ترموستات برج خنک کننده

ترموستات برج خنک کننده

ترموستات برج خنک کننده وسیله ای جهت کنترل دما و عملکرد برج خنک کننده می باشد. برای این کار سنسور دما بروی لوله آب خروجی از برج خنک کننده قرار می گیرد که دمای آب خروجی را به ترموستات اعلام می کند ، هنگامی که دمای آب خروجی از برج خنک کننده افزایش می یابد و به دمای تعیین شده بروی ترموستات می رسد ، ترموستات الکتروموتور برج خنک کننده را وارد مدار می کند و فن برج خنک کننده شروع به کار می کند و هوا را به جریان در می آورد و هنگامی که دما از دمای تعیین شده بروی ترموستات پایین تر می رود ترموستات الکتروموتور را از مدار خارج می کند تا مصرف انرژی کاهش یابد.

عملکرد ترموستات برج خنک کننده

دمای تعیین شده برای ترموستات برج خنک کننده وابسته به نوع کاربری برج خنک کننده ، شرایط آب و هوایی منطقه نصب برج خنک کننده ، فصل و زمان استفاده از برج خنک کننده متفاوت می باشد. به طور مثال برای برج های خنک کننده نصب شده در شهر تهران و برای استفاده از چیلر در تابستان معمولا ترموستات برج خنک کننده بروی 28 درجه سانتیگراد تنظیم می گردد که البته این عدد نیز به نوع چیلر مورد استفاده بستگی دارد.

ترموستات برج خنک کننده
ترموستات برج خنک کننده

ترموستات برج خنک کننده با از مدار خارج کردن الکتروموتور برج خنک کننده باعث کاهش مصرف انرژی و آب می شود.

تنها نکته منفی استفاده از ترموستات روشن و خاموش شدن دائمی برج خنک کننده در هنگام رسیدن به حوالی دمای معیار می باشد. بنابراین توصیه می شود که با نظارت و بررسی سیستم دمای مناسبی برای ترموستات انتخاب کنید که برج خنک کننده کمتر روشن و خاموش شود و دچار استهلاک کمتری گردد. بهتر است که بر اساس زمان بندی دقت سنسور دما بررسی شود تا دمای اعلام شده به ترموستات دقیق باشد و کاربری برج خنک کننده را با خطا مواجه نکند. جهت مطالعه بیشتر به مطلب ” کنترل هوشمند برج خنک کننده ” مراجعه فرمایید.