کاربرد برج خنک کننده در صنعت

کاربرد برج خنک کننده در صنعت

کاربرد برج خنک کننده در صنعت بسیار گسترده می باشد از جمله در صنایع نفت ، پالایشگاه ، پتروشیمی ، نیروگاه حرارتی ، نیروگاه اتمی ، کارخانجات شیمیایی ، غذایی ، دارویی ، صنایع ذوب فلزات ، ریخته گری ، کوره های القایی ، صنایع تولید لاستیک و پلاستیک ، صنایع تولید شیشه ، صنایع تولید سرامیک و کاشی ، صنایع تولید خودرو ، صنایع رنگ ، کارخانجات تولید لبنیات و مواد غذایی ،  صنایع تولید کاغذ و تقریبا هر جایی از صنعت که در پروسه تولید و ساخت نیاز به آب خنک باشد از برج خنک کننده استفاده می شود.

بررسی کاربرد برج خنک کننده در صنعت

کاربرد برج خنک کننده در صنعت نیروگاه : همانطور که در مطلب برج خنک کننده نیروگاه اعلام شد ، در یک نیروگاه حرارتی برای خنک کردن بخار خارج شده از توربین در کندانسور استفاده می شود. در نیروگاه های حرارتی، آب داغ تأمین شده حاصل از گاز طبیعی، ذغال سنگ، نفت و یا انرژی هسته ای توربین ها را به حرکت درمی آورد. آب داغ پس از اینکه به بخار اشباع تبدیل شد حال به سمت توربین که به ژنراتور متصل است می رود و با استفاده از انرژی جنبشی خود آن را به حرکت در می‌آورد و پس از عبور بخار از توربین وارد کندانسور می‌شود. در این مرحله برج خنک کننده نیروگاه با کاهش دمای بخار آن را به آب اشباع تبدیل می نماید.

برج خنک کن نیروگاه
برج خنک کن نیروگاه

کاربرد برج خنک کننده در صنعت نفت و پالایشگاه : نفت خام را ابتدا تا 400 درجه سانتیگراد گرم نموده و سپس در برج تقطیر به صورت مرحله به مرحله با استفاده از آب خنک به برش های نفتی تقسیم می کنند. از برج خنک کننده برای خنک کردن مبدل های های حرارتی و دیگر تجهیزات نیز استفاده می شود.

کاربرد برج خنک کننده در صنعت
کاربرد برج خنک کننده در صنعت

برج خنک کننده دستگاه تزریق پلاستیک نیز یکی دیگر از کاربرد های صنعتی کولینگ تاور است. دستگاه تزریق پلاستک از دو قسمت اصلی قالب گیری و تزریق تشکیل شده است. ابتدا دانه های ریز پلاستیک داخل قیف ریخته شده و و به داخل سیلندر می رود و با گردش دورانی به جلو رانده می شود. در پوسته سیلندر المنت های حرارتی قرار گرفته است که دانه های جامد پلاستیک را به مایع تبدیل می کند و به داخل قالب تزریق می کند. قیمت قالب از دو بخش متحرک و ثابت تشکیل شده است که نیروی فشار دهنده آن ها به روی هم با مقدار تن اعلام می شود.

پس از تبدیل پلاستیک جامد به مایع و تبدیل آن به قطعه نهایی نیاز است تا حرارت از قطعه گرفته شود. برج خنک کننده دستگاه تزریق پلاستیک آب خنک را از لوله های انعطاف پذیر وارد دالان های مخصوص تعبیه شده بروی قالب کرده و مجموعه قطعه و قالب را خنک نماید.

جهت مطالعه بیشتر به مطالب ” تفاوت انواع برج خنک کننده ” مراجعه فرمایید.