عملکرد برج خنک کننده

5
(52)

عملکرد برج خنک کننده بر سه عمل اصلی گردش آب، ایجاد جریان هوا و تبخیر آب استوار می‌باشد. جریان آب در برج خنک کننده به وسیله پمپ به گردش در آمده و در سطح مقطع و بروی سطوح انتقال حرارت توزیع می‌گردد.

جریان هوا به وسیله قدرت الکتروموتور و چرخش پروانه در داخل دستگاه به جریان می‌افتد و در نهایت مطابق توضیحات ارائه شده در مقالات قبل سایت بادران تهویه صنعت، اساس کار برج خنک کننده خنک کردن آب با ایجاد زمان و سطح تماس گسترده میان آب و هوا گرفتن گرمای نهان و تبخیر بخشی از آب می‌باشد.

شرح عملکرد برج خنک کننده

طرز کار کولینگ تاور
طرز کار کولینگ تاور

از برج خنک کننده برای خنک کردن ماشین آلات صنعتی، چیلر، صنایع پتروشیمی و زیر مجموعه‌های آن، نیروگاه‌ها، صنابع غذایی و دارویی و سایر بخش‌های صنعتی استفاده می‌شود. خنک کردن دبی مشخصی از آب و فرستادن آن به ماشین آلات و صنایع، برای دفع حرارت آنها می‌باشد.

عمده دفع حرارت از طریق تبخیر آب صورت می‌پذیرد و بخش کوچکی نیز از طریق انتقال حرارت هدایت و جابجایی انجام می‌پذیرد. گرمای نهان میزان حرارتی است که نیاز است تا مقدار مشخص از آب تبخیر و به بخار آب تبدیل شود و تغییر فاز دهد.

طرز کار برج خنک کن بر سه عمل ایجاد جریان هوا، گردش و تبخیر آب استوار است

برج‌های خنک کننده در انواع و با مکانیزم‌های مختلف ساخته می‌شود. هر کدام دارای ویژگی‌های متنوعی می‌باشند و با توجه به این ویژگی‌ها در صنعت به کار می‌روند، در حالیکه تمام مدل‌های برج خنک کننده دارای کارکرد مشابه می‌باشند و تنها در مدل‌های مختلف مکانیزم نحوه گردش آب یا مسیر ورود هوا و … ممکن است تغییر پیدا کند. تست عملکرد برج خنک کننده شامل مجموعه اقداماتی است که به وسیله آن می‌توان توان خنک کاری کولینگ تاور را بررسی نمود.

جهت مطالعه بیشتر به مطالب وظیفه برج خنک کننده و همچنین مقاله برج خنک کننده ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟