرفته و در نهایت محصول مورد نظر روانه بازار می‌گردد که یکی از آن محصولات مس است.

مزایای کویل مسی

 • نرخ حرارت بالا
 • ساختار ساده و سازگار با محیط زیست
 • نصب و راه اندازی آن راحت
 • هزینه ی نصب و راه اندازی پایین
 • جریان دمایی یکنواخت در تمام بدنه ی کویل
 • هزینه ساخت و تولید مقرون به صرفه
 • میزان گرمای تلف شده پایین بوسیله کویل مسی
 • ضریب اطمینان و فشردگی بالا
 • ظاهر زیبا و مناسب برای محیط های داخلی و خارجی
 • انتقال حرارت بالا
 • انعطاف پذیر با قابلیت خم پذیری مناسب
 • دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی

انواع لوله‌های مسی کویل برج خنک کننده

لوله مسی کویل برج خنک کننده
لوله مسی کویل برج خنک کننده
 • لوله‌های مسی کلاف

این نوع از لوله مسی در سایزها و ضخامت‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. ویژگی برجسته این نوع لوله قابلیت خم پذیری مناسب آن است. این موضوع باعث می‌شود تا این لوله‌ها در مواردی مانند انتقال گاز، دستگاه‌های تهویه مطبوع، لوله‌های برودتی، تعمیر و اتصالات سیستم‌های برودت و تهویه مطبوع و… کاربرد زیادی داشته باشند. لوله‌های مسی کلاف استفاده زیادی در سیستم کولرهای گازی دارند.

 • لوله‌های مسی شاخه ای

خصوصیت منحصربه فرد این نوع از لوله‌های مسی این است که فاقد هرگونه آلودگی هستند. از طرف دیگر سطح داخلی لوله‌های مسی شاخه‌ای بسیار یکنواخت است. همین ویژگی‌ها باعث می‌شود تا این لوله‌ها در صنایع بهداشتی کاربرد داشته باشند. به عنوان مثال در تأسیسات و سیستم‌های بیمارستان‌ها و استفاده می‌شوند. استفاده در صنایع الکتریکی هم از دیگر کاربردهای این نوع از لوله است.

 • لوله‌های مویین کاپیلاری (مویین)

لوله‌های کاپیلاری در سیکل تهویه و تبرید بابت تغییر فاز به کار گرفته می‌شود و یکی از مهمترین مراحل در ایجاد سرما یا گرمای مورد نظر است. کاربرد لوله‌های کویل برخلاف لوله‌های مویین در دستگاه‌های حرارتی و مبدل‌های حرارتی است. دلیل این استفاده این است که این لوله‌ها نسبت لوله های آلومینیومی که درگذشته استفاده می‌شدند، رسانای حرارتی قوی‌تری هستند.

 • لوله‌های مسی تی پی سی

یکی از خصوصیات فلز مس رسانایی الکتریکی قوی آن است به طوری که جریان الکتریکی را به خوبی از خود عبور می‌دهد. لوله های مسی TPC به گونه ای ساخته شده‌اند که جریان الکتریسیته را به خوبی هدایت کرده و منتقل می‌کنند؛ بنابراین کاربرد این نوع از لوله‌های ساخته شده از مس در صنایع و کاربردهای الکتریکی است.

لوله مسی کویل

انواع لوله مسی کویل بکار رفته در کویل برج خنک کننده توسط کارا فناور اطلس پارسی، دارای بالاترین خلوص و کیفیت ساخت است که از جنس مس عرضه می‌شود. لوله مسی کویل به کار رفته در محصولات دارای بالاترین مقاومت در برابر اکسید شدن و خوردگی است. این مورد قابل یادآوریست که از کویل مسی در صنایع مختلف حرارتی، برودتی و تهویه مطبوع استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که این نوع لوله مسی کویل، آنیل شده بوده و خم پذیری مناسبی را دارا است.

“جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و خرید کویل مسی با کارشناسان ما تماس بگیرید.”

“تلفن تماس : ۰۲۱۲۶۷۰۹۹۱۸ / ۰۲۱۲۶۷۰۹۳۶۸ / ۰۲۱۲۲۶۴۵۸۹۰ / ۰۲۱۲۶۶۰۲۷۷۶
تماس فوری / واتس اپ: ۰۹۲۱۳۶۰۲۶۹۰”

محصولات ساخته شده توسط کویل مسی به طور کلی در خطوط تولید انبوه انواع سیستم‌های تهویه مطبوع، سیستم‌های برودتی و حرارتی و همچنین انواع مبدل‌های حرارتی قابل استفاده است. قابل ذکر است که لوله های مسی موجود در بازار با نام لوله مسی قرقره شناخته و به علت متراژ بالایی که دارند در خطوط تولید انبوه سیستم های مختلف عرضه و در پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت لوله مسی کویل و لوله مسی کلاف

تفاوت بین لوله مسی کویل با لوله مسی کلاف در میزان طول لوله است که از این منظر، مقدار آن از کلاف بیشتر بوده و بنابراین بیشترین میزان مصرف لوله مسی کویل در ساخت کویل است.

لوله‌های مسی از انواع لوله‌های مورد استفاده در سیستم های آبرسانی هستند. این نوع لوله‌ها بارنگ قرمز خود کاملاً قابل تشخیص و تمایز هستند. احتمالاً شما این گونه لوله‌ها را در خانه یا آشپزخانه مثلاً در زیر سینک ظرف شویی یا در اتصالات آب گرم کن یا در زیرزمین خانه تان دیده اید و با شکل آنها آشنا هستید.

همان طور که گفته شد، این نوع لوله‌ها بسیار پرکاربرد هستند. ویژگی‌ها و خصوصیات مثبتی مانند دوام و استحکام بالا سبب پراستفاده شدن این کالا شده‌اند. این استحکام باعث شده تا این لوله‌ها در طولانی مدت مورداستفاده قرار گیرند و نیازی به تعمیر و هزینه‌های اضافی نداشته باشند.

از طرفی سبک بودن فلز مس باعث شده تا جابه جایی و استفاده و نصب این لوله‌ها آسان باشد. درنتیجه این لوله‌ها به گزینه مناسبی برای لوله کشی و آب رسانی تبدیل شوند. از دیگر مزایای لوله‌هایی با جنس مس این است که اکسید نمی شوند؛ بنابراین در طولانی مدت دچار پوسیدگی و خوردگی نمی‌شوند.

همچنین این نوع از لوله‌های مسی در برابر آتش هم مقاوم هستند. به علاوه در برابر گازهای سمی هم مقاوم بوده و خورده نمی‌شوند. همین ویژگی‌ها باعث شده تا این لوله‌ها در سیستم‌های آب پاشی برای آتش سوزی مورداستفاده قرار گیرند. همچنین لوله‌های مسی برخلاف لوله های PVC قابلیت بازیافت دارند که از دیگر خصوصیات مثبت لوله‌هایی با جنس مس است.

انواع سایز لوله‌های مسی در کویل خنک کننده

موضوع قابل ذکر در این زمینه این نکته است که همیشه اندازه واقعی خارجی لوله مسی سخت به اندازه‌ای ثابت بیش از مقدار اسمی آن است. بدین معنی که اندازه اسمی یک لوله مسی هرچقدر که باشد، اندازه واقعی بیرونی آن 1/8 اینچ بیشتر از مقدار اسمی است. اندازه قطر داخلی در لوله‌های مسی کویل بستگی به میزان ضخامت دیواره‌ها دارد.

انواع کویل سیستم‌های خنک کننده

انواع مختلفی از کویل خنک کن وجود دارد که بر اساس نیازهای خاص و شرایط عملیاتی طراحی می ‌شوند. برخی از انواع کوئل‌‌های برج خنک کن عبارتند از:

کویل آلومینیومی

کویل‌های آلومینیومی معمولاً در سیستم‌‌های خنک ‌کننده استفاده می‌شوند، زیرا آلومینیوم حرارت را بهتر انتقال می‌دهد. از طرفی، کویل‌های مسی به دلیل ویژگی الکتریکی خوب خود، در بسیاری از سیستم‌های الکترونیکی استفاده می‌‌شوند.

به طور کلی، انتخاب بین کویل آلومینیومی و کویل مسی بستگی به نیازها و محدودیت‌های خاص هر کاربرد دارد. کویل آلومینیومی، یک قطعه سیم آلومینیوم است که به صورت مارپیچ شکل بسته شده است. این کویل‌ها معمولاً از سیم آلومینیوم با قطر و ضخامت مشخص ساخته شده و می‌توانند طول‌ها و اندازه‌های مختلفی داشته باشند.

موارد کاربرد کویل آلومینیومی

کویل آلومینیومی در صنایع و کاربردهای مختلف کاربرد دارد.

 • سیستم‌های خنک‌ کننده: کویل‌های آلومینیومی به عنوان رادیاتورها و فین‌های خنک‌ کننده در سیستم‌های خنک‌ کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند. آلومینیوم به دلیل کاربرد حرارتی خوب، به خوبی حرارت را از منبع حرارتی جذب و منتقل می‌کند.
 • صنعت الکترونیک: کویل‌های آلومینیومی در صنایع الکترونیکی مانند تلفن همراه، کامپیوتر، تلویزیون و دستگاه‌های الکترونیکی دیگر استفاده می‌شوند. این کویل‌ها برای تولید میدان مغناطیسی و انتقال اطلاعات الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • صنعت خودروسازی: کویل‌های آلومینیومی در سیستم‌های خنک‌ کننده موتور، سیستم‌های تهویه و سیستم‌های الکتریکی خودروها استفاده می‌شوند. آلومینیوم به دلیل وزن سبک و ویژگی حرارتی خوب، بهبود عملکرد و کارایی سیستم‌های خودرو را بهبود می‌بخشد.
 • تولید برق: کویل‌های آلومینیومی در توربین‌های بادی و توربین‌های آبی برای تولید برق استفاده می‌شوند. آلومینیوم به عنوان یک ماده سبک و کاربرد الکتریکی خوب، امکان تولید برق با کارایی بالا را فراهم می‌کند.
 • صنایع ساختمانی: کویل‌های آلومینیومی در سیستم‌های تهویه، سیستم‌های سرمایش و سیستم‌های گرمایش ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. آلومینیوم به دلیل وزن سبک و کاربرد حرارتی خوب، به عنوان یک جزء مهم در سیستم‌‌های تهویه و سرمایش ساختمان‌ها استفاده می‌شود. در کل، کویل آلومینیومی به دلیل ویژگی‌های خوب آلومینیوم در حرارت، الکتریسیته و وزن سبک، در بسیاری از صنایع و کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای کویل مسی

 • صنعت الکترونیک

کوئل‌‌های مسی در صنایع الکترونیکی مانند تلفن همراه، کامپیوتر، تلویزیون و دستگاه‌های الکترونیکی دیگر استفاده می‌شوند. این کویل‌ها برای تولید میدان مغناطیسی و انتقال اطلاعات الکترونیکی کاربرد دارند.

 • صنعت خودروسازی

کویل‌های مسی در سیستم ‌های الکتریکی خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کوئل‌ها برای تولید میدان مغناطیسی در سیستم‌های اتومبیلی مانند سیستم‌های اشتعال، سیستم‌ های تزریق سوخت و سیستم‌های الکترونیکی دیگر استفاده می‌شوند.

 • صنعت آهن و فولاد

از کویل مسی در صنعت آهن و فولاد برای تولید میدان مغناطیسی در فرآیندهای مختلف مانند جوشکاری، آهنگری و فرآیندهای مغناطیسی استفاده می‌شود.

 • صنعت برق

کویل‌های مسی در صنعت برق برای تولید و انتقال برق استفاده دارند. این نوع کویل‌ در ترانسفورماتورها، موتورها، ژنراتورها و دستگاه‌های برقی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مجموع می‌توان گفت که کویل‌های مسی به دلیل کاربرد خوب مس در ایجاد میدان مغناطیسی و انتقال اطلاعات الکترونیکی، در بسیاری از صنایع و کاربردهای دیگر، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عمده مصرف لوله مسی در تولید و ساخت کویل‌های سرمایشی و گرمایشی است که در چیلرهای هوا خنک با استفاده از فن، مایع خنک می‌شود. این لوله‌ها در لایه‌های فشرده به شکل یکنواخت و محکم و به شکل موازی پیچیده شده‌اند.

سایر موارد کاربرد انواع کویل مسی

 • منبع کویل‌دار
 • کندانسور
 • ایرکولر
 • کویل کولینگ تاور هیبریدی
 • فن کوئل
 • هواساز
 • انواع آبگرمگن‌های صنعتی

نحوه ساخت کویل مسی

کوئل‌های مسی از لوله‌های مسی با سایزهای مختلف ساخته می‌شوند. معمولاً عملیات خنک سازی سیال گرم داخل لوله به دو روش هوا خنک و آب خنک انجام می‌گیرد. این عملیات در سیستم‌های هوارسانی باعث افزایش یا کاهش دمای محیط تهویه می‌شود. از کویل مسی می‌توان برای انواع کولینگ تاور، هواساز، منبع کویلی، داکت اسپلیت و غیره استفاده کرد که برای سال‌های متمادی مورد استقبال و استفاده قرار گرفته است. کویل‌های مسی از رفت و برگشت تعدادی معینی لوله‌ ی مس و اتصال کلکتور تشکیل شده است. از این نوع مبدل‌‌های مسی برای تولید کویل سرمایشی و گرمایشی محیط و یا آب استفاده می‌شود.

مقایسه کویل مسی با کویل آلومینیومی

انتخاب بین کویل آلومینیومی و کویل مسی بستگی به نیازها و محدودیت‌های خاص هر کاربرد دارد. هر یک از این دو نوع کویل ویژگی‌ها و مزایای خود را دارند. برخی از مقایسه‌های مهم بین کویل آلومینیومی و کویل مسی عبارتند از:

 • هدایت الکتریکی

کویل مسی به دلیل ویژگی الکتریکی خوب مس، هدایت الکتریکی بهتری نسبت به کویل آلومینیومی دارد. این مزیت کوئل‌هارا در کاربردهای الکترونیکی و برقی برجسته می‌کند.

 • وزن

آلومینیوم به عنوان یک فلز سبک تر از مس است، بنابراین کویل آلومینیومی نسبت به کویل مسی وزن سبک‌ تری دارد. این مزیت آلومینیوم در کاربردهایی که وزن برای عملکرد مهم است، مانند صنعت هوا و فضا، موتورهای خودرو و سیستم‌های خنک ‌کننده قابل توجه است.

 • مقاومت در برابر خوردگی

آلومینیوم به طور طبیعی یک لایه اکسید بر روی سطح خود تشکیل می‌دهد که از خوردگی جلوگیری می‌نماید.

موارد و دلالیل استفاده از لوله‌های مسی

مس به دلیل داشتن ویژگی‌های زیر، برای لوله کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • مقاومت در برابر خوردگی
 • انتقال حرارت بالا
 • هدر رفت کمتر مبرد

خصوصیات ذاتی مس به صورت دقیق، نیازهای تهویه مطبوع را برآورده می‌کند. افزایش استفاده از لوله‌های مسی در پاسخ به الزامات کاهش و یا حذف گازهای مضر بوده است. اگرچه مس از زمان‌های بسیار قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

اما امروزه محبوبیت و استفاده از آن دوچندان شده است. در نتیجه سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی قدیمی جای خود را به تجهیزات جدید سازگار با محیط زیست داده‌اند.

استفاده از لوله مسی در صنایع تهویه مطبوع

برج خنک کننده با کویل مسی
برج خنک کننده با کویل مسی

در گذشته لوله‌های مورد استفاده در دستگاه‌های تهویه مطبوع از آلومینیوم ساخته می‌‌شد. این محصولات برای تولیدکنندگان سودمند بود. چون قیمت کمتری داشت و دارای خاصیت انتقال بالایی بود. بعدها مصرف کنندگان متوجه شدند که استفاده از لوله‌های آلومینیومی کار اشتباهی است.

لوله‌های از جنس آلومینیوم هزینه نگهداری بالایی داشتند و استفاده از آنها در دراز مدت مقرون به صرفه نبود. از طرف دیگر، تعمیر آلومینیوم هم تقریبا غیرممکن بود و لوله‌ها در صورت خرابی می‌بایست به صورت کلی تعویض گردند.

قیمت کویل مسی برج خنک کننده

کوئل مسی و کویل آلومینیومی دو نوع کویل هستند که در سیستم‌های تهویه و تبرید استفاده می‌شوند. هر دو این نوع کویل‌ها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند، اما از نظر قیمت قابل مقایسه نیستند. کوئل مسی، به دلیل استفاده از مواد اولیه گرانتر و همچنین فرایند تولید پیچیده‌تر، معمولاً گرانتر از کویل آلومینیومی است.

برای قیمت گذاری مبدل‌‌های مسی باید متراژ لوله مورد استفاده و همچنین وزن کویل را مشخص نمود. به دلیل اینکه مس از گرانبهاترین فلزات بوده و در ایران نیز با نواسانات ارزی بسیار، قیمت این آلیاژ تغییر می‌نماید. قیمت کویل‌ها به تعداد ردیف لوله مسی و ابعاد لوله‌ ها وابسته است.

از موارد مؤثر بر قیمت کویل مسی، به ضخامت لوله‌ها باید اشاره کرد. زیرا ضخامت لوله‌ها شاخصی است که با چشم قابل مشاهده نیست و می‌تواند تا حد زیادی بر قیمت نهایی آن تاثیر داشته باشد. ابعاد و اندازه کلی کویل نیز یکی دیگر از عوامل کاهش یا افزایش قیمت بحساب می‌آید و باید در محاسبات مورد بررسی قرار گیرد.

جنس متریال و مقدار مصرف مس بعنوان سومین عامل مهم و مؤثر در تعیین قیمت خرید کویل می‌باشد. سایز لوله‌های مسی بسیار متنوع بوده و دارای انواع گوناگونی هستند که برای آگاهی کامل در این مورد باید هنگام خرید از فروشنگان درخواست پیش فاکتور معتبر نمود تا با بررسی مواد مصرفی متوجه تشخیص قیمت مناسب شد.

اما قیمت کوئل مسی نیز به عوامل دیگری مانند اندازه، ظرفیت، کیفیت ساخت و نوع کویل بستگی دارد. از سوی دیگر، کویل آلومینیومی از آلیاژ آلومینیوم تشکیل شده است که به دلیل هزینه تولید پایین‌تر و وزن سبک‌تر، معمولاً ارزانتر از کویل مسی است.

اما کویل آلومینیومی ممکن است در برخی موارد نیاز به تعویض و تعمیرات بیشتری داشته باشد. به طور کلی، در انتخاب کویل مسی، عوامل دیگری مانند کیفیت، عمر مفید، کارایی و نیازهای سیستم تهویه و تبرید موردنظر باید در نظر گرفته شوند. بنابراین، بهتر است با متخصصان مربوطه مشورت کنید تا بهترین گزینه را برای شرایط خاص خود انتخاب کنید.

قیمت انواع کویل مسی در صنایع پرکاربرد

 • کویل مسی ۷۵ فوتی

کویل مسی ۷۵ فوتی شامل یکسری لوله‌های رفت و برگشتی U شکل با سایز ۱۹/۵ میلیمتر است که بسته به محل مورد استفاده در ضخامت‌های ۰/۷، ۰/۹ و ۱/۲۴ میلیمتر وجود دارد. وظیفه این نوع کویل مسی، انتقال حرات سیال در منبع کویل‌دار با حجم ۳۰۰۰ لیتری عمودی و افقی است که مصارف خانگی یا صنعتی دارد.

قطر صفحه این کویل، ۳۵ سانتیمتر و قطر فلنچ و درپوش چدنی آن، ۴۰ سانتی‌ متر است. قیمت کویل مسی موتورخانه ۷۵ فوتی در بازار مصرف متفاوت می‌باشد. به طوری که قیمت کویل مسی ۷۵ فوتی با ضخامت ۰/۷، در حدود ۴۲,۳۰۰,۰۰۰ تومان، قیمت کوئل مسی ۷۵ فوتی با ضخامت ۰/۹ برای نوع کویل حرارتی بخار در حدود ۵۱,۹۰۰,۰۰۰ تومان و برای کویل مسی ۷۵ فوتی با ضخامت ۱/۲۴ برای دیگ بخار فشار بالا ۶۹,۹۰۰,۰۰۰ تومان می‌باشد که با توجه به تغییراتی که در قیمت ارز در بازار وجود دارد، این مقادیر قیمت قطعاً دستخوش تغییرات قیمت مس هم قرار گرفته و در نتیجه قیمت‌های اعلامی بازار هم متغییر خواهند بود.

“اکیداً توصیه می‌شود که برای اطلاع دقیق از قیمت انواع کویل سیستم‌های تهویه مطبوع با شرکت کارا فناور اطلس پارسی (بادران تهویه صنعت) که یکی از تخصصی ترین و معروف ترین سازندگان کویل مسی در ایران و تهران است، تماس حاصل فرمایید”

 • کویل مسی ۸۵ فوتی

این نوع کوئل مسی از یکسری لوله‌های رفت و برگشت به شکل U که سایز آن inch ¾ (اینچ) است، در ضخامت‌های ۰/۷، ۰/۹ و ۱/۲۴ میلی متر بسته به محل مصرف تشکیل می‌شود. این نوع از کویل‌ها، در انتقال حرات سیال در منبع کویل‌دار ۴۰۰۰ لیتری عمودی و افقی که در مصارف خانگی و صنعتی کاربرد دارند، نقش مهمی را برعهده دارند.

قطر صفحه این کویل، ۳۵ سانتیمتر بوده و قطر فلنچ و درپوش چدنی آن نیز ۴۰ سانتی‌متر می‌باشد. محدوده قیمتی انواع کویل مسی ۸۵ فوتی با ضخامت‌های ۰/۷ میلیمتر، حدوداً ۴۸,۳۰۰,۰۰۰ تومان، کویل حرارتی بخار با ضخامت ۰/۹ میلی متر، در حدود ۵۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان و برای بویلر بخار فشار بالا با ضخامت ۱/۲۴ میلیمتر، قیمت آن ۷۹,۶۰۰,۰۰۰ تومان بوده که مثل کویل مسی ۷۵ فوتی به علت نوسانات قیمت ارز و همچنین تغییرات قیمت مس، شامل تغییرات قیمتی می‌باشد.

 • کویل مسی ۱۰۵فوتی

نوع دیگری از انواع کوئل‌های مسی، کویل حرارتی ۱۰۵ فوتی می‌باشد که از تعدادی لوله‌ به صورت رفت و برگشتی و به شکل U در سایز inch ¾ (اینچ) و به ضخامت‌های ۰/۷، ۰/۹ و ۱/۲۴ میلیمتری بسته به نوع و فشار کاری بویلر، تشکیل شده است. وظیفه این کویل، انتقال حرات سیال در منبع کویل‌دار به حجم ۶۰۰۰ لیتر جهت استفاده در صنایع و صنایع مختلف می‌باشد.

قطر صفحه کویل مسی ۱۰۵ فوتی، ۳۵ سانتیمتر و قطر فلنچ و درپوش چدنی آن نیز ۴۰ سانتی‌ متر است. در مورد قیمت کوئل مسی ۱۰۵ فوتی نیز باید اعلام کرد که کویل مسی ۱۰۵ فوتی با ضخامت ۰/۷ میلیمتر، تقریبا ۵۸,۳۰۰,۰۰۰ تومان، کویل حرارتی بخار فشار پایین با ضخامت ۰/۹ میلیمتر، ۷۲,۳۰۰,۰۰۰ تومان و بویلر بخار فشار بالا با ضخامت ۱.۲۴ میلیمتر هم به قیمت ۹۷,۴۰۰,۰۰۰ تومان می‌باشد که البته دارای نوسانات قیمتی با توجه به تغییرات قیمت مس حاصل از تغییر ارزش ارز است.

عوامل مؤثر بر قیمت کویل مسی برج خنک کننده

 • ابعاد و اندازه کویل مسی
 • سایز لوله‌های مسی
 • ضخامت لوله‌های مسی
 • تعداد ردیف‌های کوئل مسی
 • متراژ لوله‌های مسی مصرفی
 • کابرد فین مورد استفاده در کوئل مسی

فروش کویل مسی برج خنک کننده با بهترین و مناسب‌ترین قیمت

با توجه به موارد کاربرد فراوانی که کویل لوله مسی در صنایع تهویه مطبوع و تأسیسات گرمایشی و سرمایشی دارد، انتخاب کوئل مسی با کیفیت و قیمت مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به این موضوع، مجموعه بادران تهویه صنعت با طراحی و ساخت انواع کویل‌های مسی با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت، خدمات نوینی را به تأسیسات گرمایشی و سرمایشی صنایع مختلف ارائه کرده است.

فروش کویل مسی در تهران

شرکت کارا فناور اطلس پارسی به عنوان شرکت فروشنده کویل مسی برج خنک کننده، پیشرو در ساخت و تولید انواع برج خنک کننده با سال‌ها سابقه درخشان فعالیت می‌کند که تمامی خریداران گرامی می‌توانند با خیال راحت و آسوده هر نوع کویل مسی و برج خنک کننده مورد نظر خود را همراه با خدمات مشاوره‌ای رایگان و همچنین خدمات پس از فروش طولانی مدت، انتخاب و خریداری نمایند.

سوالات تکمیلی

1) کویل مسی چیست؟

کوئل‌های مسی در سیستم‌های خنک کننده امکان انتقال سریع و کارآمد این گرما را بین مبرد و هوا فراهم می‌کنند و تضمین می‌کنند که یخچال می‌تواند یکنواختی و دمای سرد را حفظ کند.

2) کویل‌های مسی برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟

کوئل مسی معمولاً در صنعت لوله کشی عمومی، گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) استفاده می‌شود. این ماده ای بادوام، قابل اعتماد و مقرون به صرفه با رسانایی الکتریکی خوب در میان فلزات دیگر است.

3) دلیل استفاده از کویل‌های مسی چیست؟

کوئل‌های مسی برای به حداقل رساندن گرمایش مقاومتی ناشی از جریان متناوب بالا استفاده می‌شوند و کویل با آب خنک می‌شود تا از ذوب شدن به دلیل شدت بالا جلوگیری شود.

4) آیا برج‌های خنک کننده کویل دارند؟

وقتی نوبت به سیستم خنک ‌کننده می‌‌رسد، یافتن اجزای گالوانیزه یا فولادی ضد زنگ در داخل و اطراف برج خنک ‌کننده یا خنک ‌کننده سیال، رایج‌ترین آن است. اما وقتی صحبت از برج‌های خنک کننده مدار بسته یا خنک کننده‌های سیال می‌شود، بعضی از سازندگان از کوئل‌های مسی در کولینگ خود استفاده می‌کنند.

5) آیا کویل مسی بهتر از آلومینیوم است؟

مس به دلیل رسانایی، استحکام و دوام برتر، فلز ارجح برای لوله‌های کویل است. با نگاهی به نحوه عملکرد فرآیند تولید کویل HVAC/R، قیمت مس به طور قابل توجهی در سال‌های اخیر افزایش یافته و باعث شده است که تولیدکنندگان بیشتری شروع به تولید کویل بدون مواد کنند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟