اسکلت برج خنک کننده

اسکلت برج خنک کننده

اسکلت برج خنک کننده عبارت از مجموعه قطعات تشکیل دهنده سازه برج خنک کن که نقش استحکام و تحمل وزن دستگاه را دارند. اسکلت در استخوان بندی دستگاه است و می تواند از فلز ، بتن ، چوب و یا فایبرگلاس باشد. در ساخت اسکلت برج خنک کننده چند مورد را مد نظر قرار می دهند : عمر مفید ، زمان ساخت و وزن اسکلت برج خنک کننده. اسکلت باید در مقابل رطوبت و شرایط آب و هوایی مقاوم باشد ، لرزش ناشی از دوران پروانه را کنترل کند و وزن برج را مهار کند. برخی دارای عمر بالا و برخی وزن کمتر دارند.

انواع اسکلت برج خنک کننده

برج خنک کننده بتنی : برای ساخت این نوع برج خنک کننده نیاز به زمان زیاد ، مصالح بسیار زیاد و هزینه بسیار بالا می باشد. این نوع اسکلت برج خنک کننده دارای عمر طولانی و دوام بسیار بالایی است به طوریکه بالاترین عمر مفید را در بین تمام سازه های برج خنک کننده خواهد داشت.

برج خنک کننده فایبرگلاس : این نوع اسکلت برج خنک کننده در مقابل مواد شیمیایی مقاومت بسیار بالایی دارد. بعد از برج خنک کننده بتنی برج خنک کننده فایبرگلاس دارای بالاترین عمر مفید می باشد.

رده بندی سازه های برج خنک کننده از نظر عمر مفید : برج خنک کننده بتنی ، برج خنک کننده فایبرگلاس ، برج خنک کننده گالوانیزه ، برج خنک کننده چوبی .

برج خنک کننده چوبی : این نوع سازه برج خنک کننده بسیار سریع ساخته می شود ولی به سرعت دچار خوردگی و فرسودگی می شود و دارای کمترین عمر مفید در بین سازه های برج خنک کننده می باشد.

اسکلت برج خنک کننده
اسکلت برج خنک کننده

برج خنک کننده فلزی : قطعات فلز دارای استحکام خوبی هستند ولی در برابر رطوبت و خوردگی در برج خنک کننده آسیب پذیر هستند بنابراین این نوع سازه برج خنک کننده از نظر عمر مفید در رده پایین تر از نوع بتنی و فایبرگلاس قرار می گیرد.