تست عملکرد برج خنک کننده

5
(289)

تست عملکرد برج خنک کننده، فقط بوسیله اندازه‌گیری دمای ورود و خروج آب، اندازه گیری دبی آب و اندازه گیری دمای مرطوب محیط امکان پذیر است. دقت تست به متغیرهای زیادی وابسته است که برخی قابل کنترل و برخی غیر قابل کنترل است.

جهت تست، کدهای ASME و CTI وجود دارد که شامل تمام جزئیات و محاسبات می‌باشد. مشکل‌ترین قسمت کار به دست آوردن دیتای دقیق از شرایط کار برج خنک کن است. در مرحله بعدی این نتایج واقعی با مقادیر طراحی شده مقایسه خواهد شد که منحنی عملکرد برج خنک کننده باید متناسب با منحنی عملکرد اعلام شده توسط سازنده کولینگ تاور باشد.

در این مقاله از سری مقالات کارا فناور اطلس پارسی، قصد داریم تا در مورد نحوه تست عملکرد برج خنک کننده صحبت کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

آماده‌سازی جهت انجام تست عملکرد برج خنک کننده

تست-عملکرد-برج-خنک-کننده
تست عملکرد برج خنک کننده

قبل از تست، شرایط فیزیکی کولینگ تاور باید مطابق دستورات زیر باشد.

 • آب در گردش، سیستم توزیع آب و پکینگ‌ها باید عاری از مواد خارجی و یا موانع باشد. توزیع آب باید در تمام قسمت‌های برج خنک کن به صورت یکنواخت باشد. اگر کولینگ تاور دارای سلول‌های متعدد است توزیع آب در سلول‌ها نیز باید به صورت یکنواخت انجام شود.
 • قطره‌گیرها باید تمیز و در جای خود باشد
 • ابزار تست و اندازه‌گیری دما و دبی آب باید به صورت صحیح قرار داده شوند
 • تمام متغیرهای تست باید تنظیم و ثابت نگه داشته شود

ابزارهای تست عملکرد برج خنک کننده

ابزارهای مورد استفاده در آزمایش نحوه عملکرد برج خنک کننده شامل ابزارهای اندازه‌ گیری دما، ابزار اندازه‌ گیری دمای مرطوب، ابزار اندازه‌ گیری دبی آب و ایزار اندازه‌ گیری قدرت الکتروموتور است.

 1. اندازه‌ گیری دبی آب در گردش
  اندازه گیری دبی آب برج خنک کننده اولین اندازه‌ گیری است که به روش‌های مختلفی انجام پذیر است. معمول‌ترین آن تعبیه لوله فشار سنج است که دقت خوبی دارد. از راه‌های دیگر می‌توان به تعبیه صفحه اوریفیس، لوله ونتوری و نازل جریان اشاره کرد که همگی باید کالیبره شده باشند. در ضمن می‌توان با مقایسه منحنی پمپ با منحنی نازل‌ها نیز نتایج را نیز چک نمود.
 2. اندازه‌ گیری دمای آب
  با دماسنج جیوه‌ای یا سنسورهای دما دمای ورود آب و دمای خروج آب از برج خنک کننده اندازه‌ گیری می‌شود. معمولاً مشکلی در اندازه‌ گیری دمای آب گرم وجود ندارد، ولی در اندازه‌ گیری دمای آب سرد باید دقت کرد که دمای اندازه‌ گیری شده در محل مناسب و دمای درست باشد؛ خروجی پمپ معمولا محل مناسبی است.
 3. اندازه‌ گیری دمای هوا

  دمای مرطوب با دما سنج‌های دمای مرطوب اندازه‌ گیری می شود. در اندازه‌ گیری دمای مرطوب باید دقت شود و دستگاه اندازه‌ گیری، کالیبره باشد و محل اندازه‌ گیری دمای مرطوب باید همان محل نصب برج خنک کننده باشد. دمای خشک فقط جهت تست برج‌های خنک کننده جریان طبیعی اندازه‌ گیری می‌شود.

 4. توان فن
  مقدار توان مصرف شده بوسیله فن برج خنک کننده باید اندازه‌ گیری شود. برای این کار می‌توان با وات متر یا ولت متر عملیات اندازه‌ گیری را انجام داد، ولی باید در نظر داشت که مقدار اندازه‌ گیری شده در راندمان الکتروموتور ضرب شود.
 5. هد پمپ
  هد دینامیک آب ورودی در برج خنک کن در خط مرکزی لوله اندازه‌ گیری شود که حاصل جمع هد استاتیک، فشار سرعت در نقطه و فاصله عمودی است. اندازه‌گیری به وسیله مانومتر یا فشارسنج انجام می‌شود.

شرایط عملکرد هنگام تست عملکرد کولینگ تاور

طبق کدهای ASME و CTI تست باید در محدوده متغیرهای زیر انجام پذیرد. ممکن است تست‌ها در زمان‌هایی انجام شود که محدوده‌های زیر رعایت نشود، ولی تست‌ها باید با صبر و حوصله مجدداً در زمان‌های مناسب در تابستان تکرار شود (بررسی تست عملکرد برج خنک کننده).

 • دبی آب: 10 درصد بیشتر یا کمتر از عدد طراحی
 • رنج خنک کاری: 20 درصد بیشتر یا کمتر از مقدار طراحی
 • بار حرارتی: 20 درصد بیشتر یا کمتر از مقدار طراحی
 • دمای مرطوب محیط: 10 درجه فارنهایت بیشتر یا کمتر از مقدار طراحی
 • سرعت باد: به طور کلی کمتر از 10 مایل بر ساعت
 • قدرت فن: 10 درصد بیشتر یا کمتر از مقدار طراحی

انجام تست عملکرد برج خنک کن

دقت تست عملکرد برج خنک کننده، وابسته به شرایط اعلام شده دارد. عواملی که قابل کنترل است، باید به دقت کنترل شوند و عوامل دیگر نیز باید در زمان مناسب انجام شوند. همچنین زمان انجام تست باید یک ساعت پس از ثابت شدن پارامترها انجام شود.

ارزیابی نتایج تست عملکرد برج خنک کننده

نتایج حاصل از تست عملکرد کولینگ تاور باید با مقادیر اعلام شده توسط سازنده و یا منحنی‌های ارائه شده تطبیق داشته باشد و راندمان برج خنک کننده مناسب باشد.

شرکت کارا فناور اطلس پارسی (بادران تهویه صنعت)

تلفن تماس: ۰۲۱۲۶۷۰۹۹۱۸ / ۰۲۱۲۶۷۰۹۳۶۸ / ۰۲۱۲۲۶۴۵۸۹۰ / ۰۲۱۲۶۶۰۲۷۷۶
تماس فوری / واتس اپ:۰۹۲۱۳۶۰۲۶۹۰

وب سایت رسمی:Badrantahvieh.net
ایمیل:badran.tahvieh@gmail.com
گروه تلگرام:Cooling tower

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟