برج خنک کننده هوایی

برج خنک کننده هوایی

برج خنک کننده هوایی یا کندانسور هوایی یا ایرکولر ، دستگاهی است که در داخل آن کویل به کار رفته است ، آب سیستم وارد کویل می شود و همزمان هوا به وسیله فن از روی کویل به جریان در می آید و موجب خنک شدن کویل می شود. در پروسه فعالیت برج خنک کننده هوایی تبخیر آب صورت نمی گیرد و به اصطلاح با دمای خشک هوا کار می کند به همین دلیل این نوع برج خنک کننده را هوایی می نامند. به مانند سایر برج های خنک کننده این نوع برج خنک کننده نیز دارای اشکال مختلفی است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

طراحی برج خنک کننده هوایی

به دلیل اینکه در این نوع برج خنک کننده تبخیر صورت نمی گیرد بنابراین اساس طراحی دمای خشک محیط می باشد بنابراین از این برج خنک کننده در جایی استفاده می شود که دمای آب ورودی بسیار بالا است و نیاز است که در ابتدا آن را تا دمای خشک پایین آورد. در بسیاری از صنایع ابتدا برج خنک کننده هوایی را در مسیر آب سیستم قرار می دهند تا آن را از دماهای بالا به حدود دمای خشک هوا برساند ، سپس با استفاده از برج خنک کننده مرطوب دمای آن را به نزدیک دمای مرطوب می رسانند. دلیل هم جلوگیری از تبخیر شدید آب و انرژی در سیستم و جلوگیری از رسوب می باشد.

در مجموع استفاده از این نوع برج خنک کننده در مناطقی که آب بسیار کم است و دمای ورودی بسیار بالاست استفاده می گردد.

برج خنک کننده هوایی
برج خنک کننده هوایی

در برج خنک کننده هوایی به دلیل اینکه آب سیستم فقط در درون کویل حرکت می کند بنابراین رسوب نخواهد گرفت. در برج خنک کننده هوایی از پروانه های قوی برای جریان بالای هوا بروی کویل ها استفاده می شود. این برج خنک کننده به نام های صنعتی تر ایرکولر یا کندانسور هوایی نیز شناخته می شود.

در ساخت این نوع برج خنک کننده نیاز به بسیاری از قطعات متداول برج خنک کننده معمولی از جمله تشت ، دیواره ها ، سیستم توزیع آب و … نمی باشد. جهت مطالعه بیشتر به مطلب ” برج خنک کننده مدار بسته ” مراجعه فرمایید.