برج خنک کننده چوبی

برج خنک کننده چوبی

برج خنک کننده چوبی دارای سازه و اسکلت از جنس چوب می باشد ، ساخت برج خنک کننده چوبی در طول زمان به دلیل فرسایش بالا و نگرانی های زیست محیطی منسوخ شده است و  امروزه از مواد جدیدی به نام فایبرگلاس در ساخت برج خنک کننده استفاده می شود. مراحل تغییر از برج خنک کننده چوبی به مواد مقاوم تر سفر طولانی و هیجان انگیزی است که در ابتدا با ساخت و ساز با چوب درخت ماموت شروع شد. برج خنک کننده چوبی در اشکال و انواع مختلف ساخته می شود و در صنعت به کار می رود که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

ویژگی های برج خنک کننده چوبی

در ابتدا به دلیل مقاومت طبیعی چوب سرخ در برابر پوسیدگی ، از آن برای ساخت برج خنک کننده چوبی استفاده شد. ولی به تدریج ذخیره چوب سرخ تقلیل یافت و سازندگان برج خنک کننده مجبور به استفاده از چوب داگلاس به جای چوب سرخ شدند. چوب داگلاس در حالیکه خیلی قوی تر از چوب سرخ است اما در مقابل پوسیدگی بسیار ضعیف تر از چوب سرخ می باشد.

برای مقابله با تخریب برج های خنک کننده ساخته شده از چوب داگلاس ، الوار را تحت فشار قرار داده و با مواد خاصی آن را اشباع می کنند. در فرآیند تحت فشارگذاری یک محلول آبی CCA با استفاده از یک دستگاه مکش و سیکل فشار بکار برده می شود که پس از آن توده های چوب کنار گذاشته می شود تا  به خوبی خشک شوند. در طی این پروسه مخلوطی از اکسید ها طی واکنشی که به تشکیل پیوندهای حل نشدنی در آب میانجامید به حل مشکلات پوسیدگی در برج خنک کننده کمک می کند.

برج خنک کننده چوبی
برج خنک کننده چوبی

این روند می تواند مقادیر مختلف نگهدارنده را در سطوح مختلف فشار برای محافظت از چوب در برابر افزایش سطح حمله اعمال کند و در نهایت باعث افزایش طول عمر چوب در مقابله با فرسایش گردد.

به دلیل استفاده گسترده از چوب درختان به تدریج نگرانی های زیست محیطی در مورد برج های خنک کننده چوبی آغاز شد، همچنین نگرانی در مورد مقاومت فرآیند اشباع شدن و ریسک از دست دادن مواد شیمیایی نگهدارنده چوب در تماس با جریان آب ، در نهایت منجر به کنترل های سخت تر در صنعت و فرمول های نگهدارنده شیمیایی جدیدی شد. همراه با پیشرفت در ساخت فولاد و افزایش هزینه مبارزه با نگرانی های زیست محیطی در مورد برج های خنک کننده چوبی ، باعث شد تا در نهایت استفاده از چوب در ساخت برج خنک کننده محبوبیت خود را از دست بدهد. برای مطالعه بیشتر می توانید به مطلب ” چوب اشباع برج خنک کننده ” و ” انواع برج خنک کننده ” و ” اسکلت برج خنک کننده ” مراجعه فرمایید.