برج خنک کننده چوبی

5
(45)

برج خنک کننده چوبی دارای سازه و اسکلت از جنس چوب می‌ باشد. ساخت کولینگ تاور چوبی در طول زمان به دلیل فرسایش بالا و نگرانی‌ های زیست محیطی منسوخ شده است و امروزه از مواد جدیدی به نام فایبرگلاس در ساخت برج خنک کننده استفاده می‌ شود.

مراحل تغییر از برج خنک کن چوبی به مواد مقاوم‌ تر سفر طولانی و هیجان انگیزی است که در ابتدا با ساخت و ساز با چوب درخت ماموت شروع شد. برج خنک کن چوبی در اشکال و انواع مختلف ساخته می‌ شود که در صنایع مختلف نیز به کار می‌ رود که در ادامه این مقاله از سایت بادران تهویه صنعت به توضیح آن می‌ پردازیم.

ویژگی های برج خنک کننده چوبی

برج خنک کننده چوبی
برج خنک کن چوبی

در ابتدا به دلیل مقاومت طبیعی چوب سرخ در برابر پوسیدگی، از آن برای ساخت برج خنک کننده چوبی استفاده شد. ولی به تدریج ذخیره چوب سرخ تقلیل یافت و سازندگان برج خنک کننده مجبور به استفاده از چوب داگلاس به جای چوب سرخ شدند. چوب داگلاس در حالیکه خیلی قوی‌ تر از چوب سرخ است، اما در مقابل پوسیدگی بسیار ضعیف‌ تر از چوب سرخ می‌ باشد.

برای مقابله با تخریب برج‌ های خنک کننده ساخته شده از چوب داگلاس، الوار را تحت فشار قرار داده و با مواد خاصی آن را اشباع می کنند. در فرآیند تحت فشارگذاری یک محلول آبی CCA با استفاده از یک دستگاه مکش و سیکل فشار بکار برده می‌ شود که پس از آن توده‌ های چوب کنار گذاشته می‌ شود تا به خوبی خشک شوند.

در طی این پروسه مخلوطی از اکسیدها طی واکنشی که به تشکیل پیوندهای حل نشدنی در آب می‌ انجامید، به حل مشکلات پوسیدگی در برج خنک کننده کمک‌ می کند. این روند می‌ تواند مقادیر مختلف نگهدارنده را در سطوح مختلف فشار برای محافظت از چوب در برابر افزایش سطح حمله اعمال کرده و در نهایت باعث افزایش طول عمر چوب در مقابله با فرسایش شود.

نکات مهم نگهداری از برج‌ های خنک کن چوبی

  • نگهداری بدنه‌ ی این برج‌ ها در زمان توقف به خصوص در فصل تابستان حائز اهميت می‌ باشد
  • گرمای زياد باعث ترک خوردگی چوب‌ ها می‌ گردد؛ بنابراين آب پاشی قسمت چوبی برج ضروری است
  • تنوره برج كه در بالاترين ارتفاع برج قرار گرفته و فن در آن بخش نصب شده است، نقش دودكش را ایفا می كند

چوب مخصوص کولینگ تاور چوبی

چوب‌ های بکار رفته در یک برج خنک کننده باید دارای شرایط فیزیکی خاصی باشند تا ضمن خنک کردن آب داغ، بتوانند در برابر حرارت دائمی بالا و محیط پر رطوبت دوام مورد نیاز را داشته باشند. به طور طبیعی، چوب خام در شرایط محیطی ذکر شده، بیشتر از یکسال دوام نخواهد آورد و برای دام بیشتر نیاز به تعویض با چوب‌ های جدید دارد که به طبع، هزینه‌ های تعویض سنگینی را نیز با خود در پی خواهد داشت.

چوب بکار رفته در یک کولینگ تاور قبلاً باید در رآکتورهای خاصی و تحت خلاء از مایعات و روغن‌ های سلولزی تخلیه شده قرار داده شود. سپس تحت فشار بالا، مواد معدنی خاصی به داخل آن تزریق می‌ گردد که اصطلاحاً به آن، چوبی، چوب تیمار شده یا چوب اشباع شده می‌ گویند. در این حالت، عمر مفید چوب بکار رفته در برج خنک کننده در صورتی که بصورت استاندارد و علمی اشباع شده باشد به بیش از 10 سال نیز می رسد.

به دلیل استفاده گسترده از چوب درختان به تدریج نگرانی‌ های زیست محیطی در مورد کولینگ تاور چوبی آغاز شد. همچنین نگرانی در مورد مقاومت فرآیند اشباع شدن و ریسک از دست دادن مواد شیمیایی نگهدارنده چوب در تماس با جریان آب، در نهایت منجر به کنترل‌ های سخت‌ تر در صنعت و فرمول‌ های نگهدارنده شیمیایی جدیدی شد.

همراه با پیشرفت در ساخت فولاد و افزایش هزینه مبارزه با نگرانی‌ های زیست محیطی در مورد برج های خنک کننده چوبی، باعث شد تا در نهایت استفاده از چوب در ساخت برج خنک کننده محبوبیت خود را از دست بدهد.

برای مطالعه بیشتر می توانید به مطلب چوب اشباع برج خنک کننده“، انواع برج خنک کننده و اسکلت برج خنک کننده مراجعه فرمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟