چیدمان برج خنک کننده

چیدمان برج خنک کننده

چیدمان برج خنک کننده به معنی نحوه قرار گیری برج های خنک کننده نسبت به هم و محل قرار گیری آن ها در محیط نصب می باشد. همانطور که میدانیم بهترین محل برای نصب برج خنک کننده مکان بلند مانند پشت بام می باشد که جریان هوا وجود دارد ، در محل نصب ممکن است موانع و منبع های حرارتی وجود داشته باشد که در صورت عدم رعایت موارد نصب ممکن است در عملکرد کولینگ تاور تأثیر گذار باشد، بنابراین جهت چیدمان صحیح برج خنک کن باید از اصولی پیروی نمود که در ادامه مطلب به بررسی آن ها می پردازیم.

نحوه چیدمان برج خنک کننده

اولین نکته ای که باید در نظر گرفته شود محل قرار گیری برج خنک کننده نسبت به سایر سازه ها و دیوار ها می باشد. در چیدمان برج خنک کننده جریان القایی که خروجی و اگزاست هوا از قسمت فوقانی می باشد ارتفاع برج خنک کننده و محل خروج هوا باید بلندتر یا هم ارتفاع دیوار های مجاور و یا ساختمان های نزدیک باشد. وقتی ارتفاع دستگاه از دیوار مجاور کمتر باشد مشکلات جریان هوا به وجود می آید. در این چیدمان برج خنک کننده مشکل وقتی شدیدتر می شود که جهت وزش جریان هوا هم به سمت برج خنک کننده و دیوار باشد که در این صورت هوای خارج شده از برج خنک کن مجددا به دستگاه وارد شده و کاملا عملکرد برج خنک کننده را مختل می کند.

چیدمان نادرست برج خنک کن
چیدمان نادرست برج خنک کن

حتی مواقعی که هوا در جهت خلاف این وضعیت هم به جریان می افتد در کنار دستگاه فشار منفی ایجاد می شود و مجددا هوای خارج شده از برج خنک کننده وارد دستگاه شده و عملکرد دستگاه مختل می شود. حتی در صورت عدم وجود باد باز هم وجود دیوار و یا مانع باعث جلوگیری از پراکنده شدن هوای مرطوب و اشباع خارج شده از برج خنک کن می شود.

چیدمان نادرست کولینگ تاور
چیدمان نادرست کولینگ تاور

در این حالت می توان با استفاده از شاسی فلزی و یا بتونی ارتفاع برج خنک کننده را افزایش داد تا هم ارتفاع و یا بلندتر از مانع شود و یا راه حل دیگر این است که با اضافه کردن فن استک برج خنک کننده بلندتر و یا قطعه دیسچارژ به بالای دستگاه مسیر خروج هوا را بلندتر از دیوار و مانع کناری کرد.

چیدمان برج خنک کننده
چیدمان برج خنک کننده
چیدمان برج خنک کن
چیدمان برج خنک کن

در جایی که هیچ کدام از این دو راه حل امکان پذیر نباشد نیاز به کارشناس فنی است تا با بررسی تمام جوانب طراحی دقیق را انجام دهد.