برج خنک کننده جریان مکانیکی

5
(9)

برج خنک کننده جریان مکانیکی به برج خنک کننده‌ای می‌گویند که در آن هوا به وسیله یک یا چند فن به جریان می‌افتد. این نوع از برج‌های خنک کننده در شرایط مختلف جوی عملکرد مطمئنی دارند. به دلیل وجود فن در این نوع برج خنک کننده می‌توان میزان دبی هوا در برج خنک کننده را تغییر داد و شرایط جوی و بار حرارتی را خنثی نمود. اگر فن در ناحیه خروج هوا قرار گیرد برج خنک کننده جریان مکانیکی القایی نامیده شده و اگر فن در ناحیه ورودی قرار گیرد برج خنک کننده جریان مکانیکی اجباری نامیده می‌شود.

برج خنک کننده جریان مکانیکی
برج خنک کننده جریان مکانیکی

اجزای برج خنک کننده مکانیکی

 • الکتروموتور
 • پروانه
 • قطره‌گیر
 • پکینگ
 • سیستم توزیع آب
 • سازه
 • حوضچه آب

ویژگی‌ های برج خنک کننده جریان مکانیکی

همانطور که اشاره شد برج خنک کن جریان مکانیکی، برج خنک کننده‌ای است که از یک یا چند فن برای به جریان انداختن هوا در درون برج خنک کننده استفاده می‌کند که نیروی محرک برای به حرکت درآوردن پروانه‌ها به وسیله الکتروموتور تأمین می‌گردد. حال اگر این فن در ناحیه خروج هوا از برج خنک کننده قرار داشته باشد و هوا را به بیرون مکش کند برج خنک کننده جریان القایی نامیده شده و اگر فن در ناحیه ورود هوا به برج خنک کننده قرار داشته باشد و هوا را به داخل برج بدمد برج خنک کننده جریان اجباری نامیده می‌شود.

برج خنک کن جریان اجباری
برج خنک کن جریان اجباری

در برج خنک کننده جریان مکانیکی از یک یا چند فن برای به جریان انداختن هوا درون برج خنک کننده استفاده می‌شود

این نوع برج خنک کننده نسبت به برج خنک کننده جریان طبیعی دارای سازه کوچکتری می‌باشد و عملکرد پایدارتری در مقابل تغییرات جوی دارد. این برج خنک کننده از الکتروموتور برای به حرکت درآوردن فن استفاده می‌کند و برخلاف برج خنک کننده جریان طبیعی برق مصرف می‌کند. استفاده از برج های خنک کن جریان مکانیکی با پیشرفت تکنولوژی ساخت الکتروموتورها و پروانه‌ها بیشتر مورد استفاده قرار گرفت و امروزه اکثر برج‌های خنک کننده ساخته شده از نوع جریان مکانیکی می‌باشند.

کولینگ تاور جریان مکانیکی
کولینگ تاور جریان مکانیکی

مزایای برج خنک کن جریان مکانیکی

برج خنک کن جریان مکانیکی نسبت به برج خنک کننده جریان طبیعی دارای سازه کوچکتر و عملکرد پایدارتری در مقابل تغییرات جوی است. این برج خنک کننده از الکتروموتور برای به حرکت درآوردن فن استفاده کرده و برخلاف برج خنک کننده جریان طبیعی، از نیروی برق استفاده می‌کند. با پیشرفت تکنولوژی ساخت الکتروموتورها و پروانه‌ها استفاده از کولینگ تاور جریان مکانیکی بیشتر مورد استقبال کاربران این نوع سیستم‌ها قرار گرفت، به طوری که امروزه اکثر برج‌های خنک کننده ساخته شده از نوع جریان مکانیکی می‌باشند.

به طور کلی کولینگ تاور جریان مکانیکی دارای مزایایی است که در زیر به آنها اشاره خواهد شد.

 • پایداری نسبت به شرایط جوی
 • راندمان و عملکرد بالا
 • اشغال فضای کم
 • سازه بسیار کوچک

شرکت بادران تهویه صنعت به صورت کاملاً تخصصی و حرفه‌ای در زمینه محاسبه، طراحی و تولید انواع برج خنک کننده مشغول به فعالیت می‌باشد. در صورت وجود هر گونه سوال و مشاوره در زمینه انواع برج خنک کننده فایبر گلاس و مدل‌های دیگر می‌توانید با کادر مجرب و حرفه‌ای ما تماس بگیرید تا در کمترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت خدمات مشاوره‌ای و طراحی به شما ارائه گردد.

تلفن تماس 02126709918 / 02126709368 / 02122645890 / 02126602776 فکس داخلی 3
تماس فوری / واتس اپ 09213602690

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟