رسوب و گرفتگی پکینگ برج خنک کننده

5
(216)

رسوب و گرفتگی پکینگ برج خنک کننده؛ علل و راه حل‌های برطرف کردن

برج‌های خنک کننده، مبدل‌های حرارتی هستند که معمولاً برای خنک کردن ساختمان‌های بزرگ و حذف گرمای ایجاد شده از فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شوند. این برج‌ها از تبخیر آب برای حذف گرمای هدر رفته استفاده می‌کنند. با این حال، برج‌های خنک کننده می‌توانند با طیف وسیعی از مسائل مواجه شوند که می‌تواند منجر به خنک سازی ناکارآمد یا آسیب شود. برای جلوگیری از تعمیرات و تعویض‌های پرهزینه، تاسیسات باید از مشکلات رایجی که ممکن است در برج خنک کننده رخ دهد، به ویژه مشکلات مربوط به تصفیه آب در برج‌های خنک کننده آگاه باشند. در این مقاله از کارا فناور اطلس پارسی قصد داریم تا در مورد رسوب و گرفتگی پکینگ برج خنک کننده و علل و راه حل‌های برطرف کردن آن صحبت کنیم.

پکینگ برج خنک‌ کننده

پکینگ برج خنک کننده
پکینگ برج خنک کننده

“برای تهیه مواد ضد رسوب برج خنک کننده با کارشناسان بادران تهویه صنعت در تماس باشید”

پکینگ برج خنک‌ کننده، قسمتی از کولینگ تاور است که نقش آن ایجاد حداکثر سطح تماس میان آب و هوا در طولانی‌ترین بازه زمانی ممکن بوده تا بتواند تبخیر را به حداکثر رسانده و آب را بیشتر خنک کند. پکینگ برج خنک کن یا سطوح انتقال حرارت به عنوان قلب کولینگ تاور شناخته شده و در دو مدل اصلی اسپلش (قطره‌ای) و فیلمی طراحی و ساخته شده است.

پکینگ برج خنک کننده بخشی است که از آب به عنوان یک خنک کننده در گردش برای جذب گرما از سیستم و تخلیه آن به جو برای کاهش دمای آب استفاده می‌کند. هدف از خنک کننده در برج، استفاده از جریان آب و هوا برای تبادل گرما و سرما برای تولید بخار است و بخار برای از بین بردن گرما برای رسیدن به تبخیر فرار می‌کند.

اصل اتلاف گرما، انتقال حرارت همرفت و انتقال حرارت تابش، و غیره، برای از بین بردن گرمای زائد تولید شده در صنعت یا تبرید و تهویه مطبوع، برای کاهش دمای آب دستگاه اتلاف حرارت، برای اطمینان از عملکرد طبیعی سیستم، دستگاه به طور کلی به شکل تشت است، بنابراین برج خنک کننده نامیده می‌شود.

شیر (شناور) برج خنک کننده نقش مهمی در تجهیزات خنک کننده گردشی دارد. شناور برج خنک کننده که دریچه شناور نیز نامیده می‌شود، در بخش پایین طراحی شده است. هنگامی که توپ شناور پایین تر از مقدار تعیین شده است، برج خنک کننده به طور خودکار آب را وارد می‌کند. یک بخش از شناور بر روی دیوار استخر برج خنک کننده ثابت شده و توسط پیچ‌های کشویی متصل می‌شود. شناور می‌تواند با توجه به ارتفاع سطح آب بالا و پایین شناور شود. انتهای بیرونی توپ شناور یک رابط آب make-up است که با لوله آب متصل نیست.

توپ شناور برج خنک کننده همیشه روی آب شناور است. هنگامی که سطح آب بالا رود، توپ شناور نیز بالا می‌رود. در این زمان شاتون نیز به سمت بالا خواهد رفت. میله اتصال با شیر در انتهای دیگر متصل می‌شود. هنگامی که توپ شناور برج خنک کننده تا یک موقعیت خاص بالا رود، میله اتصال از پد پیستون لاستیکی پشتیبانی کرده تا منبع آب را ببندد. زمانی که سطح آب پایین می‌آید، توپی شناور نیز پایین رفته که در این حالت میله اتصال باعث می‌شود که پد پیستون باز شود.

شناور برج خنک کن مربوط به درجه حرارت بین آب خنک کننده و هوا است که می‌توان گفت که به طور مستقیم بر کارایی و خنک کنندگی برج خنک کننده تاثیر خواهد گذاشت. اگر آب خنک کننده مورد استفاده در برج تمیز نباشد، به راحتی باعث می‌شود پکینگ مسدود شود یا حتی تشکیل رسوب بدهد.

دلایل انسداد پکینگ برج خنک کننده

پکینگ یا فیلترهای برج خنک‌ کننده نقش حیاتی در عملکرد این سیستم ‌ها دارند. مسدود شدن پکینگ برج خنک ‌کننده می‌تواند به مشکلات جدی در عملکرد و کارایی برج خنک ‌کننده منجر شود. این مسدودیت معمولاً به دلایلی همچون تجمع رسوبات، ذرات، آلودگی‌ها و یا عیوب دیگر در سیستم پکینگ برج خنک کن ایجاد ‌شوند.

برخی از علل مسدود شدن پکینگ برج خنک ‌کننده عبارتند از:

 • تجمع رسوبات: یکی از علل شایع برای مسدود شدن پکینگ برج خنک ‌کننده، تجمع رسوبات معدنی و شوری درون آب است.
 • تجمع آلودگی‌ها و ذرات: ورود ذرات، خاک و آلودگی‌های دیگر به آب.
 • فرسایش و خرابی پکینگ: استفاده بدون نظارت یا نگهداری صحیح از پکینگ می‌تواند منجر به فرسایش و خرابی آن شود.
 • عدم تنظیم صحیح دبی آب: در صورتی که دبی آب وارد شده به پکینگ بیش از حد یا کمتر از حد مورد نیاز باشد.
 • عدم تعویض منظم پکینگ: پکینگ باید به طور منظم تعویض و تمیز شود، در غیر این صورت ممکن است باعث مسدود شدن آن شود.

اقدامات لازم برای کاهش انسداد و گرفتگی پکینگ برج خنک کننده

راه حل‌های جلوگیری از گرفتگی پکینگ در برج‌های خنک کننده در واقع بسیار ساده هستند. برای این کار باید به روش‌های زیر عمل کرد.

 • نظارت و نگهداری منظم: انجام بازرسی‌های دوره ای و تمیزکاری پکینگ به صورت منظم
 • آب ‌شویی: استفاده از روش‌های آب‌ شویی برای حذف رسوبات و آلودگی‌ها از پکینگ
 • تعویض پکینگ خراب: در صورت خرابی یا فرسایش پکینگ، باید آن را تعویض کرد تا جریان آب به خوبی انجام شود.
 • استفاده از فیلتراسیون: نصب سیستم‌های فیلتراسیون برای حذف ذرات و آلودگی‌ها از آب
 • تنظیم دبی آب: اطمینان از تنظیم صحیح دبی آب وارد شده به پکینگ

با انجام اقدامات مناسب و نگهداری صحیح، می‌توان از مسدود شدن پکینگ برج خنک‌ کننده جلوگیری کرد و عملکرد بهینه این سیستم‌ها را حفظ کرد. برای حل مشکل مسدود شدن پکینگ کولینگ تاور نیز می‌توان اقداماتی از قبیل تمیزکاری و نگهداری منظم، استفاده از روش‌های آب‌ شویی، تعویض پکینگ خراب، نصب سیستم‌های فیلتراسیون و تنظیم دبی آب را انجام داد. این اقدامات به پیشگیری از مسدود شدن پکینگ و بهبود عملکرد برج خنک‌ کننده کمک خواهند کرد.

تمیز کردن و نگهداری پکینگ برج خنک کننده

در طول استفاده طولانی مدت از پکینگ برج خنک کننده، پوسته پوسته شدن، تغییر شکل، خشکی، رسوب گذاری و انتشار جلبک در آنها رخ می‌دهد. این موارد باعث مسدود شدن پکینگ‌ها و کاهش اثرات آنها در انتقال حرارت می‌شود. بدتر از آن، این عوامل می‌توانند عملکرد برج خنک کننده را کاهش داده و مصرف انرژی را افزایش دهند. بنابراین، باید به طور منظم پکینگ‌های برج خنک کننده را تمیز و نگهداری کرد تا هم باعث افزایش طول عمر پکینگ شده و هم راندمان انتقال حرارت افزایش داده شود.

تمیز کردن پکینگ برج خنک کننده

رسوبات موجود در پکینگ‌های کولینگ تاور عمدتاً حاوی گلسنگ و جلبک است که به راحتی در محیط مرطوب و تاریک رشد می‌کنند. علاوه بر این، آب‌های زیرزمینی فیلتر نشده، خاک‌های شنی زرد رنگ را به داخل برج خنک کننده وارد کرده و باعث گرفتگی می‌شود. بنابراین باید به طور مرتب پپکینگ‌ها را تمیز کنیم.

دو روش برای تمیز کردن پکینگ‌های برج خنک کن وجود دارد که شما می‌توانید یکی را برای تمیز کردن انتخاب کنید.

 • پکینگ برج خنک کننده را به طور مستقیم تمیز کنید
تمییز کردن پکینگ برج خنک کننده
تمییز کردن پکینگ برج خنک کننده

این روش برای زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مشکل جدی در مورد پکینگ‌ها وجود نداشته و گرفتگی و رسوب زیادی در پکینگ برج خنک کننده بوجود نیامده است.

 1. در ابتدا پکینگ برج خنک کننده را با تفنگ آب به طور مکرر بشویید تا لجن و لجن روی سطح از بین برود.
 2. سپس مواد شوینده موثر و ایمن را با آب داغ حدود 50 درجه سانتیگراد حل نموده و به طور مکرر بر روی پکینگ، پمپ فلاشینگ شستشو دهید؛ این کار را تا زمانی که پوسته و فلس‌ها به طور کامل جدا شوند، ادامه دهید (البته توصیه می‌شود که اگر عمر پکینگ طولانی‌تر باشد، پکینگ را تعویض کنید). این عمل باعث می‌شود که به طور کامل جلبک‌ها و باکتری‌های بیولوژیکی را از بین ببرد.
 3. در انتها، پکینگ برج خنک کننده را با آب تازه تمیز کنید تا مواد شوینده و مواد باقیمانده از بین بروند.
 • خیس کردن پکینگ برج خنک کننده در آب
قرار دادن پکینگ برج خنک کننده در آب
قرار دادن پکینگ برج خنک کننده در آب

هنگامی که از برج خنک کننده برای مدت طولانی استفاده می‌شود و گرفتگی و رسوب جدی است، باید از روش خیساندن برای تمیز کردن پکینگ استفاده کرد.

 1. یک استخر موقت در کنار برج خنک کننده بسازید
 2. ماده شوینده را در استخر آب تمیز قرار دهید
 3. پکینگ‌های برج خنک کننده را جدا کرده و آنها را در استخر خیس کنید
 4. پکینگ‌ها را با آب، تمیز کنید
 5. در آخر، پکینگ‌های برج خنک کن را مجدداً درون برج‌ها نصب کنید

هنگامی که اقدامات تمیز کردن و نگهداری دیگر نمی‌تواند موثر واقع شوند، باید به موقع پکینگ‌های برج خنک کننده را تعویض کرد تا از عملکرد روان و پایدار پکینگ‌ها و برج خنک کننده اطمینان حاصل نمود.

 • تعمیر و نگهداری پکینگ برج خنک کننده
سرویس و نگهداری پکینگ برج خنک کننده
سرویس و نگهداری پکینگ برج خنک کننده

نگهداری صحیح و منظم پکینگ برج خنک کننده می‌تواند به افزایش راندمان انتقال حرارت، افزایش طول عمر پکینگ‌ها و همچنین صرفه جویی در مصرف برق و انرژی کمک کند. در غیر این صورت، هزینه جایگزینی نیروی کار و زمان به شدت افزایش می‌یابد.

توصیه‌های موثر در تعمیر و نگهداری برج خنک‌ کننده شامل موارد زیر است:

 1. پکینگ‌های برج را به طور منظم بررسی کنید. هر نیم ماه یا هر ماه به دنبال رسوب و لجن باشید.
 2. سطح پکینگ برج خنک کننده را تمیز نمایید. برای حذف آلودگی‌ها از می‌توانید جاروبرقی استفاده کنید.
 3. آب در گردش را با استفاده از رسوب زدای ایمن و با دوز استاندارد در سطوح توصیه شده، تصفیه کنید.
 4. سالانه باید پکینگ‌های برج خنک کننده را جداسازی و تمیز کرد.

این اقدامات نه تنها می‌تواند به کنترل رشد بیولوژیکی از جمله باکتری لژیونلا کمک کند، بلکه می‌تواند به بهبود کارایی تجهیزات و عملکرد کلی برج کمک کند.

در صورت انسداد پس از تعویض پکینگ برج خنک کننده چه باید کرد؟

قابل درک است که مشکلات انسداد اغلب در هنگام استفاده از پکینگ برج خنک کننده پس از تعویض رخ می‌دهد. پس چگونه می‌توان این وضعیت را حل کرد؟ سازنده برج خنک کننده به شما خواهد گفت.

پرسنل فنی شرکت نیز پیشنهادات مربوطه را ارائه کردند که در صورت انسداد پس از تعویض پکینگ برج خنک کننده چه باید کرد؟

 • اولاً کیفیت آب ورودی کولینگ تاور باید مطابق با استانداردهای گردش آب خنک کننده باشد و باعث مسدود شدن پکینگ‌ها و نازل‌ها نشود.
 • دومین مورد، بهبود ساختار پکینگ برج خنک کننده است. به عنوان مثال، قسمت بیرونی ساختار بپکینگ برج خنک‌ کننده، سمت جو است و سطح دیوار با ساختارهای الیافی پوشیده شده است. این ساختار باعث افزایش تلاطم در سمت محیطی پکینگ می‌شود و راندمان انتقال حرارت پکینگ برج خنک کننده را بهبود می‌بخشد. همچنین ساختار فیبری، مانند بسته نرم، عمل فیلتر کردن ناخالصی‌های موجود در هوا را انجام می‌دهد که می‌تواند به طور موثری، بیشتر گرد و غبار و ناخالصی‌های محیط خارجی را جدا کند.
 • همچنین تکنسین‌ها یادآوری می‌کنند که علاوه بر نصب صحیح پکینگ‌ها بر روی برج‌های خنک کننده، رسوبات روی پکینگ‌های با عمر طولانی، اغلب باعث اتلاف گرما می‌گردند. بنابراین به منظور کاهش تلفات، ضروری است تا کاربران برج به طور منظم برج خنک کننده را تمیز کنند.
 • هنگامی که رسوبات، سطح پکینگ برج خنک کننده را بپوشانند، راندمان تبادل حرارتی برج خنک کننده تا حد زیادی کاهش می‌یابد که در نتیجه این موضوع، مصرف انرژی افزایش می‌یابد.
 • در عین حال، این رسوبات سطح تبادل حرارت را پوشانده و از تبادل گرمای موثر تجهیزات جلوگیری کرده و فیلر برای مدت طولانی در حالت بار حرارتی با دمای بالا قرار می‌گیرد که باعث فرسودگی و کاهش طول عمر تجهیزات می‌شود. بنابراین نظافت و نگهداری منظم برج خنک کننده ضروری است.
 • پکینگ برج خنک کننده محیطی برای پرورش موجودات و باکتری‌ها است. آنها در این محیط به سرعت رشد می‌کند، پکینگ‌های پلاستیکی رایج در برج‌‌های خنک‌ کننده پس از مدت زمان معینی کار می‌کنند و پکینگ‌ها را می‌شکنند، یکنواختی آب پراکنده را کاهش می‌دهند و به راحتی باعث جریان خندقی می‌شوند که در نتیجه این موارد، اثر خنک کنندگی برج خنک کن کاهش می‌یابد. علاوه بر این، به ویژه در هنگام گردش آب خنک کننده، زباله‌هایی مانند خاکستر و میکروارگانیسم‌ها به ناچار تولید می‌شوند و باعث مسدود شدن پکینگ‌ها می‌گردد. این موضوع نیز اثر خنک کنندگی کولینگ تاور را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

هر چند وقت یک بار باید پکینگ برج خنک کننده را تعویض کرد؟

از آنجائیکه پکینگ‌ها یکی از اجزای حیاتی برج‌های خنک کننده هستند، با گذشت زمان، ممکن است این پکینگ‌ها مسدود یا آسیب ببیند که همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد این موضوع می‌تواند کارایی برج خنک کننده را کاهش دهد. حال در اینجا این سؤال پیش می‌آید که هر چند وقت یکبار باید پکینگ برج خنک کننده تعویض شود؟

دوره‌های زمانی تعویض پکینگ برج خنک کننده به عوامل مختلفی از جمله نوع پکینگ، کیفیت آب و محیطی که برج در آن کار می‌کند، بستگی دارد. با این حال، به طور کلی توصیه می‌شود که هر پنج سال یک بار پکینگ برج خنک کننده را تعویض کرد.

اگر برج خنک کننده در یک محیط نامناسب کار می‌کند یا از آب بی کیفیت بهره می‌برد، ممکن است نیاز به تعویض مکرر پکینگ داشته باشد. به طور مشابه، اگر برج از نوع بادوام‌‌تری مانند فولاد ضد زنگ استفاده کند، ممکن است پکینگ بتواند بیشتر از پنج سال دوام بیاورد.

چگونه می‌توان تشخیص داد که پکینگ برج خنک کننده نیاز به تعویض دارد؟

مقایسه پکینگ برج خنک کننده رسوب گرفته با تمییز
مقایسه پکینگ برج خنک کننده رسوب گرفته با تمییز

چندین نشانه وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است پکینگ برج خنک کننده نیاز به تعویض داشته باشد.

نشانه‌های تعویض پکینگ برج خنک کننده

نشانه‌های تعویض پکینگ کولینگ تاور عبارتند از:

 • کاهش راندمان: اگر برج خنک کننده مانند گذشته آب را به طور موثر خنک نمی‌کند، ممکن است نشانه مسدود شدن یا آسیب دیدن پکینگ مورد استفاده باشد.
 • افزایش قبوض انرژی: برج خنک کننده‌ای که به طور کارآمد کار نمی‌کند به انرژی بیشتری برای کار نیاز دارد که در قبض‌های انرژی بالاتر منعکس می‌شود.
 • افزایش تعمیر و نگهداری: اگر برج خنک کننده نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر از حد معمول داشته باشد، ممکن است نشانه آن باشد که پکینگ نیاز به تعویض دارد.
 • آسیب قابل مشاهده: اگر پکینگ‌ها به طور مشهود ترک خورده، تاب خورده یا آسیب دیده هستند، باید در اسرع وقت نسبت به تعویض آنها اقدام شود.

پکینگ برج خنک کننده جزء ضروری هر برج خنک کننده است و نقش مهمی در راحت و ایمن نگه داشتن ساختمان‌ها دارد. اما با گذشت زمان، ممکن است پکینگ توسط رسوبات مسدود یا آسیب ببیند که می‌تواند کارایی برج خنک کننده را کاهش دهد. برای اطمینان از عملکرد و ایمنی بهینه، توصیه می‌شود که پکینگ‌های برج خنک کن هر پنج سال یا در صورت نیاز بر اساس عوامل محیطی و کیفیت آب تعویض شوند. مالکان ساختمان‌ها با حفظ مراقبت و تعویض پکینگ، در صورت لزوم می‌توانند اطمینان حاصل کنند که برج‌‌های خنک ‌کننده آنها به طور موثر و کارآمد برای سال‌‌های طولانی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

سوالات تکمیلی

1) تاثیر پکینگ در برج خنک کننده چیست؟

پکینگ برج خنک‌ کننده، قسمتی از کولینگ تاور است که نقش آن ایجاد حداکثر سطح تماس میان آب و هوا در طولانی‌ترین بازه زمانی ممکن بوده تا بتواند تبخیر را به حداکثر رسانده و آب را بیشتر خنک کند.

2) مشکل اصلی در برج خنک کننده چیست؟

همانطور که برج خنک کننده شما روز به روز کار می‌کند، خاک و سایر ذرات کوچک به آرامی در داخل برج جمع می‌شوند. بطور کلی با هر بار عبور آب، تکه‌های کوچکی از آنچه در آب است در داخل برج گیر می‌افتد. این ذرات می‌توانند پکینگ برج خنک کن را مسدود کرده و توانایی آن را در خنک کردن آب در گردش مجدد کاهش دهند.

3) چگونه می‌توان پکینگ برج خنک کننده را تمیز کرد؟

مراحل معمول تمیز کردن رسوب و گرفتگی پکینگ برج خنک کننده:
• برج خنک کننده را تخلیه کنید. برق برج خنک کننده را قطع کنید و آب را از سیستم تخلیه کنید.
• حذف هر گونه زباله
• تمییز کردن پکینگ
• تمییز کردن حوضه و سیستم توزیع
• تمییز کردن حذف کننده رانش
• ضدعفونی کردن سیستم خنک کننده
• شستشوی برج خنک کننده
• نصب دوباره پکینگ‌ها و راه اندازی مجدد سیستم

4) پکینگ آسیب دیده و مسدود شده چگونه بر عملکرد یک برج خنک کننده تأثیر می‌گذارد؟

اگر توزیع آب به دلیل گرفتگی یا آسیب دیدگی پکینگ باشد، به طور چشمگیری بر عملکرد برج خنک کننده تأثیر می‌گذارد. ممکن است برای دریافت سرمایش مورد نیاز برای کاربرد صنعتی خود به انرژی بسیار بیشتری نیاز داشته باشید. شبکه‌های پشتیبان پکینگ، برج خنک کننده شما را در جای خود نگه می‌دارند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بوده است؟