تجهیزات تکمیلی برج خنک کننده

5
(12)

تجهیزات تکمیلی برج خنک کننده جهت کنترل، بهبود و افزایش کارایی برج خنک کننده نصب و مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این تجهیزات شامل سیستم‌ های کنترل کیفیت آب برج خنک کننده مانند سیستم‌ های فیلتراسیون، سیستم تزریق اسید، سیستم تزریق مواد شیمیایی، سیستم تزریق کلر و … می‌ باشند که جهت بهبود و کنترل کیفیت آب برج خنک کن مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

شیرها و پمپ‌ ها دیگر تجهیزات تکمیلی هستند که وجود آنها برای به جریان انداختن آب و کنترل ورود آب حیاتی بوده و سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده و ترموستات برای کنترل جریان الکتریکی و دور پروانه مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

بررسی تجهیزات تکمیلی برج خنک کننده

تجهیزات تکمیلی در برج خنک کننده
تجهیزات تکمیلی در برج خنک کننده

به بررسی تجهیزات تکمیلی برج خنک کننده می‌ پردازیم، این تجهیزات بنا به نیاز در کنار واحدهای برج خنک کننده مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

  • سیستم فیلتراسیون

یکی از تجهیزات تکمیلی برج خنک کن، سیستم فیلتراسیون آب برج خنک کن است که جهت جداسازی ذرات جامد و مواد خارجی موجود در آب خنک کننده که از طریق هوا و یا روش‌ های دیگر وارد آب شده‌ اند، در نظر گرفته شده است. همواره بخشی از آب درون حوضچه به سیستم فیلتراسیون ارسال شده و پس از انجام عمل جداسازی ناخالصی‌ ها دوباره به حوضچه برگردانده می‌ شود. این عمل به شفافیت آب کمک کرده و مانع از تشکیل و ته نشین شدن رسوبات در داخل حوضچه برج خنک کننده می‌ گردد.

  • سیستم تزریق اسید

از تجهیزات تکمیلی دیگر در برج خنک کننده، سیستم تزریق اسید است. معمولاً برای تنظیم PH آب از اسید سولفوریک استفاده می‌ شود. اسید در تانک‌ های مخصوص، ذخیره شده و توسط پمپ‌ های تزریقی در زمان‌ های لازم به آب اضافه می‌ شود. البته میزان تزریق اسید و زمان آن، براساس نتایج مربوط به آزمایش آب انجام می‌ گیرد.

  • سیستم تزریق مواد شیمیایی

سیست تزریق مواد شیمیایی از دیگر تجهیزات تکمیلی کولینگ تاور می‌ باشد. مواد بازدارنده رسوب، به نام دیسپرسانت شناخته می‌ شوند. این مواد شیمیایی، مانع از رسوب در بخش‌ های مختلف سیستم خنک کننده و مبدل‌ های حرارتی می‌ گردد که در زمان‌ های لازم, توسط پمپ‌ های تزریقی به آب اضافه می‌ شود. برای جلوگیری از بروز پدیده‌ ی خوردگی از مواد شیمیایی ضد خوردگی استفاده می‌ شود. این مواد در تانک‌ های مخصوص ذخیره شده و در زمان‌های لازم به آب اضافه می‌ شود.

  • سیستم تزریق کلر

تجهیزات تکمیلی دیگری که در برج خنک کن مورد استفاده قرار می‌ گیرد، سیستم تزریق کلر است که برای گندزدایی آب استفاده کاربرد دارد. کلر در تانک‌ های مخصوص ذخیره شده و توسط پمپ‌ های تزریقی در زمان‌ های لازم به آب اضافه می‌ شود. میزان تزریق کلر بایستی به مقداری باشد که مقدار کلرین موجود در آب به میزان1 mgcl2/lit تجاوز نکند.

  • واحد استفاده کننده

مبدل‌ های حرارتی و تجهیزات فرآیندی که آب خنک را جهت خنک‌ سازی سیستم و محصولات فرآیند استفاده می‌ کنند، مصرف کننده آب خنک می‌ باشند.

  • شیرها

شیرها از مهمترین تجهیزات تکمیلی کولینگ تاور می‌ باشند که وظیفه کنترل و تنظیم جریان‌ های مختلف موجود در یک برج خنک کن را انجام می‌ دهند که شامل شیرهای قطع جریان، شیرهای تنظیم جریان و شیرهای آب جبرانی است. نوع و تعداد و نحوه طراحی شیرها با توجه به نوع و اندازه برج و احتیجات مصرف کننده متفاوت است.

انواع شیر در برج خنک کننده

  • الف) شیرهای قطع جریان

این شیرها معمولاً از نوع دروازه‌ ای و یا پروانه‌ ای می‌ باشد و در هر نوع برج‌ های متقابل و برج خنک کننده جریان متقاطع در مسیر لوله های رایزر نصب می‌ گردد که به منظور قطع جریان در مواردی که احتیاج به تعمیرات و یا تمیز کاری است، استفاده می‌ شود.

  • ب) شیرهای تنظیم جریان

این نوع شیرها معمولاً در برج‌ های با جریان متقاطع برای متعادل نمودن میزان آب بین حوضچه‌ های توزیع کننده در یک سلول و یا بین سلول‌ های متفاوت در یک سیستم خنک کننده چند سلولی استفاده می‌ شود. در صورت طراحی مناسب، ممکن است برای قطع جریان ورودی در بعضی از حوضچه‌ های توزیع کننده آب به منظور تمیز کاری و تعمیرات استفاده شود، در حالیکه سایر قسمت‌ ها در سرویس می‌ باشد.

  • ج) شیرهای آب جبرانی

این شیرها که معمولاً به صورت اتوماتیک عمل می‌ کنند، برای جبران آب هدر رفته از برج خنک کننده تعبیه شده‌ اند.

جهت مطالعه بیشتر به مطالب لوازم جانبی برج خنک کننده و انواع شیر مورد استفاده در برج خنک کننده از سری مقالات سایت شرکت بادران تهویه صنعت مراجعه فرمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟